Cablu serial pentru APC Smart-UPS 620VA

lauru'_balauru'

Membru Senior
Sugar daddy
Salut, de unde pot cumpara sau cine ma poate ajuta cu un cablu serial pentru accesarea unui UPS APC Smart-UPS 620VA? Am vreo 2 cabluri seriale prin casa dar nu functioneaza, probabil ca sunt niste pini inversati...

miahi

Wizzard
Sugar daddy
Da, trebuie un pic "operat" cablul, pentru că pinout-ul e un pic diferit, cam așa: http://randombio.com/linuxsetup77.html

Dacă ai cablu cu mufe care se desfac e mai simplu (se modifică doar o mufă), dacă nu, trebuie tăiat cablul și schimbați pinii. Pot să te ajut cu el dacă nu ai sculele necesare.

lauru'_balauru'

Membru Senior
Sugar daddy
Oricât de lung / scurt, va fi folosit doar o data la câțiva ani, la schimbarea bateriei.

miahi - iți mulțumesc de oferta, iti dau de știre dacă nu găsesc cablu gata făcut.

miahi

Wizzard
Sugar daddy
Vezi că pentru calibrarea bateriei există și alte metode, ba chiar se pare recomandate pentru SU:
http://www.apc.com/us/en/faqs/FA284198/
Manual Calibration:
  • This is the preferred method for "SU" series Smart-UPS, or any time that a User Commanded Calibration is not possible
  • Stop the Power Chute software from running and disconnect the serial, USB, or Ethernet cable(s).
  • There must be at least a 30% load attached to the UPS during this procedure, and this load cannot fluctuate more than +/- 5%. THIS IS IMPORTANT
  • Attach a non-critical load to the UPS and then force the UPS on battery by disconnecting it from utility power
  • Allow the unit to run on battery until it turns off completely. The load attached to the UPS will drop.
  • If the Load is not at least 30% or if the calibration is ended before the UPS drops the load, the calibration will not work.
  • Plug the UPS back into the wall outlet and allow it to recharge (preferably turned off)
Eu l-am calibrat pe al meu ultima dată cu un fierbător și o oală cu apă :smile:. Totuși nu-s sigur că merge la schimbarea acumulatorilor.

lauru'_balauru'

Membru Senior
Sugar daddy
Am cumparat un cablu original APC de pe OLX, 20 lei, functioneaza perfect :smile:

Daca intereseaza pe cineva codul lui este 940-0024E.