Cablu serial pentru APC Smart-UPS 620VA

lauru'_balauru'

Membru Senior
Salut, de unde pot cumpara sau cine ma poate ajuta cu un cablu serial pentru accesarea unui UPS APC Smart-UPS 620VA? Am vreo 2 cabluri seriale prin casa dar nu functioneaza, probabil ca sunt niste pini inversati...
 
Da, trebuie un pic "operat" cablul, pentru că pinout-ul e un pic diferit, cam așa: http://randombio.com/linuxsetup77.html

Dacă ai cablu cu mufe care se desfac e mai simplu (se modifică doar o mufă), dacă nu, trebuie tăiat cablul și schimbați pinii. Pot să te ajut cu el dacă nu ai sculele necesare.
 
Oricât de lung / scurt, va fi folosit doar o data la câțiva ani, la schimbarea bateriei.

miahi - iți mulțumesc de oferta, iti dau de știre dacă nu găsesc cablu gata făcut.
 
Vezi că pentru calibrarea bateriei există și alte metode, ba chiar se pare recomandate pentru SU:
http://www.apc.com/us/en/faqs/FA284198/
Manual Calibration:
  • This is the preferred method for "SU" series Smart-UPS, or any time that a User Commanded Calibration is not possible
  • Stop the Power Chute software from running and disconnect the serial, USB, or Ethernet cable(s).
  • There must be at least a 30% load attached to the UPS during this procedure, and this load cannot fluctuate more than +/- 5%. THIS IS IMPORTANT
  • Attach a non-critical load to the UPS and then force the UPS on battery by disconnecting it from utility power
  • Allow the unit to run on battery until it turns off completely. The load attached to the UPS will drop.
  • If the Load is not at least 30% or if the calibration is ended before the UPS drops the load, the calibration will not work.
  • Plug the UPS back into the wall outlet and allow it to recharge (preferably turned off)
Eu l-am calibrat pe al meu ultima dată cu un fierbător și o oală cu apă :smile:. Totuși nu-s sigur că merge la schimbarea acumulatorilor.
 
Am cumparat un cablu original APC de pe OLX, 20 lei, functioneaza perfect :smile:

Daca intereseaza pe cineva codul lui este 940-0024E.
 
Back
Top