1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

BIOS recovery

Discussion in 'PC Hardware' started by Marius '95, Jul 6, 2012.

1. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Am un laptop Lenovo X60 Tablet cumparat de pe Ebay. BIOS-ul (F**king Phoenix) contine trojan-ul Computrace.
    Am gasit deja vreo 2 metode de a scapa de el. Problema este ca am sanse cam 75% sa nu-mi iasa din prima incercare si sa brick-uiesc laptop-ul.

Care sunt modalitatile de recuperare a unui BIOS distrus in cazul laptop-urilor cu Phoenix BIOS?
    Google zica ca "Fn+B" sau "Win+B" ar trebui sa booteze un floppy USB. Dar eu n-am floppy si nici combinatia respectiva nu pare sa duca spre altceva decat o bootare normala. Pareri? Opinii?

Last edited: Jul 7, 2012
  2. Neo

Neo Motan agresif

Whoa wait cum adică troian Computrace? oO

3. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Topicul este despre repararea BIOS-urilor, nu despre discutii filozofice.

4. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

L-ai stricat sau e o discutie filozofica despre ce se intampla daca il strici?

5. miahi

miahi Wizzard

Pare discuție filozofică, da' și eu aș vrea să știu că se poate recupera înainte să încerc ceva :smile:.

Vezi dacă asta ajută. N-am încercat.

6. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Nici Fn+R nu pare sa faca ceva special.
    Am comandat floapa USB.

7. Neo

Neo Motan agresif

CompuTrace este un sistem care permite recuperarea laptopului în cazul furtului. Îl am și eu la Dell, majoritatea laptopurilor moderne îl au. Proprietarul alege dacă să-l activeze sau nu, dar odată activat, nu mai poate fi dezactivat. Prin ce este asta un troian? A, că a fost activat? Păi poate laptopul a fost furat?

Nu este o discuție "filozofică", este vorba despre ignoranță. Mi se pare foarte improbabil să ai probleme generate de acele "vulnerabilități" descrise în Computrace.

8. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Esti offtopic. Posteaza dincolo.

----------------

Problema s-a rezolvat. N-a fost nevoie de discheta. :tongue: