BIOS recovery

Marius '95

troubleShooter
Am un laptop Lenovo X60 Tablet cumparat de pe Ebay. BIOS-ul (F**king Phoenix) contine trojan-ul Computrace.
Am gasit deja vreo 2 metode de a scapa de el. Problema este ca am sanse cam 75% sa nu-mi iasa din prima incercare si sa brick-uiesc laptop-ul.

Care sunt modalitatile de recuperare a unui BIOS distrus in cazul laptop-urilor cu Phoenix BIOS?
Google zica ca "Fn+B" sau "Win+B" ar trebui sa booteze un floppy USB. Dar eu n-am floppy si nici combinatia respectiva nu pare sa duca spre altceva decat o bootare normala. Pareri? Opinii?
 
Last edited:
Pare discuție filozofică, da' și eu aș vrea să știu că se poate recupera înainte să încerc ceva :smile:.

Vezi dacă asta ajută. N-am încercat.
 
Topicul este despre repararea BIOS-urilor, nu despre discutii filozofice.

CompuTrace este un sistem care permite recuperarea laptopului în cazul furtului. Îl am și eu la Dell, majoritatea laptopurilor moderne îl au. Proprietarul alege dacă să-l activeze sau nu, dar odată activat, nu mai poate fi dezactivat. Prin ce este asta un troian? A, că a fost activat? Păi poate laptopul a fost furat?

Nu este o discuție "filozofică", este vorba despre ignoranță. Mi se pare foarte improbabil să ai probleme generate de acele "vulnerabilități" descrise în Computrace.
 
Esti offtopic. Posteaza dincolo.

----------------

Problema s-a rezolvat. N-a fost nevoie de discheta. :tongue:
 
Back
Top