Aspirator

radul

Membru Senior
Sugar daddy
Am aspiratoare clasice sa dau in caini cu ele! Dar mi-e greu sa le tot intind mațele cand am de aspirat rapid treptele sau un colt care mi-a scapat cumva.
ursamajor Rowenta ala il am si eu (rosu) si fix aceleasi comentarii le am si eu in comparatie cu un Philips. Plastic mai prost la Rowenta, ergonomie cam lipsa, insa daca vrei sa aspiri serios (si aici ma refer la covoare, iau mereu Rowenta si las Philipsul sa se odihneasca.

dreamer

Little Devil
Vreau si eu un aspirator vertical fara fir!
Roomba nu e o solutie pentru ca nu cred ca stie sa urce sau sa coboare scarile.
Sunt constient ca puterea de aspirare nu e aceeasi in comparatie cu unul clasic, dar scopul achizitiei e sa pot curata rapid suprafete (parchet, lemn, gresie) de praf, iar curatenia serioasa sa o fac totusi cu un aspirator AAAA.

Am pus ochii pe ASTA dar orice alta sugestie e binevenita. Vreau cu acumulator cat mai mare, bugetul e maxim cat se poate da pe asa ceva. (exclus exotisme, ezoterice, pentru domni generosi cum ar fi dyson la 2000+ de lei)
Am luat eu aspirator fix din-ala zilele trecute, resigiliat si cu ceva voucher eMag a fost vreo 450 de lei. Primele impresii sunt foarte foarte bune, silentios, puternic, am aspirat un apartament de 55mp fara sa ii scada deloc din indicatorul de baterie. Destul de usor de manevrat, capul ala este foarte bun pentru colturi si peria ajuta mult, chiar si pe covoare. Overall, happy user.

radul

Membru Senior
Sugar daddy
Mulțumesc, l-am cumpărat și eu, l-am găsit la Altex la 560 de lei. (ROWENTA Air Foirce Extreme Silence Lithium RH8970WO)
  • Per total e okish, in sensul că-și îndeplinește scopul pentru care l-am cumparat.
  • Peria aia triunghulară e cu avantaje si dezavantaje, da, e foarte utilă pe la colturi, insă nici nu incape peste tot pe unde as vrea eu.
  • Dacă ar fi să cumpar altul, aș lua cu perie clasică (dreptunghiulară) fără discuții.
  • Deasemenea, din cauza "burții" nu intră prea mult in spații inguste (pe sub mobilă de exemplu)
  • 25.2 V pare a fi ceea ce trebuie, nu cred că e neaparat necesar să dai o poală de bani pe unul de 32.4V
  • Covoarele nu știu cat de bine le aspiră, dar le mătură binisor datorita periei rotative din capul triunghiular.
  • Peria rotativă se blochează ușor cu ceea ce ar putea aspira (eu am tras un fir de ață) dar la fel se demontează foarte ușor si se poate curăța.
  • La fel, rezervorul se curătă foarte ușor
  • Prima incărcare a durat vreo 6 ore, ieri am făcut curățenia saptămânala si nu cred că am consumat mai mult de 1/3 din baterie.
  • Imi place că stă "in picioare" fara probleme
  • Nu are in dock de incărcare, e cu mufă, insă cred ca ar fi fost mai scump daca as fi ridicat stacheta.
  • E plin de bling - lumini luminițe - fi-miu chiar m-a intrebat: "ti-ai luat aspirator de gaming?"
Per total sunt mulțumit, in sensul ca am facut mult mai repede curat datorita portabilitatii, dar din nou, jucaria e o completare la un aspirator clasic si nu are cum sa-l substituie, (asta daca ai niste pretentii minimale in ceea ce priveste curatenia intr-o locuinta) :smile:

dreamer

Little Devil
Depinde acum si ce pretentii ai legate de acel aspirator "clasic". Mie personal nu mi se pare ca difera cine stie ce dpdv putere aspirare fata de asta. Si poate asteptarile mele sunt sub acele cerinte minimale, eu sunt super happy cu Rowenta de mai sus, mai vin si cu un mop dupa si gata. :smile:

radul

Membru Senior
Sugar daddy
Eu dacă nu aspir tot, inseamnă că am consumat timp si energie degeaba. "Tot" insemnând toate colțurile, pe sub, pe după mobilă, pe șifonier, rafturile cu cărti, mobila in sine, canapelele, TV ul, sculele audio, computerul etc. Aspiratorul vertical nu poate sa toate astea. Ce folos e ca ai covorul sau pardoseala curata, daca pe sub mobila e plin de par de mâță sau praf organizat frumos in ghemuri? :smile:

Top Bottom