Windows 7 nu mai poate accesa un harddisk

Discussion in 'Ajutor: PC Hardware' started by Thor, Feb 14, 2012.

1. Thor

Thor Membru Senior Sugar daddy

E a doua oara cand se intampla in 2 saptamani.

Aleator, cel de-al doilea hard (Seagate ST3160827AS) nu mai e vazut de Windows. Programele care incearca sa acceseze date de pe el ingheata in mod evident, la reset POST-ul se agata la detectarea unitatii, e necesar un shutdown.

In EventViewer apar erori de genul "The driver detected a controller error on \Device\Ide\IdePort3.", avand ca sursa atapi. Parametrii SMART nu indica nimic dubios:
    SMART_ST3160827AS.jpg

Driverele de chipset sunt cele mai recente pentru Intel Chipset Family 6 - 9.3. Nu s-a schimbat recent nimic in configuratia sistemului.

Cu hard-ul principal nu e nici o problema, deci tind sa cred ca Seagate-ul e pe duca. Am I right?

2. Marius '95

Marius '95 Membru Senior Sugar daddy

Cablurile.

3. L

L factorul uman

Sau sursa. :smile:

4. burebista

burebista Manic Miner Sugar daddy

La mine asa face P67-le. Nu mai merg porturile SATA 2 de fo' juma' de an (sau ma rog, nu mai merge ala in care era infipt HDD-ul ca n-am stat sa fac permutari).
    Exact eroarea aia o aveam si eu si exact asa se manifesta, dupa reset mai mergea (unori da, alteori nu).

5. L

L factorul uman

^^What he said. Imi scapase. :biggrin:

6. burebista

burebista Manic Miner Sugar daddy

Da, dar io am P67 ala cu bube ca mi-a fost lene sa-l mai schimb moka. Si se pare ca Intel stia el ce stia cind le-a retras. :biggrin:

7. Thor

Placa de baza e cu P55 (Asrock P55Pro-M), nu ar avea nici o legatura cu bug-ul de pe P67.

Tinand cont ca se manifesta doar cu hdd ala, o sa incerc intai sa schimb cablul SATA. Va tin la curent.

8. Neo

Neo Motan agresif Sugar daddy

De ce nu pui și tu o configurație completă să ne dăm cu părerea mai bine?

Cablul SATA este slabă șansă să fie mucit, am cabluri SATA de ani de zile și merg perfect, logic n-am spânzurat pe nimeni cu ele să zici că sunt supuse la stress fizic.

9. Thor

Corect. Configuratia este Asrock P55Pro-M + i5 750, 4x2Gb Corsair XMS, Samsung Spinpoint F1 1Tb + Seagate 160Gb(cel de mai sus), Radeon HD4670, sursa Nexus Real Silent 430W. Sistemul nu e overclockat.

10. Neo

Ai încercat să rulezi SeaTools? Există și o variantă bootabilă din câte îmi aduc aminte, vezi ce zic și alea. De asemenea, presupun că ai încercat alt port SATA de pe placa de bază și/sau altă mufă de alimentare?

11. Thor

Am incercat cu alt port - la fel.
    Alta mufa de alimentare - nu.

Acum am schimbat cablul SATA. O sa fac o scanare cu Seatools.

12. Marius '95

Daca nu-l vede BIOS-ul, Seatools este absolut inutil.

13. Neo

Presupun că ocazional BIOSul îl mai detectează dacă a apucat să pună screenshots and stuff, stop trolling.

14. Marius '95

Daca ocazional BIOS-ul il detecteaza, atunci problema nu se manifesta si toate testele vor fi normale pana la urmatorul I/O timeout. Na, ca ti-am zis si eroarea.

15. Thor

Disc-ul era detectat de BIOS mai mereu, doar ocazional se bloca.

Intre timp am rulat Seatools, pica DST-ul.:frown: Am rulat si testul lung, cica trece. Pentru ca pica short test la ~99% din capacitate, o sa incerc o redimensionare, poate il mai pot folosi o perioada ca si hard pentru download.

PS: Sunt mai ieftine hard-urile externe decat unitatile de 3.5".

16. Thor

RIP. In seara asta discul nu a mai fost recunoscut deloc. Nici cu cold boot. Nici reconectat, nimic.

Din fericire nu am pierdut nici o informatie importanta.

17. Neo

Meh, rip, au fost hdduri bune.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice