Vreau multimetru. Ce multimetru sa iau?

ipman

Membru Senior
Pai e normal sa fie doar din China. Nu respecta standardele UE.
Sigurantele alea sunt o gluma buna. De fapt o singura siguranta HRC se apropie de pretul aparatului cu totul. Cam ca asta

Dashu

Membru
Vazui topicul cam tarziu, iar de scris, au trecut decenii. Ultimul multimetru indicat de Ursa e de fapt un rebrand al Aneng AN8002. Eu am 8008-ul de la ei, banuiesc ca-i aceeasi marie cu functiile putin schimbate. N-are nici o protectie (un jeg de siguranta fuzibila nu o catalogam ca protectie), merge decent, destul de ok daca te inteseraza multe zecimale pana-n 5v, dar cam atat. L-am luat fix pentru ca-i ieftin, si-i stiu limitarile.

E facut pentru d'astia de viseaza arduino. Nu l-as folosi la mai mult de 24v. Ah, da... sa nu te superi daca se descompun sondele dupa 4-5 folosiri. Sunt cositorite. La mine una era prinsa pe o suprafata de maxim 2mm^2. Avand in vedere ca niste sonde decente is mai scumpe decat aparatul...

Unul dintre multimetele ieftine (il am si pe asta), recomandat pe forumul eevblog este Uni-T UT139C, il gasesti si in .ro. Ce-i aproape nefolositor la el, NCV si functia de clamp-metru (nu prea gasesti cleste si cand gasesti o sa te uiti de 2 ori la pret). NFC functioneaza, dar trebuie sa fie cablul destul de aproape de tencuiala, altfel nu gaseste nimic. In schimb are protectii decente pentru un aparat de 50$.

Top Bottom