Vreau aragaz. Ce aragaz vreau?

Q,
Da, şi nevastă-mea pune folie de Al la ochiuri. E elegant. Nu mai freci ca nebunu'.
Thor,
De unde sticla? Cam scumpuţică, nu? :biggrin:
Eu mă gândeam la ceva gata făcut, cam aşa ceva.
 
Capacul de aragaz s-ar putea să fie cam mic.

Și, întradevăr, nu e chiar ieftină sticla aia termorezistentă, cam 350lei/mp, dar ai nevoie de mai putin de 1mp. Și un tub de silicon adeziv pentru sticlă sau niște profil de aluminiu, în funcție de cum vrei să fie fixat.
 
Urgenţa întâi: legarea la curent. Apoi restul. :smile:
Ajung 1,5 mm pătraţi pentru 2500 W?
 
Pentru un traseu de max 6 metri (fizic distanţa fiind de sub 3 m) aş putea să pun şi de 16 mm2, nu-i bai. Problema mea era estetică, adică dimensiunea canaletului pe care va trebui să-l montez. :biggrin:

De si aia cu lifturile ar merge pe principiul economiei la cablu...
Lifturile şi spânzurătorile sunt din alt film, bade! :wink: :tongue:
 
Aşa e, o să iau de 2 jumate. :smile: Nu ştiu dacă intră în canalet de 12x12, dar sigur merge în 16x16.
 
Hint: Ia si un magnet cu tine cand cumperi cablul. Sa nu te trezesti ca cumperi fier in loc de cupru. Nu, nu glumesc. :smile:
 
Ştiu. Prima dată am găsit fier în cablu coaxial pentru TV. Deci, se poate! :biggrin:
Şi pe dracu-l fac ăştia înger în ziua de azi.

Phuterea ar putea veni din altă parte: nu ştiu dacă am împământare pe priza din bucătărie. :what::drool: Nu pot risca să-i fac nevesti-mii (cel puţin) părul permanent. :biggrin:
 
Vezi ca prizele normale duc 10A, putine duc 16. Am pus un AC mare intr-o priza Gewiss de 16 si s-a topit vazand cu ochii. E drept ca a fost partial vina mea, ei scriau maxim 20A, dar nominal sub 16.
Plita si cuptorul se leaga direct de fire conform regulilor.
P.S. ai si un conductor suficient pana la priza, da?
 
Hai că am ajuns acasă și am decis: conductor separat direct din tablou (thanks miahi). :biggrin:
E chiar mai simplu traseul decât ce-aveam eu în minte, fiindcă deja am gaură în peretele bucătăriei, grație montării recente a detectorului de gaz, ceea ce simplifică mult datele problemei. :hihi:
 
Last edited:
Greșit, am vorbit deja cu electricianu'. Văr-mio! :biggrin:
Eu fac traseul, el conectarea. :wink:
 
Nu pot risca să-i fac nevesti-mii (cel puţin) părul permanent.

Pune matale o siguranță diferențială în tablou și ai scăpat de asemenea griji. Da' să te ferească sfântul să ai ceva probleme la rețea sau vreun consumator, să piardă curent pe undeva (condens într-o doză în baie), că vei face cu nervii încercând să afli de ce-ți tot sare siguranța.
 
Back
Top