Upgrade PC

lai

meh
Cum zice si titlul, ma gandesc sa imi fac un upgrade la PC.
Nu sunt foarte hotarat, e mai mult o reactie la faptul ca nu pot sa ma joc Division 2 acasa (doar pe low quality si atunci greoi). Si nici nu as vrea sa arunc cu multi bani.
Ma joc pe PC destul de rar, singurele jocuri de pe lista sunt Divisionu' si Metro; pentru restul am consola. :smile:

Ce-am acu: un Intel I5 2400, MB Asrock P67Pro3, Gigabyte 760 GTX si 8 GB ram (plus vreo 2 SSD da' nu cred ca's relevante).

Placa video e prima care tre' inlocuita, aici posibilitatile sunt mai multe (inclusiv de la diverse tarabe ale cunoscutilor). Probabil ceva mid-range la mana a doua (cateva sute lei), sau ceva nou (cateva sute de lei mai mult)

La CPU + MB sunt in bezna rau. Mi-am facut un wishlist la pisigaraj dar sunt cam multi bani de dat doar ca sa ma joc cateva jocuri.
Ar putea fi o solutie upgrade doar la CPU (+niste ram in plus)? Ma gandesc ca un procesor ceva mai nou/potent pe acelasi socket ar imbunatati performanta, insa nu stiu cat de mult. A evoluat arhitectura si tehnologia atat de mult de 8 ani incoace?
 
Io am un Sandy 2500K @4.5GHz si un 1060 6GB si am dovedit Metro Exodus pe high in fullHD dar e drept ca tinta mea n-a fost 60FPS ci doar FPS jucabile.

Eu as zice in prima faza sa te ocupi de placa video (aia oricum iti trebuie si daca faci upgrade la CPU si daca nu) si sa pompezi ceva GHz in procesorul ala.
Daca nu te satisface ce iese atunci te gindesti la MB+CPU+RAM.
 
Da, placa video clar tre' schimbata.
Dilema era la capitolul CPU. Ma gandeam chiar la un 2500K (vad ca sunt ieftine la mana a doua). Cand mi-am cumparata CPU-ul, acu vreo 8 ani, 2500K era tinta dar nu se gaseau deloc asa ca m-am multumit cu 2400.
 
Task manager - CPU. Daca in jocuri ocuparea CPU e la 100% atunci e nevoie de altul, altfel nu. Eu as schimba intai placa video si as vedea ce se intampla cu procesorul.

Apoi, 2500k e totusi Sandy Bridge. Nu stiu exact cu cat a crescut IPC de atunci, dar comparat cu un i3 modern la aceeasi frecventa si DDR4, 2500k e mai lent. In acelasi timp un i3 modern are eventual si un slot m.2 pe placa de baza, TDP mai mic, consum real mai mic (spre jumatate) si e mai silentios. Daca cu alta placa video vezi ca ai nevoie de upgrade de procesor, eu as trece cu totul la zilele noastre.

Ryzen 1600X e un procesor bun. Eu folosesc majoritatea timpului un Ryzen 2700 si sunt extrem de multumit, dar nu ma joc prea mult sau ceva care sa depinda prea mult de procesor, alegerea la mine a fost din cauza altor nevoi (VM ++). Diferenta de pret intre seria 1000 si 2000 la Ryzen e extrem de favorabila seriei 1000, asa ca 1600x e probabil cea mai buna alegere pentru jocuri, dar probabil e si un mic overkill in acelasi timp pentru ca jocuri care sa necesite 6 cores nu prea am vazut, si alea care folosesc integral 4 cores sunt rare. Dar daca vrei sa dai niste bani in plus pentru potentialul future proof, ia 1600X. Dar nu lua in calcul overclockingul, majoritatea placilor de baza cu B450 nu au circuitul de alimentare a procesorului suficient pentru asa ceva, diferenta intre TDP si consumul de varf cu ceva overclocking e obscena, la nivelul de resetari sau scos fum de obscena.
 
2500K este încă suficient de bun, dacă este o/c probabil ar merge cu un 980Ti de exemplu fără să-l gâtuie. Și asta probabil îți va oferi suficiente FPS.
 
Fact based advice at its best :tongue:
Sistemul meu merge cu 4930k@4.5GHz și Titan X (Maxwell, ~= cu 980Ti în afară de mai mult VRAM), nu am probleme cu jocurile, indiferent că-s triple A sau online.

Sporurile de performanță clock per clock de la Sandy/Ivy Bridge și variantele lor E sunt mult prea mici. Asta pentru că Intel nu a avut competiție. Da, sunt cores mai multe, dar clock per clock nu-s deloc atât de departe încât să dai un purcoi de bani pe DDR4 și placă de bază nouă.

Altceva? :smile:

Edit: am un prieten cu 8700k, 1080Ti, SSD M2 și alte chestii. Nu sunt diferențe majore - evident are mai multe FPS, dar este la fel de jucabil ca și la mine - până una-alta nu ai nevoie de mai mult de 60FPS dacă nu este online competitiv și în alea oricum orice cartof de PC merge în >200FPS în CS:GO cu setările corecte :smile:
 
Ok. Deci, dau 200 lei pe un 2500k?
Placa video urmeaza si ea intr-un fel sau altul (am deja un RX580 imprumutat de la cart00f, posibil sa nu il mai dau inapoi :smile:)
 
Acu' am un cooler măricel cu origini necunoscute; cred că e luat de la cineva de aici de pe forum acu vreo 10 ani. Nu mai știu ce nație e, dar știu că era din categoria overkill.
Între timp cred că am negociat prețul pentru 2500k la 150 lei. Dacă chiar o mai fi funcțional, asta rămâne de văzut.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
 
  • Like
Reactions: Neo
Dacă ai șansa, caută un Noctua NH-D14, sunt bune și pentru astea moderne și Noctua îți trimite prinderile moca dacă le arăți chitanța.
 
Ăsta de-l am acum e un Scythe. Mi se pare suficient.
86794a894c7ddd357791ed629b1b705e.jpg


Sent from my LM-G710 using Tapatalk
 
Deci vrei sa schimbi un quad-core cu alt quad-core din aceeasi generatie, dar cu cateva sute de mhz mai sus. Parerea mea, asta imi suna ca cea mai buna metoda de a arunca la gunoi 200 ron.

Sau te gandesti si la overclock. Pai overclock-ul pe o placa de baza veche de 7-8 ani cel mai probabil se va solda cu placa de baza arsa (poate nu instantaneu, dar in cateva luni aproape sigur), moment in care chiar va trebui sa schimbi tot. Nu mai bine vinzi ce poti acum, MB+CPU+RAM cat timp inca mai functioneaza? Zic si eu. Ma gandesc si la mai multi colegi de la firma carora le-au cedat sistemele Sandy/Ivy sau chiar Haswell in ultimul an, mai exact placa de baza, iar alta nu mai gasesti (decat tot la fel de veche, SH), deci ajungi sa faci breloc din procesor perfect functional...

Dar trecand peste astea, tot ar trebui sa incepi cu placa video, iar apoi, daca tot merge prost jocul X sau Y, sa schimbi si restul.
 
Last edited:
Bine ca vii tu aici cu vocea ratiunii. Era mai fun Neo cand imi povestea despre ce configuratie are el sau prietenii lui.
 
Alea câteva sute de MHz sunt destul de importante imho. Acum omul a zis că vrea investiție minimă.

De asemenea, plăcile de bază nu mor de capul lor, fie și overclockate, fie și după ani de zile. Acum dacă e petardă, crapă și stock după câțiva ani.
 
Cică vechitura aia 2500K ar fi la nivelul unui i5-6500. Înseamnă că ar trebui să-l dau pe-al meu 6402P la gunoi? Nici vorbă. Cu GTX1060 n-am avut joc care să nu meargă în high pe full HD. Și mă știți că eu joc numai fps-uri. Bașca shootere online la greu. :biggrin:
 
  • Like
Reactions: Neo
Cred ca pana la urma o sa merg pe calea upgrade-ului sanatos si scump. :smile:
Ce-am bagat eu in wishlist-ul asta e ok? CPU-ul am inteles ca e un fel de best buy acu' (pret/performanta). MB-ul l-am cam ales la intamplare, iar RAM-ul l-am ales pentru ca-mi place Corsair.

In alta ordine de idei, cam tre' sa imi schimb si monitorul. L-a sters de praf kinderu' cu vreo juma' de litru de lichid de geam si i-a facut praf butoanele. Partea buna e ca inca merge, partea nasoala e ca butoanele nu mai functioneaza si a ramas blocat pe ceva auto-mode si isi schimba luminozitatea & culorile in functie de fundal. Am incercat sa il desfac fara success, am incercat sa il curat cu ceva alcool tehnic, la fel, fara succes.
Mi-am facut un alt wishlist cu cateva monitoare care mi s-au parut decente si nu prea scumpe. Cat de bune sunt, habar n-am. Poate aveti voi ceva idei. :smile:
Am aruncat un ochi si pe unele la mana a doua, am gasit un Benq care pare decent si pretul e bun, zic eu. Daca aveti vreun monitor de 24" de care va impiedicati pe acasa... :biggrin:
 
Back
Top