Unitatea optica nu merge pe "verticala"

IceCub

Membru Senior
Salutare tuturor,

Pe parcursul timpului, tot mesterind ptin calculatoare, am observat un comportament ciudat la unele unitati optice: cand sunt asezate in pozitie verticala (de exemplu cand culci carcasa pe masa pentru a efectua diverse diagnostice in interior) nu mai scot tray-ul sub nici o forma. Tot timpul am ignorat acest comportament considerand-ul doar... "ciudat".
Acum insa am un amic cu o carcasa "mini" (poate fi asezata in poziitie verticala sau orizontala) care se confrunta cu aceasta problema si mi-a cerut ajutorul. Am incercat doua unitati optice si nici una nu vrea sa scoata tray-ul cand este in pozitie verticala. E normal comportamentul acesta?
 
Ciudat, nu am avut problema asta, ba chiar tăvițele au niște urechi din plastic ca să țină CD-ul când e scos afară în poziție verticală.
 
Da, unele unitati au senzor de pozitie si nu functioneaza vertical. Eu am intalnit asa ceva. Asta din cauza ca le lipsesc urechile de prindere pentru disc, si atunci cind ar scoate discul fie s-ar prinde de ceva inauntrul unitatii, fie ar cadea din tava imediat ce iese.
 
Back
Top