Sistem de buget gaming cu consum de pana in 150W maxim 200W

Foxter

Membru Senior
Un amic vrea sa isi faca un sistem pe care sa joace jocuri pe rezolutii mici si detalii reduse care sa nu depaseasca in consum 150W (in cel mai rau caz 200W). Are deja placa video, asta si se gandeste ce sa ia ca sa se incadreze in 150W. Il tenteaza un Amd quad core cu TDP 45w. Nu are preferinte cu privire la producatorul procesorului (Intel sau Amd) dar cauta ceva care sa se incadreze in consum si sa nu limiteze placa video. Unii au recomandat un I3 2100 (probabil un I3 2100T ar fi ideal dar e greu de gasit).

Voi ce ati recomanda ?
 
Din pacate nici procesoarele astea nu erau prea usor de gasit pe stoc in Romania, a cautat frate-meu o vreme pentru desktop-uri la birou fara mare succes si a luat la 65W. Si pe mine m-au tentat (620e) si inca nu am unul in carcasa :frown:
 
Pe meleagurile noastre numai intr-un loc am gasit Core I3 2100T , insa e cu ~150 RON mai scump decat un I3 fara T.

Cu un Core I3 2100 se incadreaza in TDP-ul total propus si probabil e cea mai performanta solutie in conditiile date.
 
Pretul e cu 50 de roni mai mare ca in cazul quadului Amd 615e. Acum trebuie analizata si diferenta de cost dintre placile de baza pt cele 2 platforme. OC nu prezinta nici o importanta in cazul alegerii placii de baza, fiabilitatea, racirea pasiva si consumul cat mai redus sunt importante.
 
You gotta be kiddin' me, eu am 170-180 watts (max. ~210W cu Prime95+FurMark) consum la priza cu I5 2500k si HD6850 pe sursa Corsair 450W 80+ bronze, nu-i chiar asa rocket science sa faci un sistem de gaming cu consumul ala, la placa aia video poate sa puna si un I7 ca tot se incadreaza in consum daca are o sursa decenta. :mda:
 
Si la procesor scrie 95W dar probabil e valoarea impreuna cu placa video integrata in FurMark; despre sursele recomandate nu mai zic nimic ca-mi creste glicemia. :biggrin:

Bottom line, daca are deja acea placa video e absolut banal sa faci un sistem chiar si de 150W in jocuri, cat timp sursa e un 80+ acolo...
 
Io nu prea pricep de ce amicul vrea detalii scăzute. Adică ok, înțeleg rezoluții mici că are un monitor mai vechi sau ceva de genul, dar detaliile? :smile:

Ah, dacă vrei să zici sistem de gaming de buget care să-l integrezi într-un SFF, mai zic, dar să zici că targetul este să ai detalii minime... meh.

În altă ordine de idei, ar fi bine ca procesorul să nu limiteze placa video. Cu fiabilitatea, să fim serioși, orice procesor din ziua de astâzi este nemuritor la frecvențe stock, mai degrabă crapă placa de bază decât procul.
 
Sa dau cateva lamuriri. Omul vrea sa isi faca un sistem care sa poata fi alimentat vara din energie alternativa (soare, eolian, el dand la pedale la o bicicleta pe post de generator, 50 de roti in care alearga hamsteri etc). Cand era vorba de fiabilitate ma refeream la placi de baza "OC nu prezinta nici o importanta in cazul alegerii placii de baza, fiabilitatea, racirea pasiva si consumul cat mai redus sunt importante." Legat de partea cu OC era o aluzie la faptul ca amicul nu sunt interesat de placi cu chipseturi ce permit overclockingul in viitor.

@Neo

Un Ati 5670 nu e chiar placa unui gamer entuziast si amicul meu vrea sa foloseasca cel putin 4-5 ani sistemul la joaca. Ca urmare singura metoda pt a putea rula jocurile din viitor va fi sa reduca rezolutia si detaliile la minim. Imi era teama sa nu ziceti ca asta nu e sistem de gaming.
 
În opinia mea, amicul iese mai bine cu un gaming laptop, care are și baterie dacă moare vreun hamster sau face întindere la vreun mușchi. Investiția este puțin mai mare, dar scapă de cabluri, configurări șamd. Ca exemplu, un Alienware m11x R2 overclockat în blană cu OCCT PSU test (deci tot încărcat la maxim) trage din priză 60W. Nu cred că un Dell trage mai mult.

Acum totul depinde de buget, dar cred că iese mai bine așa dpdv al raportului consum/performanță.
 
Doua chestiuni legate de achizitia unui laptop:
1-Tocmai a cumparat placa video Ati 5670.
2-Atatea belele a avut amicul cu laptopurile (mai ales cu modelul FS Amilo 3438G) ca nu mai vrea sa auda de ele.
 
Nene, laptop, nu futitsu-siemens sau alt brand vax. Un dell mainstream merge de numa`. E ca aia că am avut trabant și merge ca naiba, deci screw BMW.
 
Ca sa citez amicul meu dupa ce a citit threadul: Multumeste-le din partea mea pt ajutor dar explica-le ca am avut 6 laptopuri in firma toate cu placi video stand-alone care au facut belele, so no way laptop.

Amicul e tentat de Core I3 2100 si mai ales de I3 2100T dar mai asteapta sa scada preturile. De asemenea e interesat si de o placa de baza fiabila, nemofturoasa la RAM, cu racire pasiva buna si fara facilitati inutile in chipset de tipul OC, folosire grafica integrata in procesor sau cine stie ce dotari care sa ii mareasca pretul.
 
Ca sa citez amicul meu dupa ce a citit threadul: Multumeste-le din partea mea pt ajutor dar explica-le ca am avut 6 laptopuri in firma toate cu placi video stand-alone care au facut belele, so no way laptop.

Mda, bine. Dacă nu au fost de calitate puteau să fie 500 de laptopuri în "firmă" și tot crăpau.
 
Back
Top