(S)cadere a ratei de transfer la SSD

sundar

Membru Senior
Salutare,

Mi-am luat un SSD Gigabyte de 240 GB la un pret bun si am constatat ca daca transfer pe el fisiere mari (12 Gb) are urmatorul comportament: in primele 10 secunde rata de scriere este de 300 mb/s dupa care scade la 60 mb/s si ramine asa pina la final. E normal sa faca asa sau il trimit inapoi? Mentionez ca SO este pe un Samsung 850 evo de 240 care la scrire, cu acelasi fisier, are constant 400 mb/s. Gigabyte-ul a costat mai putin de jumatate decit Samsung-ul si ma gindesc ca exact aceasta problema justifica diferenta de pret. Asa este sau noul SSd e defect?

Multumesc!
 
Vezi MLC și memorie internă SLC și cache intern RAM și

(pe scurt, 850 evo are cache-ul mai mare). SSD-urile sunt mai ieftine pentru că sunt mai proaste, nu pentru că a evoluat tehnologia veche :frown:.
 
Depinde de tipul de memorie NAND folosit, cache, controller sau de cat de plin e SSD-ul cu date. Lumea nu cumpăra degeaba Samsung, deși sunt mai scumpi.
 
Toata lumea are sau o sa aiba in curand in oferta acest tip de SSD. Sau or sa dispara. Sau or sa se multumeasca cu o cota de piata infima.

La game loading times toate stau la fel de bine; de fapt in general, in "normal use" nu sunt mai lente. Iar daca iti iei SSD ca sa copii fisiere mari tot timpul... oricum nu ai facut o alegere potrivita. :smile:
 
L-am luat pentru a tine pe el documente, deci voi scrie fisiere foarte mici. In cele mai multe cazuri va fi folosit pt citirea fisierelor. La aprox 150 de lei nu m-am asteptat la performante...
Il pastrez.
 
Ceva de genul asta o sa-mi iau si eu, m-am documentat bine si am ajuns la concluzia ca nu ma deranjeaza viteza aia mica la copiat de fisiere mari; chiar si ciclul redus de scrieri e arhisuficient. Dar, capacitatea, acolo ma doare. Am un sistem de lucru/organizare dupa 20+ ani de PC si nu am de gand sa-l schimb, asta inseamna ca-mi va trebui minim 1 TB (ideal 1.5 TB cat am acum main HDD) care chiar si cu noile cipuri ieftine/proaste tot costa multicel.
 
Pai in filmul lu' Linus alea erau. Dar tot ar mai merge o mica scadere la pret. :smile: Probabil cand or sa faca si altii, nu doar Intel, or sa mai scada preturile.
 
Păi e plin olx-ul de Mx500 la 800 lei.
2TB, adică
Macar e Crucial si nu e seria Bx (cache-less :smile:)
 
Back
Top