Programare

Discussion in 'Ajutor: Software și sisteme de operare' started by Marius '95, Jan 25, 2018.

1. Marius '95

Marius '95 Membru Senior Sugar daddy

Am nevoie sa scriu un program pentru comunicarea cu un analizor prin portul serial. Ce face efectiv:
    - handshake si flow control cu ACK/NAK, masurat timeout-uri, etc.
    - verifica CRC16 la blocuri de date
    - salveaza datele intr-un fisier
    - lanseaza un PHP care sa importe datele in baza de date, sau importa el direct (depinde cat de usor de programat este)

Stiu php la un nivel decent si am deja programul scris in php, dar nu-i adecvat pentru a rula non-stop. Mananca mult procesor (5%). Vreau un executabil adevarat care, preferabil, sa se foloseasca de intreruperea portului, nu sa faca polling periodic ca PHP-ul. As mai vrea sa fie relativ usor portabil in linux/bsd, ca nu mai raman multa vreme cu windows.

Ce limbaj de programare ar trebui sa ma apuc sa invat?
    Multumesc.

PS: Acel limbaj pe care ma apuc sa il invat ar trebui sa existe si peste 20 de ani si sa aiba documentatie excelenta acum, mai ales la capitolul comunicare prin porturi si IRQ.

2. Neo

Neo Motan agresif Sugar daddy

După ce am studiat diferențele între multe limbaje de programare aș spune Python. Există și un curs moca și se pretează stilului smuls care-l ai în general în abordarea unor probleme :biggrin:

miahi likes this.
  3. Marius '95

Am zis ca vreau executabil. Python este interpretat la fel ca PHP. Nu ma ajuta.

4. icsfails

icsfails Membru Sugar daddy

se poate compila, py2exe parca era una din optiuni

5. Neo

Neo Motan agresif Sugar daddy

You really are special, aren't you :smile:

miahi likes this.
  6. miahi

miahi Wizzard Sugar daddy

Nu ai dat și o motivare pentru asta. Dacă vrei executabil "adevărat" învață C sau ASM.

Neo likes this.
  7. Marius '95

Motivare? CPU, eficienta, consum... Dar de ce trebuie sa dau si o motivare?

8. miahi

Ca să înțelegem de la început la ce strâmbi din nas, să nu ne mai pierdem timpul. 90% din discuțiile cu tine rămân în pom, că nu mai dai vreun feedback după ce ai rezolvat problema.

Pentru CPU, eficiență, consum, clar ASM, orice altceva e ineficient.

9. Quark

Quark zis şi Brucan Sugar daddy

Si acum se va munci la un nou DBMS, scris de la zero, in assembler. :angel:

10. puterfixer

puterfixer Administrator Sugar daddy

Partea cu portabilitatea la ASM va fi o distracție în viitorii 20 de ani, da' mno, capu' face (arhitectura), capu' trage.

11. miahi

Păi n-a specificat portabilitate, doar că va exista și că are documentație. Așa cum va găsi piese de schimb pentru device-ul conectat, va găsi și pentru server-ul pe care îl va rula.

12. Marius '95

Am specificat, dar n-ai citit tu. :smile:

13. miahi

Ai zis în linux/bsd, nu între platforme hardware diferite :tongue:.

14. Marius '95

Detalii...

miahi likes this.
  15. puterfixer

puterfixer Administrator Sugar daddy

16. Marius '95

Incerc sa scriu un program care comunica prin portul serial cu un router.
    Cum fac sa trimit prin serial comenzi de genul sageata in jos, home, del, etc.? Am esuat la google-fu. :frown: Cum sunt codate comezile astea? Dictionar?

17. miahi

1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice