Periuțe de dinți electrice

Poti te rog sa imi faci ceva recomandari referitor la ce modele de capete pt periuta ar fi bine sa cumpar?

Multumesc.
 
Last edited by a moderator:
Depinde ce prefera, s-o probeze intai si apoi sa spuna. Eu unul prefer capul anti tartru, dar unii cu gingii sensibile poate prefera pe cel soft sau mediu.
 
Cele recomandate de dreamer nu se gasesc de vanzare in Romania, cel putin distribuitorul (Interbrands) nu le vinde. Cele recomandate de LNT, astea (EB25), sunt preferatele mele, cele standard (EB20) mi se par prea moi, dupa 1 luna am vazut unele care aratau de parca lustruisera parchetul 8 ore pe zi. Astea (la noi sunt galbene in zona centrala; se numesc EB18) sunt ok, dar nu ma prind ce anume ar trebui sa faca.

Periuta vad ca e la reducere si la Interbrands (Shopidoki.ro), dar pretul "normal" e 358 de lei, nu 450 cat zice Altex. Oricum, diferenta de pret in promotie e de doar 18 lei.

LE. Preferintele provin din > 10 ani de utilizare, de pe vremea cand periutele erau cu 2 baterii AA si capete similare.
 
Tocmai am comandat o periuta Oral-B PRO 1000, s-o fac cadou. Mai departe, viitorul proprietar n-are decat sa-si testeze/cumpere ce capete doreste. :smile:
 
Și mie îmi plac capetele EB25 mai mult. Conform documentației de la periuța mea, EB18 sunt pentru whitening stuff; în combinație cu o pastă de-aia mai abrazivă, chestia din mijloc ar trebui să țină pasta pe dinte mai mult timp. Periuța are și un program separat pentru asta, dar n-am încercat să văd cum face.
 
Scuze de OT, dar care este diferenta intre periutele de 30 lei de acum ceva ani cu baterii AA si cele noi de 10 ori mai scumpe cu acumulator proprietar. Eu inca am una din cele vechi si sunt fericit ca ma tin acumulatorii AA infinit mai mult comparativ cu ce am inteles ca inseamna autonomia pentru variantele 10x. Avand in vedere ca in continuare sunt compatibilele capetele, ma intreb ce le face de 10 ori mai speciale.
 
Pentru mine sunt doua diferente intre alea vechi si alea noi:
- la alea vechi acumulatorii costau in plus si mureau dupa 1-2 ani, la asta noua dupa mai mult de 2 ani inca tine acumulatorul. In cea mai mare parte din cauza ca alea vechi aveau un capac aproximativ etans care cand nu era pus corect facea ca acumulatorii sa rugineasca
- e mai comod sa o pun la incarcat in incarcatorul-suport decat sa scot acumulatorii, sa ii pun la incarcat (timp in care nu pot folosi periuta) si dupa X ore sa ii pun la loc.
La astea noi am prins promotii la mai putin de 100 de lei bucata, alea cu AA erau vreo 50-60, personal prefer sa dau aia 40-50 de lei in plus pentru comfort. Daca mai ai si familie cu 3-5 periute de incarcat diferenta chiar se simte, ca pustii de cativa ani, suficient de multi sa se spele singuri si insuficient de multi ca sa isi incarce bateriile, ar putea fi o bataie de cap suplimentara.
 
Da, încărcarea în suport e foarte comodă, singura chestie e că durează tone de timp încărcarea inductivă (cred că vreo 24 de ore de la aproape 0 la full).
 
Bine, da' o încărcare completă e necesară doar ocazional. Cu acumulatorul încărcat funcționează ceva de genul 40 de minute, o grămadă de timp pentru spălat pe dinți într-o zi, iar până a doua zi se încarcă iar full. De-aia nici nu prea e mare stress dacă după 2 ani acumulatorii ăia mai au doar 50% capacitate, fiindcă chiar și așa nu vei observa chestia asta decât dacă mergi două săptămâni în concediu undeva și uiți să-ți iei încărcătorul.
 
Pentru asta e misto kitul de trusa de voiaj cu suport de 2 sau 4 capete si cel care se ataseaza la incarcator si parca tot 4 capete puti pune in el. Poti folosi chiar si o singura periuta si fiecare are capul sau capetele lui puse in suporti.
Din pacate draciile alea vin doar la pachet cu variantele mult prea scumpe. Am uitat sa intreb la service la Interbrands daca au si separat, teoretic au tot ce se vinde pe piata dar pe stoc numai chestiile mai des intalnite. Desi tipa aia de la service e atat de draguta incat mi-a facut odata comanda la niste accesorii si m-a sunat dupa cateva saptamani sa vin sa le iau.
 
O mica mentiune: aveti grija cu pastele de dinti cu efecte de albire sau anti-tartru, sunt mai abrazive decat cele normale. La fel si cu capetele de periere mai dure. Daca vi se pare ca aveti mereu nevoie de asa ceva, iar cele normale nu curata dintii bine, inseamna ca nu va spalati destul de bine pe dinti/destul de des/nu folositi floss/curatator de limba/aveti o dieta mult prea bogata in zaharuri/etc.

Anyway, periutele mai noi sunt din ce in ce mai comode. Am avut 3 Oral-B-uri pana acum (Triumph si 2x3000) plus un Sonicare (Flexcare Platinum). O investitie de cateva sute de lei in igiena orala odata la cativa ani nu mi se pare un capat de tara. Daca vreti o discutie mai detaliata puteti face un split.
 
Eu sunt curios daca ai aflat ce semnifica toate numele alea de la periute si numerele. Periutele in sine au alt nume gen D.16, D.20, dar in cutie cu capete si accesorii ajung la un numar de combinatii ce imi e imposibil de descifrat, cu 3 sau 4 cifre, cu Triumpf sau fara etc. Am 2 cutii ramase prin biblioteca de la niste promotii cand am cumparat pentru cadouri prin familie (vreo 15 utilizatori convinsi, practic toti cei sub 50 de ani) si habar nu am care e diferenta intre ele, una are cutie mai mare si una mai mica si cam atat (550 si 5000).

La capetele standard am vazut la alti utilizatori ca s-au facut ca o floare perii dupa 1-2 luni. Nu am idee cum le folosesc si cat de des, dar nu mi se pare normal. Eu nu patesc asta, probabil pentru ca nu presez foarte tare, dar capetele D25 dau o senzatie de lustruire (neted) care la alea normale nu exista.
 
Cred ca merita split discutia.
Si ca sa detaliez cu clasica cu AA: utilizez Sanyo Eneloop ce rezista dupa cativa ani de utilizare cam 1 luna pana chiar e sensibil mai lenta. Sa ii scot si sa ii pun la incarcat ma enerveaza ca trebuie sa o fac dar cu siguranta ma va deranja sa am constant o priza ocupata cu un incarcator (o priza cu uscatorul de par, una cu masina de tuns, una e placa de par (not mine!!) - nici nu vreau sa stiu ca mai trebuie sa tin una cu periuta). Cand incarc, o las peste noapte si scot uscatorul de par pentru acea perioada.

Deci dpdv al eficientei, performantei, etc. modelele noi nu aduc nicio reala imbunatatire. Singurul aspect, este comoditatea, pentru unii.
 
Le-am luat in concediu si au tinut o saptamana fara incarcare, n-am testat mai mult.

Da, e mai complicat când ai două periuțe și o singură priză, nu faci în fiecare zi switch-ul.
Eu am pus un adaptor ca cel din atasament, ca sa nu stau sa le tot schimb.
 

Attachments

  • adaptor.jpg
    adaptor.jpg
    68.2 KB · Views: 10
Back
Top