Mozilla Firefox

Ideea e ca daca nu merge sigur sunt destui maniaci care ar renunta la upgrade-ul la Vista (sau ar arata cu degetul toate gaurile SO-ului si ar acuza MS ca nu vrea sa faca nimic).
 
Şi sunt destui maniaci care ar renunţa la Firefox pentru Vista. Dacă vor fi câteva jocuri bune care merg doar pe Vista...
 
Un articol IE7 vs. FF2 (destul de "biased" în favoarea primului, imho) publicat recent de bit-tech.net a stârnit o serie de controverse mai mult sau mai puţin justificate pe Digg - şi aş îndrăzni să spun că multe din comentariile de acolo chiar merită citite.
 
Firefox 2 Beta 2

A aparut Firefox 2 Beta 2.

Noutati:
* Built-in phishing protection.
* Enhanced search capabilities.
* Improved tabbed browsing.
* Resuming your browsing session.
* Previewing and subscribing to Web feeds.
* Inline spell checking.
* Client-side session and persistent storage.
 
Mozilla a lansat Firefox 2 Release Candidate 1.

* A new theme that updates Firefox’s familiar interface
* Built in Phishing Protection
* Enhanced search engine management and search suggestions for Google, Yahoo! and Answers.com
* Improvements to tabbed browsing, including the ability to re-open recently closed tabs
* Firefox will resume from where you left off after a system crash or browser restart
* Better support for previewing and subscribing to Web feeds
* Inline spell checking in Web forms
* The ability to create bookmarks with “Live Titles” for Web sites that offer microsummaries
* New Add-ons manager that simplifies management of extensions and themes.
* Support for JavaScript 1.7
* Extended search plugin format
* Updates to the extension system to provide enhanced security and to allow for easier localization of extensions
* Support for client-side session and persistent storage
* Support for SVG text using svg:textPath
* New Windows installer based on Nullsoft Scriptable Install System
Download.


LE: Ah, şi pentru că multă lume începuse iar cu tot felul de speculaţii legate de securitatea Firefox din cauza raportului publicat recent de Symantec (în care se comparau IExplore, Foxy şi Opera), cred că merită citită şi replica developerilor de la Mozilla în legătură cu asta.
 
S-a întâmplat ceva ce a fost prevăzut de mult, anume că Firefox va deveni ţinta unor atacuri pe măsură ce câştigă piaţă. Dacă, la început, Firefox se dădea cu pumnul în piept cât sunt ei de secure şi de bla-bla, astăzi văd că miorlăie că nu există soft fără bug-uri. Curată ipocrizie pe care, evident, fanii nu o vor remarca.

Şi cu asta Firefox a demonstrat că Microsoft are dreptate când spune că nu poţi face soft de calitate NSA la preţuri/investiţii de nivel consumer.

Morala e să folosiţi browser-ul cu care vă place cel mai mult să lucraţi, că toate sunt vulnerabile şi exploatabile. De la IE7 RC1 (ca să nu zic IE6 SP2) încoace, cred că pot pune semnul egal între securitatea celor trei browsere principale.

Btw, indiferent ce folosiţi, instalaţi un McAfee Site Advisor şi, eventual, folosiţi serverele OpenDNS, ca să evitaţi site-urile de malware. Până la urmă, poa' să fie browser-ul şi ciuruit ca şvaiţerul, dacă nu vizitaţi site-uri "ciudate", despre care vă atenţionează uneltele amintite.
 
Pisoi, nu ştiu dacă se pune problema de Firefox zealots pe aici, sau orice gen de indivizi cu orizonturi atât de limitate încât să nu admită şi existenţa unor buguri, scăpări de securitate sau alte chestii asemenea. :smile:

În orice caz, atunci când am menţionat de replica respectivă, eu m-am referit la persoane care, la vederea unor simple grafice date pe tavă de site-ul x sau y, au venit imediat cu menţiuni în stilul "uite, Firefox sux, Opera rulz" fără să se mai gândească dincolo de informaţiile primite.
 
Chiar nu mă refeream la tine. Zealoţii se ştiu singuri. Vei fi surprinsă, dar există şi pe XF.

Am fost şi eu zealot (Microsoft) acum vreo 5-10 ani, aşa că ştiu exact să recunosc specia. :wink:
 
Barney si Kitty, pentru "offtopicareala" aveti IRC, PM, YM, ETC.
Asa ca sa nu suparam pe Dominion deturnandu-i topicu' ca nu am chef sa curat petele de sange. :biggrin:
 
Come on, e o disputa legata de logo-ul Firefox :biggrin:. Adica nu e exact la ce se asteapta oamenii cand spui "Not Really Free".
Si ca nota de subsol, eu folosesc FF pentru este ce imi trebuie mie, nu pentru ca este cel mai bun.
 
Back
Top