Mozilla Firefox

Pentru cei care inca nu au facut trecerea la FX3, Mozilla a pregatit versiunea 2.0.0.15, care rezolva niste probleme de securitate. Se pare ca suportul pentru versiunea 2 va fi mentinut pana la mijlocul lunii Decembrie a anului curent.
 
Firefox 3.0.1
- Crash with malformed GIF file on Mac OS X
- Command-line URLs launch multiple tabs when Firefox not running
- Remote code execution by overflowing CSS reference counter

# Fixed several stability issues.
# Fixed an issue where the phishing and malware database did not update on first launch.
# Under certain circumstances, Firefox 3.0 did not properly save the SSL certificate exceptions list.
# Updated the internal Public Suffix list.
# In certain cases, installing Firefox 2 in the same directory in which Firefox 3 has been installed resulted in Firefox 2 being unstable. This issue was fixed as part of Firefox 2.0.0.15.
# Fixed an issue where, when printing a selected region of content from the middle of a page, some of the output was missing (bug 433373).
# Fixed a Linux issues where, for users on a PPP connection (dialup or DSL) Firefox always started in "Offline" mode (bug 424626).
 
Formatul MHT (.mht) e cumva patentat de Microsoft sau care e explicatia pentru faptul ca cei de la Mozilla Foundation sunt atat de ezitanti sa-l includa pe amarat la Save As? M-am lovit de foarte multe ori de nevoia de a salva o pagina completa si nu vreau sa folosesc diferite extensii pentru asta. Am folosit acum cativa ani, dar salva un web-archive compatibil doar cu FX cu acea extensie.
 
Microsoft received U.S. patent 6,886,132 for its method of creating an MHTML file, which is used to attach Web pages to an e-mail message.
http://www.techweb.com/wire/networking/showArticle.jhtml?articleID=162100324

Firefox
The web browser Mozilla Firefox, as of version 2, does not include direct support for saving or opening web pages as MHTML files. Though there is already source code available for viewing MHTML files within the Thunderbird project, this is filed as unsolved bug 18764 within the Firefox project since 1999.

There is a MHTML extension: UnMHT. This works in Firefox 2.0. It is available under the MPL 1.1/GPL 2.0/LGPL 2.1 licence.

From UnMHT version 2.8.0 English and German locales are included.
As of version 3.0.0 extracting data to a MHTML file is supported.
For Firefox 1.5, this functionality can be obtained on Windows and Linux operating systems by installing a freely available third-party XPI file from Mozilla Archive Format extension, though the .mht files it generates are not fully compatible with Microsoft's products.[2]
http://en.wikipedia.org/wiki/MHTML
 
As of version 3.0.0 extracting data to a MHTML file is supported.
Foarte discreta functia asta. Ori nu pricep eu exprimarea, ori e ceva ciudat aici. Eu inteleg ca FX poate sa salveze MHTML de la v3.0. Cat de bine e ascunsa optiunea asta, ca eu o caut prin meniuri de ma plictisesc.
 
Editat tot ce am scris in acest post. Am inteles cat se poate de prost. Era vorba de versiunea 3 a extensiei. Eu am pricipit ca e vorba de versiunea 3 de FX si ma holbam in toate meniurile sa vad de ce aia spun ca FX 3.0 stie sa salveze mht, dar al meu nu.

Bine ca nu cere extensie pentru deschiderea HTML :tongue:. Speram ca la v3.0 se desteapta si nu mai e nevoie de add-on.

Cred ca mai bine dau copy/paste in IE cand vreau .mht, ca nu ma doare mana :smile:.
Multumesc tuturor.
 
Să ții un IE pentru a rezolva probleme pe care Firefox, Safari sau Opera nu le rezolvă e practic, dar în același timp un eșec. Al browserelor, al programatorilor care fac pagini ce merg doar in IE, al clienților care comandă o versiune IE only pentru că e mai ieftină decât una universală, al standardelor web prea permisive sau al sistemelor de patente care permit ca un browser să facă ceva și interzic altor browsere să facă același lucru, omorând din fașă compatibilitatea și competiția. E un eșec al cuiva sau al tuturor, dar e un eșec. Alternative la monopol? Vise sau demagogie, depinde cine vorbește despre asta.
 
Nu e neaparat mai ieftina IE only, doar ca unii prefera diferite "brizbrizuri" in detrimetrul unui anumit procent de vizitatori. Iar procentul si pofta de brizbrizuri difera de la caz la caz. 100% compatibilitate se poate atinge probabil cu un html static, inghesuit in 640x480, alb-negru (inclusiv pozele). Daca vrei Flash ai pierdut 2% din vizitatori, daca vrei JavaScript ai pierdut 5% din vizitatori. Si daca tot nu poti atinge 100%, unii clienti sunt tentati sa renunte la 0.5% safaristi pentru un anumit meniu dinamic de exemplu.

Iar ca programator, desi Firefox atinge 25% si totusi inca mai are niste bug-uri de parsare (si HTML si CSS) care le-au tot fost raportate si rasraportate, iti vine sa #@%$#@$# si sa %$#%$@$#@.

Referitor la .mht, puteam sa jur ca m vine de la Microsoft. Eu inca n-am gasit suficiente motive sa stau pe FF, tot IE rulz.

In timp am observat ca cu cat e mai exotic browserul, cu atat e utilizatorul mai suparat in cazul unui bug. Daca ai o problema cu afisarea pe IE, putin probabil sa-ti dea cineva mail sa-ti zica "Buey, se vede aiurea pe IE!", dar daca e un bug pe Safari, se gasesc imediat cativa cu nemultumiri gen "Stimati domni, aveti o problema tehnica la afisarea in Safari...". Abia dupa ce testezi cu Safari de Windows si vezi ca-i in regula afli ca omul are Apple, iar dupa ce scotocesti putin (ca nu tii un Apple doar sa-ti admiri site-urile) vezi ca Safari de Apple are niste bug-uri care ala de Windows nu le are.

Apropo de standarde si obsesia pentru compatibilitate 100%:
This page is not Valid (no Doctype found)!
Result: Failed validation, 59 Errors
Address: http://www.google.com/
 
Și eu folosesc Opera de la versiunea 6.x (nu mai știu câți ani înseamnă asta, dar destul de mulți) și în general nu am probleme (că nu l-aș mai folosi), dar sunt unele cazuri în care IE e obligatoriu:
- orice site bazat pe Sharepoint
- unele site-uri necesare gen https://www.homebank.ro
- paginile de web ale unor fabricanți de hardware cunoscuți (Gigabyte)
- etc
 
Pe FX nu am probleme cu Homebank sau Gigabyte (sharepoint-ul de pe intranet nu vrea decat IE ca sa mearga bine), dar micile neajunsuri ma fac sa instalez o lista prea stufoasa de extensii si ajung sa am in memorie cat inca de-un Windows :biggrin:. FX cu 2+3 extensii si cu 1 tab (XF acum) ocupa ~70MB. Si hardware-ul nu e atat de generos. Deci prefer sa tin un browser principal si celelalte pentru "urgente".
 
Folosesc Firefox de pe la versiunea 0.8 (parcă) și pe Windows și pe Linux. Nu am probleme; se mulează perfect pe necesitățile mele. Înainte de asta am fost utilizator de Opera (acum Opera e browserul alternativ, după Ff).
 
Agree AdiB1.
Eu folosesc FF doar ca alternativă la IE din cauza unor jocuri multi-user web-based, ca să nu tot loghez-deloghez în Opera.
 
Si ce te-a facut sa treci la FF in afara de presiunea maselor?
Daca intrebare mi-era dresata, asta-i subiect de alt topic. Dar daca tot ai intrebat, IE ocupa cam 30-35MB/instanta in cazul ferestrelor fara taburi sau cu un singur tab. Deci ca folosire a memoriei dupa 2-3 ferestre/taburi ajung tot acolo. Si daca in FX cu un mic sacrificiu mai arunc ocazional o extensie, in IE (sau Opera) sunt blocat.
Al doilea lucru demn de mentionat este ca am ales FX ca alternativa la IE5. Si atatia ani de intrebuintare (si de viata) am trecut de "presiunea maselor".
Si nu in ultimul rand, ti s-a intamplat pana acum sa gasesti ceva cu un feeling placut si sa alegi acel produs? Sa luam exemplul telefonului, ai ales un Nokia N70, E70 (nu mai stiu exact) cand alternativele SE sunt la fel de bune*, de fiabile* si cu exact aceleasi functii. Tu ai ales Nokia. Simti nevoia sa iti recitesti postul sau sa accepti ca exista produsul potrivit pentru fiecare? :smile:

*daca imi raspunzi ca nu sunt la fel de bune si de fiabile, atunci nu pot decat sa te rog sa iti adresezi si tie un post cu presiunea maselor :biggrin:.
 
Back
Top