1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Microfon pe trepied foto

Discussion in 'Ajutor: Gadget-uri și electronice' started by ipman, Feb 27, 2012.

1. ipman

ipman Membru Senior

Am nevoie sa pun un microfon pe un trepied foto.
    Microfon din acela care se foloseste in sonorizari/concerte. Nuca lui, adica suportul, are filet de 3/8 inch.
    Stie cineva sa-mi spuna ce filet au trepiedele foto?

2. puterfixer

puterfixer Administrator

Filetul standard la aparatele foto și video e de 1/4". Ca să prinzi microfonul pe trepied poți folosi fie o reducție de filet, fie un adaptor de șpigot (cu care poți prinde microfonul și într-o clemă de braț suspendat).

3. ipman

ipman Membru Senior

Multumesc.
    Din pacate nu prea e rentabila treaba, stativul de microfon costa 18ron cu totul. Credeam ca salvez ceva folosind ce am pe acasa, dar se pare ca nu prea e asa.

4. puterfixer

puterfixer Administrator

Soluția „there I fixed it” ar fi să găsești un șurub de 3/8" scurt și cu pasul potrivit, și să-l înlocuiești pe cel al trepiedului - dacă se poate.

5. ipman

ipman Membru Senior

Sa-l gasesc la un cost rezonabil, nu la pretul suportului de microfon cu totul, asa da.
    Ideea imi venise de la faptul ca am deja un mini-trepied care statea degeaba pe acasa si aveam nevoie de un suport pentru microfon. Daca se potriveau, rezolvam cu putini bani sau relativ ieftin, dar la pretul adaptorului si/sau spigotului nu-i deloc ieftin.