microcontroller pin-compatibil

O porcarie. Bineinteles, nu merge. De ce ar merge, doar nu-i ca si cum cineva ar testa ceva vreodata inainte sa ia banii de la prostii care cumpara?

Programul demo "Blink" din Arduino IDE:
Code:
In file included from /usr/share/arduino/hardware/arduino/avr/cores/arduino/Arduino.h:258:0,
                 from /tmp/arduino_build_105123/sketch/Blink.ino.cpp:1:
/home/marius95/.arduino15/packages/groundstudio-jade/hardware/avr/1.0.4/variants/jade-nanoplus/pins_arduino.h: In function ...void analogWrite328PB(uint8_t, int)...:
/home/marius95/.arduino15/packages/groundstudio-jade/hardware/avr/1.0.4/variants/jade-nanoplus/pins_arduino.h:231:7: error: ...PORTD... was not declared in this scope
       PORTD |= (1 << 2);
       ^
/home/marius95/.arduino15/packages/groundstudio-jade/hardware/avr/1.0.4/variants/jade-nanoplus/pins_arduino.h:236:7: error: ...PORTD... was not declared in this scope
       PORTD &= ~(1 << 2);
       ^
exit status 1
Error compiling for board GroundStudio Jade Nano+.
Daca nici Blink nu merge, cand o fi vorba de intreruperi, timere, low power sleep, etc. ce sanse sa fac ceva functional mai sunt?

Le-am trimis mail, dar nu-mi fac iluzii.
 
Adică ăsta, care se compilează fără probleme?

1726322486430.png
 
Ei bine, la mine nu merge. Este pe Raspbian bookworm downloadat saptamana trecuta, fara nimic customizat in stilul Marius'95, doar scris pe card, bootat, instalat IDE si instalat placa conform instructiunilor.
 
Păi și să alegi dintre toate linuxurile (care oricum au câteva procente de desktop users) Raspbian, care are câteva procente de utilizatori dintre ăia pe linux tot stilul Marius'95 mi se pare.

Același program pe platformă arduino standard se compilează?
 
Si care linux ar fi trebuit sa-l folosesc? Arbian? Ubuntu arm? Gentoo am incercat deja si nu merge din alte motive.
Pentru Arduino Yun se compileaza.
 
Last edited:
Back
Top