Geaca iarna

chrisTian

Membru
As vrea o geaca ca aceasta insa evident nu e disponibila si nu va fi pana in septembrie anul viitor. Nici sor-sa nu e disponibila. Aveti idee de asa modele de geci de iarna disponibile la noi ? Prima am ales-o din cauza specificatiilor -rezista la -20grade si e destul de grea. Poate faceti careva schi /lucrati in temperaturi extreme, si aveti idee de alte geci, care sa si fie disponibile pe piata la noi. Primul model nu mai e in stoc in magazinele lor din UK sau Franta -deh, norocul meu.
Sarbatori Fericite celor alesi!
 
O vrei pentru schi sau pentru design şi purtat prin oraş?

Şi eu sunt adeptul gecilor "tehnice", şi pentru purtat casual şi pentru schi/drumeţie etc. Dar mi se pare mult mai eficientă abordarea multi-layer, adică o geacă "shell" (fără izolaţie termică proprie) combinată cu bluze polar. Obţii foarte simplu aceeaşi rezistenţă la minus 20-30 de grade, plus respirabilitate şi evacuarea transpiraţiei.

Pentru schi:

O geacă de genul ăsta şi un polar găseşti pe la 500 de lei, de calitate foarte bună, cu eficienţă clară pentru folosirea la schi. Când am purtat pentru prima oară echipament de genul ăsta nu mi-a venit să cred (comparat cu soluţii "custom" gen schiat în blugi cu geacă random): păstrează corpul perfect uscat, nu intră umezeală, se evacuează transpiraţia, nu ţi-e frig, nu te deranjează vântul, şi-s şi uşoare şi lejere.

Dacă intenţionezi realmente să schiezi la -20 o să mai ai nevoie şi de o căciulă multistrat; pentru picioare aceeaşi abordare ca la geacă – shell plus pantalon polar, deşi e ok şi un pantalon de schi de sine stătător; mănuşi de schi; nu uita de tricou şi chilot, preferabil tot specializate de corp pentru schi; şi şosete. Probabil şi nişte ochelari de schi, eu prefer să-i aleg şi deţin personal în loc să-i închiriez.

Pentru purtat casual:

Aici n-am studiat foarte mult oferta de la noi, mi-am luat când am avut ocazia mai mult din Germania/Austria. Quicksilver de exemplu face chestii cu aspect casual care pot fi folosite şi la schi, dar sunt cam fiţă, dacă vrei să faci schi tot la echipament specializat ajungi.
 
Cu ceva in genul asta, dar fara gluga, merg eu de obicei la ski. Din intamplare, am primit-o cadou. La zero grade imi e cald doar cu un tricou pe sub geaca, la -10 pun o bluza subtire de polar, la temperaturi mai joase nu am avut ocazia sa incerc.
 
Eu stau la malul marii si am facut recent o criza de sciatica. Deci geaca nu o vreau pt ski, ci pt purtat in oras, cand e zero grade afara si bate vantul cu peste 20km/h. Am o senzatie de zici ca te taie recele in segmente.
Dupa mai multe schimburi de mailuri cu Decathlon, o sa aiba cam in jur de 20ian -varianta a 2-a. Presupun ca pana atunci vad daca apar promotii la gecile de iarna si /sau intra produse noi in stoc.
wirespot - n-aveam o parere buna despre gecile multi-strat, dar ma mai gandesc atunci si la ele. (le iau in calcul). Mi se pare incredibil de subtire oferta online la Intersport sau Hervis, spre exemplu.
Sa inteleg ca pe la voi nu bate vantul cand e rece afara ? Pt vremea aia vreau sa ma pregatesc.
Alternative de magazine online cu produse pe stoc /ce pot fi aduse in maxim 10zile stiti ? Am gasit pe net diverse siteuri dubioase, cu denumiri diferite, dar cu acelasi proprietar. Nimic pe stoc, evident.
Mai sunt conditionat si de dimensiuni, cred ca doar XXL ma incape sau XL -depinde de croiala. Avantaj cu
Decathlon ca ma duc sa o probez inainte sa o cumpar.
M-am decis ca o geaca din asta (cum ai descris-o tu Adi: combinatie doar cu tricou), ar tb sa fie ok pt senzatia mea perpetua de frig.
 
wirespot - n-aveam o parere buna despre gecile multi-strat, dar ma mai gandesc atunci si la ele. (le iau in calcul). Mi se pare incredibil de subtire oferta online la Intersport sau Hervis, spre exemplu.

Păi nici nu sunt vreun etalon magazinele alea. În România sunt mai mult brandul de ele, nu au aproape nicio legătură cu Intersport-ul din vest.

Caută prin magazinele de produse montane: Ascent, Mormota, Himalaya etc. Nu cunosc oferta din Constanţa dar trebuie să existe şi pe acolo aşa ceva.

Mai uită-te şi prin magazine de haine non-sport pentru că e posibil să ai surprize plăcute. Am găsit o dată genul de geacă descris de voi (pe care o porţi cu tricou la -10) la Colin's, de exemplu.

Sa inteleg ca pe la voi nu bate vantul cand e rece afara ? Pt vremea aia vreau sa ma pregatesc.

Bate, dar nu chiar aşa. Prin Bucureşti rareori am simţit nevoia în ultimele 3-4 ierni să mă îmbrac foarte gros.
 
Geaca mea nu e placuta de purtat la peste zero grade, e prea cald si e neplacuta la maini, se lipeste pe brate. Doar daca e suficient de frig ca sa port ceva cu maneci e in regula.
Nu, in Bucuresti nu prea sunt vanturi semnicative. In oras gecile mele uzuale sunt cele moto, au protectie de vant si apa excelenta (goretex) si fara pretentii termice. Asta o folosesc doar la ski sau la o iesire scurta prin curte cand nu mai pierd vremea sa aleg straturi termice potrivite.
 
Eu folosesc o jachetă "3 în 1" de la Millet cam tot timpul anului. Exterior în 2.5 straturi cu Goretex, cu căptușeală detașabilă din polar, care poate fi folosit separat. Vara folosesc ori jacheta, ori căptușeala, iarna le pun pe ambele până pe la -5 grade, după care mai trebuie un polar subțire.

Dacă e vânt mi se pare mai importantă membrana decât grosimea căptușelii (pentru căldură poți să-ți mai iei oricând ceva pe dedesubt, dar dacă intră vântul sau umezeala prin geacă, poți să-ți iei orice pe dedesubt).

În Islanda toată lumea avea haine cu goretex sau echivalent, dar nici măcar așa ceva nu te scăpa de vremea rea. Ei purtau lână pe dedesubt, și erau destul de obișnuiți cu vremea nasoală. Nu pot să uit când am ajuns la cabana de lângă vulcan (chestia care se vede în zare aici) cum unul din ghizi își dă gluga jos, își ia fesul din cap, îl stoarce de vreo cană de apă și-l pune liniștit înapoi, după care face la fel și cu mănușile :smile:.
Eu aveam nevoie de niște suprapantaloni, că la ăia pe care-i aveam se cam cojea membrana. Majoritatea islandezilor purtau chestii de la 66north (firmă locală), și am zis "bă, chiar toată lumea are, n-au cum să fie foarte scumpe." M-am dus într-un magazin 66north, văd suprapantaloni, superbi, groși, rezistenți, stăteau bine, fermoare pe unde trebuie, văd preț (în coroane islandeze), fac eu un fel de calcul (era în primele zile, nu eram prea obișnuit), "ah, cam 300 de lei, par să merite totuși". După care mă uit mai atent, era scris mic și prețul în euro. Greșisem un pic la calcule, erau vreo 300 de euro (cred că ăștia erau). Așa că am stat liniștit cu suprapantalonii mei cojiți, și când am coborât de la vulcan (mers cam 2 ore și ceva prin ploaie și vânt între 40 și 100km/h) mi-am uscat bocancii cu feohn-ul, că intra ploaia prin suprapantaloni și se scurgea direct în bocanci. Pantalonii s-au uscat după vreo 3 zile, că mi-au pierdut francezii bagajele în care erau pantalonii (uzi).
 
Ăştia din ţările nordice au de obicei firme locale interesante. Dar şi scumpe. Ex. SeaLife în Suedia.
 
Echipament scump si bun se gaseste usor :smile: De ex. Klim, dar un costum bun (pantaloni + geaca) trece lejer de 1000 de euro.
 
Eu am luat pt sotie cea mai rezistenta la frig geaca de la Intersport. O mentiune, am castigat niste vouchere cadou pt Intersport altfel nu imi permiteam sa dau 770 RON pe o geaca.

Asta e versiunea masculina:
http://www.intersport.ro/ro/product...ckinley-jacheta-granger-1010_p3940#c2665_b207
Foxter, nici eu -asa ca am luat-o acum la reduceri, cu 200lei mai putin, varianta albastra. De fapt negrul ala e un gri toata ziua, chiar si pt cel mai puternic daltonist.
O sa postez impresii despre cum ma simt in ea, cand bate vantul si e rece. Pana atunci, nu o port.
Multumesc tuturor de ajutor.
 
Daltonistii nu sunt puternici si nu au probleme cu negrul, doar postacii sunt puternici pentru ca automobile :biggrin:
 
Mai sunt si discromatii partiali pentru care ceea ce nu intra in categoria Rosu, Galben, Albastru e SF (Cel putin pentru mine! :biggrin:)
 
Back
Top