EPROM/EEPROM/flash reader/writer

Discussion in 'Ajutor: La cumpărături' started by Marius '95, Aug 28, 2018.

1. Marius '95

Marius '95 Membru Senior Sugar daddy

Imi trebuie un reader/writer pentru o gama cat mai variata de memorii non-volatile. Intentionez sa citesc si sa scriu memorii BIOS, memorii de pe placi PCI, memorii din routere, Raspberry, laptop-uri, etc.
    Imi trebuie sa vina cu socket-uri si clesti (mai ales clesti!) pentru toate formele de cipuri posibile si imposibile.
    Ar fi preferabil sa se conecteze pe serial, dar e ok si USB.

Aaaa! Si sa aiba soft in engleza. Nu chineza, nu rusa!

2. miahi

miahi Wizzard Sugar daddy

Dacă Raspberry ar avea BIOS ai putea probabil să găsești ceva conform cerințelor. Din păcate n-are, așa că orice soluție e greșită din start :smile:.

Nu există clești decât pentru SOIC8 (sau alte SOIC, da' BIOS-urile au de obicei 8 pini). Restul sunt socketed sau nu se pot folosi clești (pentru că au pini pe toate părțile sau pentru că au pini doar dedesubt).

Versiunea chinezească cu multe chestii: https://www.ebay.com/itm/New-XGecu-...m=173277810344&_trksid=p2047675.c100005.m1851

Versiunile serioase, cu soft "spălat" sunt cam $500 fără accesorii.

Vezi că ceea ce downloadezi de pe site-uri mai trebuie modificat ca să poată fi uploadat într-un chip.

Quark likes this.
  3. Quark

Quark zis şi Brucan Sugar daddy

Am un Willem la BSI. :smile: Daca spui EPROM (deci atentie: EPROM!), Willem e singura solutie economica, la bani putini. In rest costa 2..3$ ce programator pt. EEPROM / flash / PIC / ISP / SPI / etc... vrei tu. Ca e multe standarde. :smile:

4. Marius '95

Last edited: Aug 28, 2018
  5. miahi

6. Quark

Rog postati aici cand Marius va programa primul chip. Sper sa apuc ziua aia. :biggrin:

7. Marius '95

Pai am programat deja multe cipuri, doar ca nu am folosit un programator extern. Cand am dat de belea si n-a mai bootat calcu', m-am dus la altii sa mi le reprogrameze. Modez BIOS-uri de la K6-2. Link cu un mod mai recent.
    Dar Quark cam are dreptate: 135$+TVA e cam mult doar ca sa ma joc cu BIOS-uri si boot-loadere. La pretul ala pare mai ieftin sa schimb placa cu totul.

miahi and Quark like this.
  8. Quark

Un Willem e pe la 30$. Dar e oarecum rudimentar, merge numai pe port paralel adevarat, nu frectie port paralel pe interfata USB. Avantajul e ca poti programa cu el aproape orice, cu soft adecvat si cu adaptoarele potrivite.

9. miahi

Cu BIOS-uri "simple" te poți juca cu câțiva dolari. Eu mi-am modat BIOS-ul de la T430 (scos whitelist din firmware semnat) cu CH341A + clește (vreo 60 de lei direct din .ro). Ceea ce vrei tu (chestii super universale, de care poate ai nevoie sau aproape sigur nu) vin cu un preț.

Quark likes this.
  10. Quark

11. miahi

Trebuie să mă uit și eu cum e la mine, implementarea diferă mult de ăla. Oricum, a mers :smile:.

12. Quark

Pai merge si fara mod, dar nu-i kusher. :tongue:

13. miahi

Versiunea mea e și mai interesantă: alimentează CH341 cu 3.3V, dar nu setează și pin-ul 9 la VCC, are doar un condensator de decuplare.

2018-08-29 20.07.51.jpg 2018-08-29 20.08.06.jpg

Of course, Datasheet-ul e engrish, nu zice clar ce s-ar întâmpla în cazul ăsta.

14. Quark

Am eu un datasheet mai intreg la minte. Il caut maine, dupa ce termin zacusca. Daca imi aduc bine aminte, daca CH341 e alimentat la 5V, atunci pinul ala are pe el numai un condensator chior, catre masa. Daca e alimentat la 3V3, ambii pini sunt pusi la 3.3V.

15. miahi

Da, asta zice și în datasheet-ul ăsta. Dar nu zice ce se întâmplă dacă alimentezi la 3.3 dar nu pui pinul 9 la 3.3V.

16. Quark

Vezi daca e mai bun asta:

Attached Files:

17. Quark

O mai trai Marius? :biggrin: Eu inca ii recomand un d'asta daca chiar are nevoie de ceva care sa stie multe chestii si la pret decent. Altfel, ce a recomandat Miahi, adica ceva bazat pe CH341A. :smile:
    Alte propuneri?

18. Marius '95

Traiesc. Momentan compilez un OpenWRT 18.06.01.

1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice