Cumpar doua garaje de beton

maxu

Membru Senior
Care ştiţi să existe de vânzare, cunoaşteti detalii sau aveti vreun pont:
PM me​
Ca idee vreau sa le duc în sud de Ilfov (Domneşti)
 
Chiar pe Prelungirea Ghencea, pe dreapta cu mergi spre Centura stiu ca erau cateva abandonate/depozitate. Dar te costa mai mult transportul si macaraua decat garajul in sine.
 
Se poate injgheba la nevoie un fel de tzarc din cornier sudat / plasa de sarma / tabla si acoperit cu carton ondulat. Altfel vei avea nevoie de macara si la incarcare si la descarcare.
 
De asta am renunţat eu la garaj din beton anul trecut. Costul transportului întrecea cu mult costul cutiei de beton.

Ca idee, am găsit foarte multe anunţuri pe net în special din Bucureşti. Iar local în ziar. Dar pentru Bucureşti cred că anunţurile online sunt baza.
 
"tzarc din cornier sudat" dureaza 2 zile sa-l faci, generator pentru sudura, oameni samd. Plus ca poate fi furat/dezmembrat/praduit pentru fier vechi.
Acolo unde intentionez sa postez garajele voi trece cam trimestrial. E doar pentru a arata ca nu e parasit terenul si sa imi mai tin din chestii (tarnacop, sarma, cutii de placi de baza :smile: ).
 
Aparatul de sudura nu-i problema, se imprumuta sau inchiriaza, il poti suda si singur. Dar daca vrei sa nu ti-l ia vantul la prima vijelie, trebuie sa faci cadru de minim 3mm grosime si te costa teava si tabla mult mai mult decat orice garaj SH. :smile:

Acum cativa ani stiu ca erau cam 700 lei bucata, daca ti-l carai singur, nu stiu cat mai sunt acum. Dar pe mine transportul la 100Km de Bucuresti ma costa peste 2000 lei. Si tot nu e asa mult pentru ca daca-l faci din boltari si stalpi cu armatura de fier-beton, tot pe acolo ajungi dar e mult mai fragil.

Oricum, sunt 99% sigur ca cel mai important e unde pui intrebarea: daca intrebi in Bucuresti, te jupoaie. Stiu ca anul trecut vorbeam cu AdrianB1 de ce nu schimba gazonul si dupa niste calcule am aflat ca pe el il costa de vreo 10 ori mai mult manopera pe metrul patrat decat pe mine la 100Km de Bucuresti. Anual trag doua araturi cu tractorul + discuit la 3000mp sub 100 lei in total, in Bucuresti daca vrei asa ceva... trebuie sa faci credit. :smile:
 
Back
Top