Card reader 3.5"

Marius '95

troubleShooter
Caut card reader 3.5" intern. Vad variante USB3 si varinate PCIe cu USB3. Vreo diferenta? Alea care sunt PCIe au card reader-ul conectat prin USB la PCIe sau mai direct? Cum stau cu performanta?
 
Vreo diferenta? Alea care sunt PCIe au card reader-ul conectat prin USB la PCIe sau mai direct?
Diferenta? Sigur, alea cu PCIe nu consuma porturi USB interne, vin cu placa PCIe pe care e un controller USB3. Nu ar trebui sa fie diferente de performanta, dar depinde cum a facut chinezul implementarea asa ca in teste vor fi diferente. Intrucat chinezul e generic, nu ai cum sa stii care merge mai bine decat celalalt.

Conectarea intre reader si cardul PCIe nu prea conteaza cum e facuta. Poate fi USB3 (oricum zice ca e USB3 hub, nu spune ca are porturi independente) sau poate fi PCIe (teoretic se poate, practic nu stiu de ce s-ar chinui), nu ar trebui sa vezi vreo diferenta practica decat daca te apuci serios de modding si ai ceva PLX-uri in plux pe-acasa.
 
Dacă folosești CF, cel mai important e să aibă mufa "bună". În sensul că am trecut prin 3 readere de genul până am ajuns la unul care să reziste, pentru că multe readere au o combinație de pini subțiri + mufă foarte puțin adâncă, și nu se aliniază corect CF-ul cu pinii, rezultând pini îndoiți și până la urmă rupți. Ăsta era ok, dar nu mai e în stoc. Echivalentul lui USB2 e în stoc, for some reason.

Readerele PCIe 1x cu USB sunt clar readere USB. Vezi în thread-ul meu de stocare comparații între readere USB și PCIe, e o diferență dar nu un capăt de țară (ba în unele cazuri e mai lent cel PCIe).
 
Acelasi card reader il am si eu dar sub alt brand, nu mai tin minte. E ok pentru CF, si confirm ca toate chinezariile cu pini moi sunt o pacoste. Ba chiar risti sa strici si camera foto sau alt device daca raman pinii in gauri si muti cardul.
 
Back
Top