buton de apasat cu creionul

Marius '95

troubleShooter
Fac modding la carcasa. Imi trebuie un buton de reset din ala mic care se apasa cu creionul. Unde gasesc? Pe Ali/Ebay n-am reusit sa gasesc, sau poate nu stiu eu sa caut.
M-am uitat la niste butoane SMD de diverse inaltimi care ar putea intra printr-o gaura in plasticul carcasei, din spate, dar nu-mi place ca baza este foarte ingusta si nu cred ca o sa-l pot lipi fara ca lipiciul sa intre si in el.
 
Last edited:
Majoritatea butoanelor de reset sunt custom sau doar butoane generice (nu neapărat SMD) cu o gaură în carcasămai mică decât ele. Adică aș lua un push button generic și aș da o gaură mică în carcasă astfel încât să fie un pic înăuntru butonul, cât să nu îl poți apăsa din greșeală, doar cu o sculă. De prins așa ceva aș prinde cu hot glue (ceea ce se și întâmpla în carcasele mai vechi) sau aș folosi un buton pe un pcb biscuite, gen https://www.emag.ro/push-button-compatibil-breadboard-ai0138-s254/pd/DGBZQGMBM/ - iar pcb-ul prins de carcasă pe urmă în diverse forme - lipici, șuruburi etc. Am mai adaptat butoane de genul cu pila, dacă era prea lungă tija de apăsare.
 
Back
Top