Browser cu content blocking

AdrianB1

Membru Senior
Sugar daddy
Foloseam cu mare placere Opera cu o lista redusa de adrese in Blocked Content, dar versiunile din ultimii vreo 2 ani sunt bazate pe Chrome si nu mai au asa ceva.

De ce imi trebuie: dau sa deschid un anumit site, sta vreo 5 secunde in "connecting to platform.twitter.com", inca vreo cateva cu alte balarii, apoi se deschide. Acel site nu e nici singurul care face asa ceva si nici nu ma prind ce naiba incarca de la twitter, mai ales ca nu am cont si nu folosesc asa ceva.

Si mai merge si ca add block cand unii sar calul si pun cate un Flash urlator. Nu am instalat Flash si nu mai urla, dar in loc ramane cate o gaura cu mesajul "Flash 9 or greater required, du-te si instaleaza-l degraba".

Deci, exista un alt browser in afara de versiunile antice de Opera care sa stie asa ceva? Nu as vrea sa instalez un soft pe post de proxy care sa faca genul asta de filtering daca nu e neaparat nevoie.
 
Chestia cu twitter este acolo probabil pentru că site-ul accesat are botoane pentru tweets și alte rahaturi de genul. Ad block în Firefox sau Chrome sau îți iei un Mac și folosești Safari. Sau instalezi MacOS pe un PC care poate așa ceva (trebuie să aibă procesor Intel).

Sau ai agățat vreo goangă care face redirects. Dă un scan după malware, sunt multe PUPs ascunse în installers pentru legit software. PUP = potentially unwanted software.
 
Iti place Opera si mie imi place Adguard asa ca incearca extensia si vezi ce iese.

Banuiesc ca asta e problema ta cu Twitter ala:

How to remove Social Media with Adguard?

Tired of all the Like buttons and similar widgets infesting all of your frequented web pages? Just enable Adguard's "Social media filter" and forget about them.
 
Back
Top