2 x HDD IBM 147GB 10kRPM

Status
Not open for further replies.

bausto

The year of grace, 2007
Ambele harduri au FRU 39R7310, daca nu ma insel. Cand ajung acasa voi confirma FRU-ul si pun si poze cu ele (plus alte detalii relevante de pe eticheta :biggrin:).

Pretul este de 400lei/bucata sau 750lei impreuna.
 
De ce pacat? Controller SH gasesti sub 50 de lei, si merita zic eu :smile:. Faci un RAID de toata frumusetea :wink:.
 
Si chiar scoate untul din ele acel controller de 50lei?
Oricum, nu vreau sa comentez acum ca nu e frumos, poate cu alta ocazie. :tongue:
 
Pai nu e 50 de lei ca e slab, e 50 de lei ca e vechi (PCI) ergo inutil in lumea serverelor de astazi (PCI-E/X). PCI este desigur limitat la 133MB/sec, dar eu nu va cred daca imi ziceti ca 133MB/sec nu sunt indeajuns :biggrin:. Daca aveti sloturi PCI eu zic ca merita sa faceti un mirror din aceste HDD-uri. Castigati reduntanta (mirror-ul), si viteza (10k RPM). Nu prea merita sa faceti RAID 0 pe PCI ca atunci intradevar o sa va loviti de 133MB/sec.
 
1. Am deja HDD la 10K rpm.
2. N-am sloturi PCI libere.
Mă gândeam la HDD-urile astea nu pentru redundanţă (n-am nevoie) ci pentru viteză (pe un HDD să pun sistemul de operare, pe celălalt swap şi maşinile virtuale), dar nu cu dezavantajul unui controller suplimentar.
 
Inca n-am facut eu poze dar fara sa am hardurile in fata as putea sa jur ca asta se potriveste de minune.
Eu am si controller ok dar pe el stau 2 harduri de 36GB 10kRPM si deja nici cu alea nu am ce face. Macar sa scap de astea mari.
 

Attachments

  • HDD_SCSI_allgemein.jpg
    HDD_SCSI_allgemein.jpg
    18.4 KB · Views: 53
Exact ca in poza, gata de infipt in server.
Am dat acum ceva timp serverul in care au fost, acum a venit si randul lor.
 
U160 controller, este
Cablu 5 devices , este
2 big drives, are bausto
80-68 pin adapter, mumu
_____________________
= ma las pagubas*


* sau a se insera bancul cu iepurasul si tigaia ursului
 
Adaptorul pe care il cauti costa 5 lei. Din pacate locuim in alt oras ca-ti faceam cadou.
 
Am avut o carca de adaptoare si le-am dat pe 5 lei sau le-am donat :smile:.
Dar daca te pui cu flexul pe el il rezolvi usor :biggrin:.
 
Am verificat acum si vad ca am cam comis-o cu poza :biggrin:. Si cu un FRU.
Hardurile sunt o idee diferite. Unul e FRU 39R7310 si celalalt este 32P0731.

Am atasat si niste poze slabe facute cu telefonul astazi.
Deh, amandoua stau uitate intr-un dulap de ceva timp si nu am mai verificat cand am deschis topicul. :morcov:
 

Attachments

  • 2.jpg
    2.jpg
    65.7 KB · Views: 42
  • 1.jpg
    1.jpg
    91.6 KB · Views: 31
  • 3.jpg
    3.jpg
    37.9 KB · Views: 34
Mai pun pe lista 2 harduri Hitachi Ultrastar 36GB 10kRPM, U320.
Model IC35L036UWDY10-0.

150lei impreuna.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top