World of Warcraft

M-am săturat de Magtheridon, m-am săturat de rogue, m-am săturat de nordici şi ruşi care-s beţi tot timpul. Ce server şi ce clasă (+spec.) recomandaţi pt. PvE? Să fie cerinţă mare, ca să n-am probleme cu intratu' în guilde. :goofy:

PS1: transfer de cash între servere este posibil?
PS2: Horde prefered. :goofy:

---------------------------------------------

Edit: Vorbesc serios, m-am săturat de serveru' Magtheridon, m-am săturat de pup-in-curismul legat de Nihilum, de ruşi, suedezi, danezi şi norvegieni, ca nimeni să nu recruteze rogi (să vă dau răspunsurile de la ultimele 5 guilde de SSC şi TK la care am aplicat?), etc. Plus că în ziua de azi e uşor de levelat orice clasă. Mi-ar place hunter, da' find clasă de DPS, nici cerinţă pt. aşa ceva nu este. Din câte am văzut, sunt mari cerinţe de tanks şi resto druids + holy paladins. Ca şi tank nu mă prea descurc (din ce am jucat la levele mai mici... mă rog, mă descurc, da' nu pot să fiu tot timpu' atent ca să fiu cu taunt-u' gata şi etc.), druid-u' e frumos, iar paladin nu vreau pt. că m-am săturat şi de B.E.

Să mă corecteze cineva dacă greşesc, da' aici cam aşa e cerinţa prin guilde.
 
M-am săturat de Magtheridon, m-am săturat de rogue, m-am săturat de nordici şi ruşi care-s beţi tot timpul. Ce server şi ce clasă (+spec.) recomandaţi pt. PvE? Să fie cerinţă mare, ca să n-am probleme cu intratu' în guilde. :goofy:

PS1: transfer de cash între servere este posibil?
PS2: Horde prefered. :goofy:

---------------------------------------------

Edit: Vorbesc serios, m-am săturat de serveru' Magtheridon, m-am săturat de pup-in-curismul legat de Nihilum, de ruşi, suedezi, danezi şi norvegieni, ca nimeni să nu recruteze rogi (să vă dau răspunsurile de la ultimele 5 guilde de SSC şi TK la care am aplicat?), etc. Plus că în ziua de azi e uşor de levelat orice clasă. Mi-ar place hunter, da' find clasă de DPS, nici cerinţă pt. aşa ceva nu este. Din câte am văzut, sunt mari cerinţe de tanks şi resto druids + holy paladins. Ca şi tank nu mă prea descurc (din ce am jucat la levele mai mici... mă rog, mă descurc, da' nu pot să fiu tot timpu' atent ca să fiu cu taunt-u' gata şi etc.), druid-u' e frumos, iar paladin nu vreau pt. că m-am săturat şi de B.E.

Să mă corecteze cineva dacă greşesc, da' aici cam aşa e cerinţa prin guilde.

1. Serverul ala mi se pare groaznic. Tot UE are cont acolo :goofy:
2a. Druid resto/feral vor fi ceruti tot timpul, numai ca nu o sa stai matza in timpul raidului, ci eventual urs...
2b. De ce nu priest? Shadow esti luat si in raiduri, faci si PvE singur de te saturi. Iar Undead au cele mai faine racials posibile (Will of the Forsaken, iar daca iti faci popa ai si Devouring Plague)...
3c. De ce nu shaman? As recomanda tauren (War Stomp), dar merge fain si orc sau troll (butt ugly both of `em). Desi pe mine ma pasioneaza tipele Draenei, cand ataca un enh tipa e ceva de genul "haiiiiiiiiiia, zbang, zdronc, trosc, dead" :biggrin:
3. Cash intre servere nu. Muti rogu pe serverul nou unde iti faci char :wink:
4. Io m-am saturat de bulgari si greci tembeli, dar asta e altceva :tongue:
5. De tankat e foarte usor, dar si grupul trebuie sa stie ce face. Cel putin la inceput, cat druidul nu are AoE taunt si nici Aoe dmg, toti tre sa fie atenti sa atace doar tinta care e spamata cu growl. Eu unul am avut noroc, am dat peste unii care chiar stiau ce faceau. Dar stai calm, tolomaci is peste tat.
6. Ghildele in ultima vreme is disperate dupa clase de healing. Cu introducerea Arenei, toti vor dps, de unde infuzie de huntarzi si warloci, condimentata cu tona de rogues. Nu se mai chinuie nimeni sa leveleze un warrior, un priest, un druid, ba chiar si shamanii sunt rari, desi enh shammys sunt cei mai tari nukers din tot jocul... Desi imho sunt ai dracu de greu de levelat pana pe la 35 :hmm:
 
1. Agree. :goofy:
2. Druid am jucat destul de puţin, dar pare frumos. Popa e uşor ca healer, shadow n-am jucat. Shaman intenţionam să fac când am început să joc, dar acum nu mă mai încântă (am unul de LVL 32).
3. Urât. :goofy:
4. :tongue:
5. E uşor, nu e uşor... îmi place, da' nu-mi place. :hmm: Nici eu nu-s sigur. :hmm:
6. PvE only, n-am chef de arene.

Per total, cred că o să experimentez pe un warrior care îl am acum la LVL 24 aici şi o să-l mai urc, măcar să pot purta setu' Scarlet care stă în bagaje. :biggrin: Am şi-un hunter de 54, e foarte frumos de jucat, plus că ar fi uşor la farmat, da' nici cu ăsta nu-mi găsesc guildă.
 
Popa holy imho este extrem de greu de dat jos. La fel si ala discipline. Shadow e... foarte fun, cel putin la un moment dat te poti bate cu 2-3 in acelasi timp (playeri) de acelasi lvl cu tine si le dai rusinica - termini full HP si cu mana la jumate :smile:

Fa un efort si treci de 40-50 cu shamanul, o sa-ti placa :tongue:

Warrior-ul este mult mai greu ca druidul. Si de levelat, si de tankat. My opinion. Da, ai sunder armor mai devreme ca Lacerate (echivalentul de la bear), dar sincer e misto cand incepi sa acumulezi gear la 70. Pana atunci te dai cu capu` de pereti, nu mai spun de build-urile de talents, care sunt de-a dreptul idioate (arms/fury pentru levelat, dar grija extrema, ai busit un talent, ai ars-o :biggrin:), nu mergi pe niciun tree pana la capat decat ca tank, altfel esti ineficient ca dps in solo play... Dar daca esti masochist... :biggrin:
 
Neo strikes again :biggrin:

Frate, omu` iti zice ca vrea PVE si tu ii povestesti cat de greu e de dat jos un popa holy in PVP, poate ii povestesti si cat de greu de levelat e un popa holy. :tongue:

Warrioru` ii mult mai greu ca druidul. (punct) Crezi ca fury in raid e usor de jucat? Iei aggro de nu te vezi si nu ai picior de aggro reducing skill.
Nu sfatuiesc pe nimeni sa se apuce de warrior fara sa studieze bine problema inainte (rage management, threat generation, talent balancing, timpi de reactie si mai ales o conexiune buna :biggrin:)

Shaman daca vrei ar fi bine sa incepi la alianta unde cererea de shamani e mult mai mare, inclusiv in endgame.

Cash intre servere poti transfera cu tot cu caracter desi nu merita daca un ai chars > 51 (1k gold pe Neptulon se vinde cu 60 ron, transferul costa 20 euro).
# Level 10-30: 300 gold limit
# Level 31-50: 1000 gold limit
# Level 51-69: 5000 gold limit
# Level 70: 10000 gold limit

Daca vrei sa te muti de pe Magtheridon pe Neptulon horde side poti vorbi cu baetii din Maat, poate au nevoie de un rogue.
 
Neo strikes again :biggrin:

Frate, omu` iti zice ca vrea PVE si tu ii povestesti cat de greu e de dat jos un popa holy in PVP, poate ii povestesti si cat de greu de levelat e un popa holy. :tongue:

My bad, dar totusi, doar nu s-apuca sa-l leveleze holy for Pete`s sake :biggrin:
 
Nuş ce vi se pare aşa uşor tanking, mie unuia mi se pare cel mai demanding job ingame. Healing am tot făcut şi e cel mai uşor, următorul fiind dps. Ca tanking probabil e mai uşor ca druid, având acelaşi spec care e util şi în solo pve, ca warrior e puţin mai greu să ai gear decent de tanking, plus că ai un spec destul de greu de folosit în solo pve (nu imposibil, căci cu gear de fury - hit şi arme decente dual wield poţi face 700-800 dps numai cu Devastate).
Cel mai uşor tanking mi s-a părut ca paladin, dar jobul ăsta nu depinde doar de tine, ci mai mult de grup.

Ca shadow împotriva mai multor adversari ai şanse egale cu clase similare, fără posibilitate de AOE sau de cc, iar ca să baţi mai mult de 1 player trebuie să îi depăşeşti ca gear şi skill destul de bine, altfel... alegi warlock şi foloseşti uneltele de crowd control din dotare. Warriorul pentru levelat e foarte uşor pe fury/arms, din cauză că specul e special pentru single mob dps, iar în solo pve nu ar trebui să ai mai mulţi mobi pe tine din motive de eficienţă. Arms la asta excelează, plus că arme de arms bune găseşti de-abia în Nagrand, pentru fury fiind disponibile din Hellfire Ramparts şi Honor Hold rep.
 
Nuş ce vi se pare aşa uşor tanking, mie unuia mi se pare cel mai demanding job ingame.

Pt mine tankingul e pe primul loc, poate pt ca asa am inceput, nush, da` nu este nimic care sa ma atraga si sa imi placa mai mult ca tankingul.
Ca healer nu m-am prea descurcat si nici nu imi place, melee dps e okish, da` tot nu se compara cu tankingul, iar ca ranged dps nu faci nimic, imi amintesc de zilele noastre de glorie cand jucam amandoi locks si spamam sb pe Patchwerk, fumam, ma uitam la televizor, mai dadeam un alt tab pana se gata de castat sb-ul, slacking la maxim, nici nu simti ca joci. :biggrin:
 
Daca vrei sa te muti de pe Magtheridon pe Neptulon horde side poti vorbi cu baetii din Maat, poate au nevoie de un rogue.

Nici Ma'at nu mai recruteaza fara atunement de BT/MT, si oricum la rogi e full. Sunt unii care plang ca n-au loc in raid. De fapt, in Ma'at is multi care plang ca n-au loc in raid. Culmea al 2-lea raid e foarte greu sa facut (desi sunt si cate 60-70 de oameni on-line), in general aia care nu-s in raidu' mare o lălăie prin heroics, Kara, ZA.
 
Popa holy imho este extrem de greu de dat jos. La fel si ala discipline. Shadow e... foarte fun, cel putin la un moment dat te poti bate cu 2-3 in acelasi timp (playeri) de acelasi lvl cu tine si le dai rusinica - termini full HP si cu mana la jumate :smile:

Fa un efort si treci de 40-50 cu shamanul, o sa-ti placa :tongue:

Warrior-ul este mult mai greu ca druidul. Si de levelat, si de tankat. My opinion. Da, ai sunder armor mai devreme ca Lacerate (echivalentul de la bear), dar sincer e misto cand incepi sa acumulezi gear la 70. Pana atunci te dai cu capu` de pereti, nu mai spun de build-urile de talents, care sunt de-a dreptul idioate (arms/fury pentru levelat, dar grija extrema, ai busit un talent, ai ars-o :biggrin:), nu mergi pe niciun tree pana la capat decat ca tank, altfel esti ineficient ca dps in solo play... Dar daca esti masochist... :biggrin:
As it was said, io vorbesc de PvE, nu PvP. :slap:

Shaman am avut unul de 63.

Warriors, am avut mai mulţi până pe la ~LVL 30, dar toţi au avut aceiaşi "soartă" în final. :goofy: Întradevăr, chin la leveling, druid am jucat prea puţin ca să mă pronunţ. Poate că asta ar fi interesant, pt. că nu ştiu deja pe-de-rost ce tre' să fac. :biggrin:
Neo strikes again :biggrin:

Frate, omu` iti zice ca vrea PVE si tu ii povestesti cat de greu e de dat jos un popa holy in PVP, poate ii povestesti si cat de greu de levelat e un popa holy. :tongue:

Warrioru` ii mult mai greu ca druidul. (punct) Crezi ca fury in raid e usor de jucat? Iei aggro de nu te vezi si nu ai picior de aggro reducing skill.
Nu sfatuiesc pe nimeni sa se apuce de warrior fara sa studieze bine problema inainte (rage management, threat generation, talent balancing, timpi de reactie si mai ales o conexiune buna :biggrin:)

Shaman daca vrei ar fi bine sa incepi la alianta unde cererea de shamani e mult mai mare, inclusiv in endgame.

Cash intre servere poti transfera cu tot cu caracter desi nu merita daca un ai chars > 51 (1k gold pe Neptulon se vinde cu 60 ron, transferul costa 20 euro).


Daca vrei sa te muti de pe Magtheridon pe Neptulon horde side poti vorbi cu baetii din Maat, poate au nevoie de un rogue.
No shaman, no Alliance. Thank you. :smile:
My bad, dar totusi, doar nu s-apuca sa-l leveleze holy for Pete`s sake :biggrin:
I did it up to 31 and still going.
 
Back
Top