World of Warcraft

Te găsim noi dacă ai chef de ganking :biggrin:
Joci Horde?

În altă ordine de idei, am ajuns la o concluzie destul de tristă în legătură cu druidul.

Cari 3 echipamente după tine, timp în care talent tree-ul este axat pe stilul în care doreşti să joci: caster, melee sau masochist, respectiv balance, feral sau resto.

De ce mai cari echipamentele alea? Ca să ajungi mult mai repede decât orice altă clasă în instanţe. Druidul este vestit pentru versatilitatea sa. Poţi să fii tank, dps sau healer, depinzând de gear şi apoi de talent tree. Problema este că situaţia e puţin pe dos...

Dejaba cari după tine gear cu +healing şi +int dacă în mijlocul instanţei, după ce şi-a luat itemul după care venise, unul dintre dps-işti pleacă cu mulţumiri profunde. Sau dacă ai un tank tembel care nu ştie să ţină aggro şi te trezeşti cu juma de instanţă-n capul propriu şi personal.

De asemenea, degeaba ai pe tine purplez şi stats şi armură cât tot party-ul la un loc dacă idioţii care vin ca dps dau aoe unde nu trebuie (elemental shaman în zona cu gândaci paşnici şi nevinovaţi din ZF; paşnici până trânteşte un chained lightning sau cum naiba se numeşte şi-ţi aduce pe cap 15 animale pe lângă casterii care numai încet nu dau, hunterii care te umplu de săgeţi de sus până jos, etc). Sau dacă pe healerul care face pe liderul îl doare-n cur de tine (are armură, dă-l dreq, ia să dau un heal pe warlock). Sau dacă toţi zbiară să tankezi dar nu-ţi dau nici măcar o secundă să faci aggro, ba chiar te depăşesc în cursa ta către mobul de tankat, apoi te uiţi cu groază la KTM şi începi să spamezi growl şi challenging roar, doar pentru a cădea în coada listei de aggro, după shamani, warlock sau chiar priest.

Well, e mişto. Numai că atunci când vezi cât ai nota de plată la repararea echipamentului, îţi vine să îi iei de păr pe ăia. Cu fulji cu tăt :mad:
 
Neo stai linistit ca de problemele astea nici in party-uri de lev 70 n-ai sa scapi (e vorba de PuG).

Chiestia cu plecatu' din party dupa ce a luat itemul X... am ramas masca cand tancul & healerul (amandoi din Imbalanced) au plecat dupa ce a picat la al 2-lea boss din SL trinketul de tank. Nici pa pa, nici merci ba fraierilor, nici nimic, ALT+F4 si gata.
 
Neo stai linistit ca de problemele astea nici in party-uri de lev 70 n-ai sa scapi (e vorba de PuG).

Chiestia cu plecatu' din party dupa ce a luat itemul X... am ramas masca cand tancul & healerul (amandoi din Imbalanced) au plecat dupa ce a picat la al 2-lea boss din SL trinketul de tank. Nici pa pa, nici merci ba fraierilor, nici nimic, ALT+F4 si gata.

Scuze nubismul, dar ce-i aia PuG? :biggrin:

În privinţa plecatului ăsta din party mi se pare că ar trebui implementat un sistem de report. Da, moare pisica sau căţelul, dar naiba, nu te apuci de instanţă dacă ştii că în juma de oră naşte nevasta :mad:

korby, succes la găsit party :mad:
 
It's only a game. Sa-i bagam in puscarie pe toti aia care dau quit party, sa le violam nevestele alora care fac ganking, sa ii amendam pe aia care au nick-uri naspa, sa ii batem cu biciu' pe noobi, bla bla bla.
 
Nu-i chiar asa Neo, humans make mistakes si nu ai cum sa diferentiezi real pe cei care fac greseli de cei care sunt rau intentionati. Eu de exemplu am uitat total azi ca trebuia sa plec undeva si m-am apucat de o instanta... Noroc ca mi-am adus aminte la inceput :biggrin:.
Anyway, eu sunt aproape 58 si dupa ce ma joc un pic prin plaguelands scrie outland pe mine. Weeeee :biggrin:
 
Păi stai, breh :biggrin:

Nu am zis să dai report la omul care chiar greşeşte. Dar acela care este rău intenţionat merită kicked. Şit hepăns, de acord. Dar când vezi situaţii ca cea descrisă de Dashu, să fim serioşi, sunt clar rău intenţionate astfel de persoane.

lai - eu sunt de acord că e numai un joc, dar îţi răpeşte timp preţios o instanţă. Gnomeregan aici mi-a scos peri albi, după 4-5 ore în care am făcut cu unii juma de instanţă şi am wipat de 5-6 ori la primii dwarfi, am zis stop. Nu mai spun de un mag ninja, de la unul din bossi a trebuit să punem master looter cu linkarea "produsului" la sfârşit numai ca să nu dea ăsta need, după ce luase shoulders de druid, sabie de warrior şi un scut de pala...

E mult prea aiurea câteodată, de aceea de la o vreme sunt extra-careful cu cine intru prin instanţe, de exemplu ZF ăla l-am terminat până la urmă (s-a găsit cineva), cu toţi boşii, noroc cu DPS excelent de la un alt shaman şi de la paladin :smile:D) şi cu armura mea +++ :biggrin: Evident fără druidul resto care era hilăr, nu treceam de jumătatea instanţei. Plus că a fost şi un pericol de wipe în faza cu lupta aia haotică, când a murit healerul şi io n-aveam Ashwood seed :goofy:

Oamenii mai şi uită, dom`ne :biggrin:
 
Nu mai spun de un mag ninja, de la unul din bossi a trebuit să punem master looter cu linkarea "produsului" la sfârşit numai ca să nu dea ăsta need, după ce luase shoulders de druid, sabie de warrior şi un scut de pala...
Ăştia chiar că merită arşi pe rug. De acord cu lai.

E mult prea aiurea câteodată, de aceea de la o vreme sunt extra-careful cu cine intru prin instanţe, de exemplu ZF ăla l-am terminat până la urmă (s-a găsit cineva), cu toţi boşii, noroc cu DPS excelent de la un alt shaman şi de la paladin :smile:D) şi cu armura mea +++ :biggrin: Evident fără druidul resto care era hilăr, nu treceam de jumătatea instanţei. Plus că a fost şi un pericol de wipe în faza cu lupta aia haotică, când a murit healerul şi io n-aveam Ashwood seed :goofy:

Oamenii mai şi uită, dom`ne :biggrin:
Când am intrat prima dată în ZF cu char-u ăsta eram LVL 43, restu' erau 46... am făcut 35,xx% din damage-ul total. :biggrin:
 
Scuze nubismul, dar ce-i aia PuG? :biggrin:

Imi place explicatia nr.2 de aici.

L.E. Desi am jucat un an ally side, nu mi-a trecut prin cap sa-mi fac paladin. Din plictiseala ca nu gasesc party pentru eroice, si ca n-am chef de dat respec din frost (n-are nimeni chef de arena cu fire-mage) pe fire de fiecare data cand am raid, m-am apucat de asta. Aseara am facut Deadmines de vreo 6-7 ori si tot n-a picat tot ce-am vrut.
 
Una grea de tot!!!
 

Attachments

  • Clipboard02.jpg
    Clipboard02.jpg
    8.6 KB · Views: 85
Pai as putea sa te ajut, dar ca nu cred ca o sa gasesc pisica aia prea curand. Cand ajung diseara acasa ma uit pe la AH.

L.E. Plin de XF pe Neptulon :smile:

L.E.2. Nici o urma de Black Tabby la AH. Daca nu uit am sa mai scanez AH-ul sa vad daca/cand se vinde asa ceva.
 
Last edited:
"Black Tabby" pica doar de la RARE-ul care e in casa cu Archmage Ataeric in Silverpine Forest. (Quest-ul Ataeric's Staff).
Sansele sunt cica de 16%, dar problema e timpul de respawn al rare-ului:
Dalaran Spellscribe Lvl 21 Rare Humanoid - Silverpine Forest.

Asa ca foarte rar o sa o vezi la AH. Gabi vorbea de un ajutor de la hoarda pentru farmat si pus la AH-ul din Gagdetzan.

PS: Eu de o saptamana farmez Tiny Emerald Whelpling in Swamp of Sorrows. Procentul de drop e de 0,001% :biggrin: .

PSS:
L.E. Plin de XF pe Neptulon :smile:
Chiar asa multi de pe XF? Aveti o guilda? Sau macar faceti party-uri impreuna? Ca as veni si eu acolo, ca sunt satul de de danezi, olandezi si alti nordici care nici nu catadicsesc sa scrie in engleza in timpul unui raid. (Eu momentan ma chinui la un char pe Dark Sorrow.)
 
Stek'Ra, nu ma intereseaza pisicile de nici un fel. Am cautat pe thottbot sa vad ce si cum e cu pisica, am vazut ce drop rate are, ce, si cum se vinde la AH. De cautat la AH, am cautat. De farmat de nebun la drop-rate-ul ala, n-am s-o fac.

Pai guilda romanilor care activeaza si pe XF si pe neptulon nu exista, datorita faptului ca... unii joaca alianta si altii hoarda (cei drepta la hoarda suntem doar 2, eu si viper).
 
Ideea era nu neapărat să omorâţi bălării special pentru pisica aia, ci doar dacă deja o are cineva din greşeală, dacă a văzut-o cineva la un Horde AH unde eu nu am acces &such, pentru ca apoi să mi-o poată pune pe neutral AH din Gadgetzan de unde să o pot lua. :smile:

Pe Alliance avem guild (suntem în jur 10 oameni diferiţi în total, 70% de pe XF), deşi cu jucatul împreună e ceva mai complicat din cauza diferenţelor de nivel.
 
Pe Alliance avem guild (suntem în jur 10 oameni diferiţi în total, 70% de pe XF), deşi cu jucatul împreună e ceva mai complicat din cauza diferenţelor de nivel.

La asta cu jucatul împreună lucrăm din greu, boosts cât se poate în limita timpului şi nivelului :tongue:

Mai încolo, sperăm şi noi la ceva mai serios, da` drumu` pân` la 70... :biggrin:
 
Îmi amintesc că am avut câţiva oameni în ghildă care au primit foarte mult ajutor (boosts de care vorbeşte şi Neo) de la jucători de lvl maxim care nu aveau ceva mai bun de făcut, dar le-a dispărut entuziasmul rapid, lăsându-se de joc imediat ce au ajuns la lvl maxim. Cu boosts pierzi elementul de dificultate al instanţelor, foarte important la primul caracter. Altfel nu poţi să apreciezi la al doilea cât timp ai economisit cu boost-ul, pierzi wipe-urile cu prietenii de care îţi vei aduce aminte mai târziu, etc. :tongue:
 
Ala e motivu pentru care m-am apucat eu de joc.
Sper sa am cu cine sa joc si'n continuare, altfel... am un munte de jocuri single player care cer sa fie jucate. :biggrin:
 
Back
Top