World of Tanks

Pai te duci in Store si cumperi ce vrei si cit vrei: munitie, consumabile, module, tancuri, echipamente, etc.
Data trecuta a fost discount la module. Tot asa am cheltuit peste un milion pentru citeva EGLD, Vert stab, ventilatoare, rammer etc. Sa fie acolo.

miahi winrates nu prea ma incalzesc sa fiu sincer. Eu m-as uita la average damage/tank. Atita vreme cit tu-ti faci treaba si dai damage cit poti de mult si echipa pierde asta e, nu e tocma' vina ta. :smile:
Plus de asta SU-152 e un TD situational. Uneori functioneaza perfect cu fast 122 in meciurile umane iar alteori iti trebuie derp-ul cind te pune contra Tier 9/10.
La fel si KV-ul. Derp vs. 107. Depinde de MM.

De asta eu undeva mai demult am zis ca ar trebui sa te lase jocul sa alegi tunul dupa ce vezi echipele. Cel putin pentru citeva tancuri ar fi o gura de oxigen.
În schimb am avut mare succes cu M3 Lee,
:insane::eek::hmm::shocked::gay:
 
N-am nici un fel de idee de ce a mers aşa bine cu M3 Lee, acum câteva luni când l-am cumpărat era infernal de jucat. Pe urmă am avut probleme cu netul (latenţă mare), care abia acum s-au rezolvat, după câteva patch-uri majore. Poate au modificat formulele în favoarea Lee. Pe de altă parte dau la rateuri cu SU-85 de parcă are acurateţe de artilerie.
 
S-au schimbat cateva lucruri cu ocazia catorva patch-uri, iar o parte din cod a leakat dupa ce s-a spart un server cu backup code de la Wargaming. Iata cam ce a iesit la iveala:
Code:
inc tank, battle, shell;
use turret;
if vehicle="tank".and.type_veh="M3_Lee"
then do overpower tank bang
else do carry on
push hl,45
inc ax
store shell to "ammo rack"
if ammo_rack = "empty".or."gol"
then carry on
else bum
if vehicle=tank.and.tank=any_tank
if user="guguloi".and.rank="colonel".or."polkovnik".or."standartenfuhrer"
then nerf le m.fucker
store death value + rand(20%) to enemy hp
increase 10% enemy turret move
decrease 15% enemy loading time
penetrate le m.fucker
push gl,58
nerf all
recall nerf
pray god.and.Loltraktor

Mi se pare o magarie acest gest al lor... :frown: , insa explica comportamentul jocului din ultima vreme.
 
N-am nici un fel de idee de ce a mers aşa bine cu M3 Lee, acum câteva luni când l-am cumpărat era infernal de jucat. Pe urmă am avut probleme cu netul (latenţă mare), care abia acum s-au rezolvat, după câteva patch-uri majore. Poate au modificat formulele în favoarea Lee. Pe de altă parte dau la rateuri cu SU-85 de parcă are acurateţe de artilerie.
La prima vedere te astepti ca cineva cu skill asemanator sa aiba o experienta similara cu tancul x, dar jocul asta are prea multe variabile pe care nu le poti controla. De la ce noroc ai cu echipele in care esti pus (poza cu chimps vs asians e deja meme probabil), norocul cu matchmaking (poti fi in top 5 sau in bottom 5 in majoritatea luptelor), factorul random excesiv la partea de gun damage / penetration / ricoseuri etc... Avand in vedere ca peste M3 Lee treci intr-un numar de lupte aproape nesemnificativ dpdv statistic, e foarte posibil ca multa lume sa aiba experiente extrem de variate cu el.
 
Ieri am avut parte de o intimplare de risul curcilor. Jucam in pluton, eu cu JagdPanther. Vine un AMX12 linga mine, imi infige 2-3 ghiulele lateral, eu ma feream inainte si inapoi cu balena, pina intr-un moment in care am reusit sa-l INGLOBEZ. Ati citit bine, AMX-ul era inauntrul JagdPanther-ului. Cu toate astea el m-a distrus, dar tot inauntru a ramas. Tipa bietul de el disperat la echipa sa faca ceva sa-l ajute, venisera vreo 2-3 sa se uite la el si eu rideam cu lacrimi.
 
Nu m-am chinuit sa aflu cum se inregistreaza un meci, ca inca n-am avut motive.
Din pacate chestiunea s-a petrecut foarte repede, ai nostri capturau baza intre timp si nici macar un print screen n-am mai apucat sa fac dupa ce risul mi-a permis sa pot face ceva.
 
Nu are screenshot, dar am AMX-ul cu ochii mei; nu am vazut cand a intrat in el, ca tocmai ii admiram flacarile lungi si dese, dar l-am vazut de jur imprejur cand un tanc de-al nostru si 2 de-ale lor se invarteau in jurul bolovanului cu AMX-ul si JgPanther-ul.

Replay se salveaza automat (in folderul replays) daca ai optiunea activa in Settings. Am eu unul.
View attachment 20120227_2337_germany-JagdPanther_fjord.zip
 
Oricum, am pus eu mai sus replay-ul, poti sa admiri inca o data scena :smile: Nu te-ai urcat pe el frontal, ci din intoarcere.
 
Bun de stiut, poate se repeta. Ar fi foarte amuzant acest bug.
Pe de alta parte, sfaturi despre microfoane? Ca nu prea-mi dau seama exact ce face un microfon sa mearga bine sau rau in WoT...
Ieri am conectat un microfon Sennheiser E835 pe mufa de input a laptopului, dar bazaie. Am conectat vechiul microfon la loc si nu se mai aude ... nu mai inteleg nimic.
 
Eu am folosit si microfon standalone cuplat in placa de sunet (Audigy ZS) si cel de pe headset-ul Logitech USB, nu am observat nici o diferenta de calitate daca vorbeam de la aceeasi distanta; normal ca cel de pe headset e mai comod si se aude mai bine, ca nu am cum sa il tin pe cel de pe birou la 3 cm de gura. Ciudat e ca zgomotul la al tau nu parea a fi de la joc, ci de la microfon sau placa de sunet, dar o explicatie clara nu am.
 
Ieri se facuse miezul noptii si nu am vrut sa risc sa apar la munca zombie. Cand ma duc acasa trec la masuratori sa vedem ce-o fi in mufa laptopului ...
 
Buey care-mi explica si mie ca la timpiti ce-i cu asta?
M-am cam plictisit de random si as incerca ceva nou. Nu neaparat pentru premii ci ca si diversitate.
Mi-am facut cont pe ESL ala, am pus Gameaccount pe WoT EU si mai departe ce fac ca daca dau Signup imi zice ceva ca n-am echipa sau asa ceva.
Multam'.

Ah ca fapt divers ieri am cheltuit fo' 15k free XP si 500k credite ca sa-mi iau/dotez un SU-26. Uber fun artileria asta si deabia astept sa-mi creasca echipajul la 100%.
Pacat ca au nerfuit HE-urile la tunurile mici si nu prea ma pot atinge de KV/T1/M6 dar in schimb TD-urile de Tier 5 sau frantuzele astea mai mititele sunt yummmy. :biggrin:
 
Explicatia e in reguli: 1.2.1. Teams
A team must have at least 7 members. In each team there has to be a member set as “Captain” in the team profile. A team may only use players in ESL competitions that are a member in the team`s ESL account.

Asa ca ... trebuie sa fim minim 7 ca sa putem merge mai departe.
 
Asa ca ... trebuie sa fim minim 7 ca sa putem merge mai departe.
Bun. Am facut o echipa. Gugustiucii se cheama. :biggrin:
Cine vrea sa aplice PM ca sa-i dau parola.
Din cite am inteles meciurile sunt Tier 8 capped si competitia incepe intr-o simbata la ora 16:00 deci ar fi jucabil.
Cum tre' sa inscriu echipa si cum ne luptam dupa aia habar n-am dar m-oi descalta pina pe 10.
Din ce-am spicuit pe acolo ar fi maxim 42 de puncte la formarea echipei (deci nu merg 7xIS-3 :biggrin:), maxim un tanc frantuzesc si artileria maxim tier 5.
 
Am intrat si eu in echipa, dar nu promit marea cu sarea. Vin cu TD-uri bune, pentru ca vad ca nu se inghesuie nimeni pe ramura asta.
 
Back
Top