World of Tanks

Wow, adineauri m-am uitat pe statusuri asa de plictiseala. Prietena mea are raportul intre victorii si batalii de 61% si e pe locul 713 :smile: . Eu sint de-abia pe 24771 :smile: .
Daca tot te plictisesti si vrei o imagine de ansamblu vezi cam cum stati cu eficienta aici.
Winratio nu prea-mi spune nimic ca in general tine mult de prestatia echipei tale/adverse.
Sau daca vrei sa vezi cum stai cu e-peen-ul compara-te cu prietena aici. Da' vezi sa nu plingi daca-ti da ceata prietena. :tongue:
 
Nu cred ca asta sta la baza deciziei. Promotiile au o anumita tinta geografica, asa cum a fost cea de la computergames. Cu toate ca nu te restrictiona in vreun fel, era clara intentia de a promova jocul pe piata germana.
 
Efficiency rating la mine
1698.13
Efficiency rating la ea
2069.21
Holy shiat!

La al doilea link nici nu se compara, sta mult mai bine ca mine. De obicei intr-o batalie facem victime in mod echilibrat amandoi. Eu am dublu de jocuri la activ, sint inregistrat mult mai inainte, insa eu am experimentat tot felul de tancuri si tanculete, in schimb pe ea am dus-o la fix doar pe Tier 2 la Pz35(t) si Tetrarch.
 
De-aia efficiency rating ar trebui sa se calculeze doar daca ai minim 10 tancuri cu minim 50 de misiuni fiecare; daca iei un Type 59, Lowe sau mini-Maus si faci doar prapad cu ala o sa iasa niste valori care nu spun nimic.
 
Nu are Minimaus, doar Pz35(t) preferat, un Tetrarch bunicel , apoi un BT-2 si un H35 cu care nu joaca mai deloc. Indemanare si noroc, de obicei pe joc face mai mult kill/damage decat mine, eu ma reped mai mult in adversari.
 
Pune-o sa joace cu tancurile frantuzesti pana la tier 5 si vezi cate zeci de mii de locuri coboara in clasament :tongue:
 
Aseara a fost ceva ciudat. Am nimerit in niste echipe de toata jena, si cand sa ies plin de spume, imi spune si un prieten acelasi lucru: peste 20 de meciuri (la el, ca eu muream de somn) si nici o victorie.
Intr-adevar, am nimerit intr-un meci unde trageam singur, in spatele meu 4 heavy si toti se uitau la mine pana m-au omorit inamicii. Apoi s-au retras si am pierdut meciul.
Partea buna a zilei de ieri este ca am facut suficienta experienta pentru al doilea motor pe JagdPanther, pe care l-am putut monta fara upgrade de senile. Se misca ceva mai vioi, dar totusi stau si ma gandesc ca poate mai bine luam senile (struguri acri).
 
Dap, in ultimele zile am probleme mari la daily-double pentru toate tancurile. Nu stiu, ori m-am timpit io ori am bafta la coechipieri proaspat dati jos din copac.
Aproape ca nu mai am chef de joaca cind vad macel in primele minute din joc, sau lemming train sau camping la greu sau etc, etc.

Apropo cred ca stiti de combinatia de taste Caps+0 pentru a avea server crosshair. Ei, de ieri a aparut un mod care o activeza by default si mai mult scoate crosshair-ul client side asa ca de acum acolo unde ochesti acolo ar trebui sa se duca ghiuleaua.
Personal n-am avut mari probleme cu client crosshair dar am sa incerc zilele astea mai mult server crosshair sa vad poate apar miracole. :biggrin:

Tot ieri am mai dat de un mod atmosferic ca sa zic asa: Night and day. Ce face asta? Simuleaza ciclul zi/noapte in timpul bataliei. A fost cool citeva batalii dar am renuntat la el temporar ca devine plictisitor.
 
S-a spart țeava cu dobitoci. Da' dobitoci, frate, că și o cărămidă ar juca mai bine. Probabil sunt ceva promoții pentru polonezi sau ceva :biggrin:
 
Mai sa fie, chiar si cu promotii, cum au ajuns aia la tier 7 si nu stiu sa joace?

Pe de alta parte, are cineva timp si chef sa-mi explice sumar ce-i cu Clan Wars? Adica ce indatoriri si beneficii aduce?
 
Dacă stresați vreun prieten dintr-o țară acoperită de promoția de ne-a zis-o domnul dac, aș vrea și eu vreo două, dacă se poate. Kthxbye.
 
Pe de alta parte, are cineva timp si chef sa-mi explice sumar ce-i cu Clan Wars? Adica ce indatoriri si beneficii aduce?
Indatoriri - depinde de clan. Unele sunt mai relaxate, altele au tot felul de reguli stupide si militaroase.
Beneficii - free gold.

Negativ - CW se joaca numai cu tancuri de Tier 10, eventual unul-doua scouts (T-54/Patton sau f'un BatChat mai nou) si 2-3 artilerii de Tier 8 (setup-ul echipei depinde de harta dar cam asta e ideea generala). Plus de asta se foloseste gold ammo si gold consumables (bineinteles, nu in toate caftelile ordinare doar in alea importante).
Fix din motivele de mai sus pe mine ma lasa rece CW. Pur si simplu n-am chef sa vad batalii intre 15 IS-7/Maus/whatever.
Pozitiv - partea de socializare. Ai 14 colegi de clan cu care poti inchega o strategie la inceputul/in timpul meciului sau cu care joci in plutoane, conversezi, etc. Ar mai fi un plus cistigul de credite/XP cu tancul cu care participi in CW ca la victorie juma' din creditele/XP-ului inamicului invins se transfera echipei cistigatoare.

O alternativa viabila mi se pare tiered Companies. Chiar daca ideea din CW se pastreaza e mai simpatic un joc cu 10 KV-3 decit 15 IS-7. :biggrin:
Apropo, poate facem vreodata o companie d'asta de Tier 6 sau 8 (n-am niciun tanc de Tier4). Just for fun.
 
Apropos, ieri am reusit si eu primul "one shot kill". JagdPanther versus M2. Nu stiu de care M2 era.
Multumesc pentru explicatii burebista. Chiar si daca as vrea n-as putea.
 
Mai eu am jucat citeva meciuri in CW pe vremea cind eram in STAPA si T29 era tancul meu cel mai bengos.
Am avut citeva meciuri in care am fost rasi de pe harta de acele 15 IS-7 de care ziceam dar au fost si unul sau doua meciuri cind echipa adversa avea tot tancuri normale si de fapt jucam un fel de random match dar cu coordonare intre noi. Meciurile alea au fost OK pentru ca echipa juca ca o echipa de homo-sapiens nu ca o echipa de primate. :biggrin:
 
Și eu aș intra la un meci de Tier 6 sau 8, dacă ne adunăm vreodată câți trebuie. M-am cam săturat de coechipieri idioți.
 
Eu cu burebista ne intalnim des seara, dar numai cu JagdPanther ma bag la animalele alea cu care joaca el de tier 9-10.
 
Back
Top