World of Tanks

VK3601H ar trebui sa-ti placa. Mie mi-a placut si acum la fel de mult ca in Beta. L-am tinut in garaj pina mi-am luat E-75 si i-am mutat echipajul pe ala si dupa aia l-am vindut ca n-am mai avut chef (momentan) sa o iau de la inceput cu echipaj 75%. Dar ca si SU-85 este pe lista de asteptare, cind mi-o veni cheful o sa-l iau din nou. :smile:
PzIII/IV nu mi-a placut. Pur si simplu nu m-am adaptat cu el.

In alta ordine de idei un video proaspat despre T110 si WoWp. Tancuri, avioane si o fatuca, numa' bun de vizionat. :biggrin:
Prima jumate conteaza. Himmelsdorf noaptea si T110. Restul e can-can.
 
Pe partea de tancuri nu am ajuns inca la nici un VK, ma tarasc cu PzIII/IV pentru 28k XP si nu am decit vreo 14 pana acum.
Vezi cum optimizezi research la tancuri; PzIV e mai usor de jucat decat III/IV dar ajungi doar la VK 3001 P, trebuie sa faci si 3001 H din PzIII/IV si apoi 3601 din el. EU mai departe am facut 3002 DB si direct din el Tiger si Panther, a fost mai ieftin la XP si e un tanc decent.

VK-urile sunt jale pana le pui tun, fully upgraded sunt destul de bune.
 
Ieri a fost prima zi (cred) in care am jucat putin dar totusi am pus mina pe revolverul frantuzesc. N-am decit 2 meciuri cu el asa ca n-am prea mult de zis dar o sa zic ceva totusi. :biggrin:

Partea buna e ca pe suspensiile standard incap toate modulele de pe AMX M4 (adica radio, motorul si tunul de 90) plus 2 echipamente (am pus ventilatoare si GLD pentru ca din pacate Rammer nu este disponibil la tancul asta asa ca ramine de ales pentru al treilea dintre VS si optics/binos) si consumabilele de rigoare.
Reload-ul este de 35 secunde pentru magazia de 6 obuze iar de tras trage cam la 3 secunde pina o golesti. Aiming time mi se pare cam mare (daca nu ai rabdare sa se faca aiming complet cam tragi pe linga) dar urmeaza sa vad cu VS/EGLD daca se imbunatateste ceva.
Are top speed de 51 km/h dar eu inca n-am ajuns acolo. Poate la vale. Acceleratia e cam proasta in schimb manevrabilitatea e OK chiar si cu suspensiile standard.

In cele doua meciuri am reusit de am descarcat doar un incarcator complet si apoi am fost trimis in Valhalla. In primul meci m-am luptat singur contra unul T-54, E-50 si Pershing si dupa ce i-am ciupit pe fiecare m-a terminat arty combinata cu alea 3.
In al doilea meci am reusit de-am prins un T30 din lateral si am penetrat 5 din cele 6. In timpul asta mi-a tras si el un -800 HP si apoi in timp ce faceam reload-ul de 35 secunde a aparut un BatChat fullspeed si game over.

Ca prime impresii pare OK. Oricum e altceva fata de clasicele tancuri. In mod cert ai nevoie de cel putin un tanc-doua pentru suport ca daca esti prins solo in timpul reload-ului s-a cam terminat distractia si (din cauza armurii non-existente) trebuie sa stai in linia a doua pentru suport. Pare ca se joaca cam ca un american (inca nu mi-am dat seama daca are accesi problema cu gun depression ca si celalalte dinainte).

Prin prisma MM-ului am cazut numa' contra Tier 10 (adica eram mai in coada listei) dar deocamdata e neconcludent deoarece era si pe la 9 juma' seara si au fost si numa' 2 meciuri. Io sper ca pe ansamblu sa am parte de acelasi MM prietenos ca si cu KT/IS-3.

In zilele care urmeaza am sa vad mai exact ce si cum, trebuie sa-mi cresc si echipajul si sa-l dotez cu toate upgrade-urile si apoi o sa vad exact ce poate face si ce nu. Is curios si cum o sa fie cu tunul de 100 ca vad ca are penetrare mai buna decit KT/IS-3 si damage 300/lovitura (cred ca e cam dureros sa descarc un incarcator plin intr-un tanc :evil:).

La prima vedere pare o gura de oxigen gen T-50-2, adica se joaca altfel si ai parte de un pic de adrenalina (atit atunci cind golesti magazia intr-un nefericit dar si atunci cind tre' s-o tai repede sa te ascunzi pentru reload :biggrin:).
 
Aseara am terminat cu D2 si am trecut la B1. Cu toate ca este heavy, nici o speranta. E heavy doar cind e vorba de viteza de deplasare, nimic altceva.
Am facut un meci cu el si din fericire s-a terminat cu victorie, dar eu eram cel mai sus in lista si cei pe care i-am prins, vreo 4, erau de tier 2, era normal.
Poate dupa ce mai fac ceva upgrade s-o schimba ceva in bine, ca pina acum nici macar nu-si justifica numele de tanc greu, mai degraba poate un mediu.
 
Primul tanc frantuzesc cu care m-am impacat bine a fost ARL 44 (parca am scris despre el ceva mai in spate). Restul pina la el pentru mine au fost rebuturi.
 
Na ca nu avem 3x la prima victorie a zilei in week-end. Doar reducere 50% pentru locurile in garaj si reduceri la unele AMX-uri.
 
Buna si aia, si asa ma batea gandul de inca un loc in garaj.
Partea buna e la francezi ca treci repejor tier-ul. Am ajuns la B1 fara sa ma straduiesc deloc. Ce-i drept, inutil, dar repede.
 
Pai io locuri in garaj am cacalau de cind cu alea 10 T-127. :biggrin:
Camo nu ma intereseaza, Premium mai am fo' 20 zile asa ca...
Mi-ar fi prins bine un x5 XP pentru prima victorie a zilei ca tare greu mai string XP-ul pentru tun/motor pe E-75.

Ieri am jucat mai mult cu revolveru' ala. Echipajul se apropie de 100%, i-am pus si senile asa ca am 3 module functionale, deci e aproape maximizat (mai trebuie tunul de 100 care se rezolva azi-miine).
E interesant ca sa zic asa. Tine foarte mult de harta/echipa si sa te fereasca Dumnezeu daca te prinde cineva in timp ce faci reload-ul mare.
Dar ca satisfactie personala am facut un KT varza. De la 1600 HP la 114 HP intr-un incarcator. I-am dat foc de doua ori, cred ca i-am busit si ammo-rack-ul ca saracu' n-a tras decit o data si nici macar n-a avut curajul sa vina dupa mine cind am terminat incarcatorul. :biggrin:
Am jucat 35 de meciuri cu el ieri si MM-ul a fost foarte prietenos (cam la fel cu IS-3/KT/T32).

Singura chestie naspa pe care o prevad cind o sa trec la tunul de 100 este balanta la final de lupta. Un obuz d'ala costa o mie s'un pic fata de 200 s'un pic la tunul de 90 si cu tancul asta tare te maninca destu' pe tragaci (mai ales daca ai revolverul plin si esti la sniping). Daca nu faci damage cu fiecare obuz cred ca iesi cam pe minus (chiar si cu cont Premium).
Prevad un comportament ca si KT-ul care si ala imi cam da dureri de cap la cistigat credite.
 
Ieri am distrus si eu un KV cu StugIII din 4 lovituri. Nici nu s-a prins ce l-a lovit :smile:
Din doua meciuri am castigat doua procente la skill-ul de camuflaj.
 
Va mai aduceti aminte de un post de-al meu in care va prezentam un link la un site unde-ti calcula eficienta in joc si unde am zis ca mi se pare un indicator mai corect decit winrate sau kill sau orice altceva? Daca da a mai aparut un mod care-ti afiseaza in realtime jucatorii cu eficienta lor cu tot (sau cu winrate daca preferati, dar nu recomand) si io-te asa cam stii din start cite dureri de cap o sa ai in meciul ala. :biggrin:
Link la mod.
In topic vedeti si poze de la mine cum arata, instalarea dureaza cam 3 minute daca suntezi rapizi la clickuri sau 5 minute daca mai mincati ceva intre timp. :biggrin:
Momentan nu toti jucatorii sunt prinsi in baza de date a omului dar in timp o sa se umple. Singura "problema" ar fi ca acum vad ratingul in loc de nume (pe varianta minimala a roosterului), dar sa zicem ca nu e un capat de tara ca oricum nu ma intereseaza random peoples.
Give it a try and share your impressions. :smile:
 
Am incercat ce-a dat burebista mai sus: interesant, macar stii (partial) pe cine sa NU deranjezi. Dar asta nu prea te scuteste de o intalnire de gradul 3 fata in fata cind mai sint doar cateva tancuri din echipa ta.
Am remarcat ceva ciudat: daca joc pina in ora 19, am sanse marisoare de castig. Daca joc dupa ora 19, trebuie sa joc 5-6 jocuri pina la o victorie. Indiferent de tanc.
 
Intre timp a mai rafinat nenea mod-ul. Am numele jucatorilor colorat in functie de eficienta. E perfect pentru mine.
Desi acea eficienta nu este perfecta macar e un punct de plecare pentru o privire rapida asupra echipei adverse dar (mai ales) si a celei proprii. :biggrin:

Cit despre sansele de victorii inainte/dupa anumite ore la mine nu e o regula. De obicei ma pun la joaca pe la 17:00 si ma opresc pe la 22:00. Am zile cind imi creste par alb pina fac daily double la toate tancurile dar si zile cind merge din prima. Tot ce am observat e ca undeva dupa ora 20:00 incep sa am parte de un MM mai neprietenos la tancurile <T8.
 
Povesti "de razboi" din week-end (in care a nins, deci n-am iesit din casa): pus ambitia la incercare, muncit la greu, facut suficient XP ca sa scap de JagdPzIV. A meritat fiecare minut de chin, JagdPanther este sublim. Cel mai bun si echilibrat tanc chiar si fara upgrade. 20 meciuri, 12 victorii si 4300XP. Si asta in numai cu tunurile de 75 si 88 cercetate deja din "era" JagdPzIV si statia radio cercetata si ea pe PzKpfwIII/IV. In meciurile astea chiar am reusit sa infig un 75mm intr-un Maus si sa scap nevatamat.
O alta supriza placuta a fost ca echipajul de pe JagdPzIV mi-a fost echivalat la 89% dupa ce am platit 20000 credite pentru fiecare, exceptie transmisionistul care a trebuit sa-l recrutez.
 
O alta supriza placuta a fost ca echipajul de pe JagdPzIV mi-a fost echivalat la 89% dupa ce am platit 20000 credite pentru fiecare, exceptie transmisionistul care a trebuit sa-l recrutez.
Pai asta e mecanismul, pierzi 10% la training-ul echipajului cind treci de la un tanc la altul (doar sa fie din aceeeasi categorie ca altfel pierzi 20%).
Felicitari pentru noua achizitie si-ti doresc drum bun pina la Ferdi cu tunul de Maus. :biggrin:

LE: Apropo cind ti-ai luat Pantheru'? De azi e la reducere. :biggrin:
50% off the following vehicles:

Jagdpanther
 
Eu sunt in impas: nu mai am bani si nici timp sa merite sa iau un cont premium si sa fac bani. Nu am vandut tancurile mai vechi, am vreo 15 in garaj, si mai am doar 2 tancuri active (non-elite): Tiger P si AMX 40. Cu Tiger P nu fac cine stie ce bani, cu AMX doar pierd. Am vazut reducerea, daca as avea bani as lua vreo 6 tancuri ca tot le am cercetate de ceva vreme (JagdPanther, Tiger, T25 AT, T29, SU152 si IS), dar tot ce am in cont e pentru unul singur din ele la pret redus. Am tocat o mica avere pe tancurile franceze, cate 40-80.000 pe echipaj si inca vreo cateva zeci de mii pe tanc si echipament, totul x 6, o groapa imputita pentru timp si bani :frown:

Si cu tancurile de tier 7 abia daca fac ceva bani, costa mult reparatiile, nu apuc pana joi sa adun suficient. Ah, si am mai tocat si cu T-50-2, e cel mai scump tanc de tier 5 - cam 10.000 de credite o reparatie in conditiile in care un TD de tier 6 costa doar 5-6.000 daca e dauna totala.
 
Jagdpanter a pierdut bani intr-un singur meci din 20. E drept ca in restul nu am castigat mult, citeodata chair cite 100-150 credite, dar in general nu pierde bani. Dat fiind ca e si la promotie acum, merita. IS si T25AT merita de asemenea.
Depinde acum de stilul tau de joc.
 
Daca e sa aleg unul din alea as alege intre JagdPanther si IS.
Si da, T-50-2 e groapa de bani si ala. Dar e fun, cel putin un meci pe zi imi descreteste fruntea. :smile:
La francezi am zis, deabia ARL mi-a dat impresia de tanc. Restu' sunt varza. La medii/lights nu stiu ca nu ma intereseaza.
 
L-am luat ieri. Asta e. Oricum problema mea nu erau "banii" ci XP. Bani produc destul de multi.

Pretul tancurilor creste enorm - cam 1.3 milioane unul de tier 7. Si al echipamentului creste, am dat vreo 100.000 pe un tun. Noroc ca ai de facut mult XP si in atatea misiuni se mai aduna ceva bani.
 
Back
Top