World of Tanks

Am facut pentru cineva acum cateva momente, de la nemti nu mi-a mers decat o singura data. Voua v-a mers de mai multe ori?
 
Ar trebui sa mearga de nspe ori. Doar sa folosesti de fiecare data alta adresa de mail (eu am folosit mailforspam) la generarea codului (altfel iti genereaza acelasi cod) si sa urmezi firul logic: generat cod-introdus in cont-primit T127-vindut-generat cod-bagat cod in cont-primit T127-vindut si tot asa de 10 ori (in doua zile ca nu ai voie sa vinzi decit 5 tancuri/zi).

spooky51 you're welcome. :smile:
 
Exact asa am facut pentru mine intial (mailforspam, etc, thanks btw), acum vad ca zice cod invalid la a doua incercare.
 
Hmm, atunci s-o fi trezit rusii dupa betia cu vodci si au limitat si promo ala la un cod?
Nu's ce sa zic, alta explicatie n-am.

Ah si in uichedul asta stati pe pozitii ca urmeaza un nou event: The Battle of Monte Cassino.
Probabil clasicele x3/5 XP pentru prima victorie si reduceri la echipamente/tancuri, double credits pentru anumite tancuri, etc, etc.
 
Jaffar are dreptate. Oricum a fost suficient, am logat cu codul de pe computergames, apoi am vandut T-127 si am bagat codul NEWYEAREU pentru Tetrarch si folosit gold-ul pentru comandant si restul pentru un frumos camuflaj permanent. Bagat codul de la nemti, vandut T-127, cumparat plasa de camuflaj, liner si ventilation pentru Tetrarch.
Jucat 2 jocuri cu Lolishorul, facut 2 kills, castigat una din batalii, ceea ce a dus direct la cercetare Pz35(t). Cumparat si lui de banii ramasi plasa, liner si ventilation, in scurt timp cercetat pana la elite si upgradat cu toate cele.

So am vandut si eu rablele franceze si am jucat in pluton, de data asta am reinceput sa folosesc toate tancurile. Cand prietena juca cu Tetrarch, luam si eu Tetrarch sau M2LT. Cand alegea Pz35(t) luam si eu Pz35(t) sau Minimausul. In general avem o strategie nitel mai defensiva cu Pz35(t) si putin mai agresiva cu Tetrarch, dar fara sa ne repezim. Ea a reusit record de 6 kill cu Tetrarch si 7 cu Pz35(t), eu am recordurile de demult de 9 la Minimaus, in rest de 6 la Pz35 si M2 si 5 la Tetrarch.

Am reusit partide haioase. Am plecat cu Pz35-urile pe Himmelsdorf pana la poalele dealului ca sa vanam Tetrarch-uri si BT-2, ca inamicul avea multe din astea, 5 si 3 cred. Un BT-2 curajos a plecat inainte, a doborat unul dar si-a luat-o repede. Doua BT-2 si un Tetrarch au venit spre noi, insa le-am tras cateva boabe si au renuntat, erau jucatori buni, nu kamikaze, au luat-o prin alta parte. Intre timp, in baza noastra era prapad, Tetrarch-urile se plimbau ca acasa. Am intors tancurile repede si noroc ca era vale, am ajuns si am inceput sa tragem. Tetrarch-urile capturau baza si aveau nitel de furca cu coechipierii nostri care mai trageau timid de dupa cladiri. Cred ca erau vreo 5 tancuri acolo, insa nu si-au dat seama ca tragem in ei din lateral pana nu am busit doi. I-am terminat pe toti, apoi inca vreo doi care ajunsesera si eu. La scorul 4-3, cei din echipa noastra au fugit sa captureze, si au pierdut, dar au distrus doua tancuri, asa ca am ramas eu, prietena si un Tetra advers. Eu senile busite dar putin damage, ea cu tancul putin peste 10%. Am asteptat in baza nitel, mai erau 7 minute, in timp ce idiotii puneau mesaje sa capturam. Pana mergeam noi Tetra ne ocolea si captura baza, plus ca unul din noi ar fi fost distrus dintr-o lovitura, si eram sigur ca Tetrarch-ul ala va veni buluc. Asta a si facut dupa 1 minut cand noi plecasem totusi spre adversar. A tras, s-a ascuns, apoi a venit iar in zig-zag, dar dintr-o lovitura l-am busit, era si el putin peste 10%. O batalie cu 7 sau 9 kill-uri amandoi impreuna.

Alta batalie haioasa a fost tot cu 35-ul, in aparare, pe Mines, tinem 3 tembeli de inamici dupa o cladire ascunsi, nu erau prosti deloc sa incerce sa iasa, insa mai scoteau capul sa traga in cate un coechipier de-al nostru. Pana la urma a ramas un Tetrarch care nu voia sa iasa, in plus mai aveau inca un Renault si un Cuni de Tier 1, noi inca 2 tancuri mai serioase. Prietena s-a plictisit si a zis ca coboara la Tetrarch. Am coborat si eu, si am dat sa inconjuram cladirea. Pe ea a vazut-o primul, asa ca m-am trezit fix in brate cu Tetrarch-ul, doar am apasat pe buton si gata. Dupa aia am plecat spre baza inamica, unde am gasit tanculetele alea bine plasate la tufis, insa fara camuflaj, asa ca tot eu am tras primul si le-am busit pe amandoua, incasand ceva damage.
 
Physics...

17771978144f057cdf3ba31.gif
 
ARL 44. Le putain Français.

OK citeva vorbe ca acu' e full-equipped si cu echipaj la 100% si am ceva meciuri cu el.
De cind a aparut in tree-ul francez toata lumea (me included) saliva la acel tun magnific pentru Tier 6 (212 pen cu 240 damage) asa ca am luat-o la trap sa ajung acolo. Si am ajuns.
Pina la tun sa vedem cam ce-i cu tancul asta:
- armura. 120 mm front inclinata bine. E OK, dar ciudata. Trebuie sa te pui inclinat la niste unghiuri stranii si poti da bounce sau sa iei detrack (apropo reparatiile la senile dureaza o vesnicie) in loc de hit. Am reusit sa dau bounce de la tancuri de tier 9 dar am reusit sa fiu penetrat cu precizie de ceasornic de un T1 Heavy. Random. Lateralele sunt varza in schimb.
- turela. Paper ca la orice tanc francez. A doua turela e si mai subtire ca prima.
- mobilitate. Odata cu ultimul motor e OK. Cam ca un VK3601H se misca.
- view-range. E orb ca un liliac. De nspe ori mi s-a intimplat sa stau cuminte dupa o stinca sa pindesc fo' unul si intre timp trageau tancuri invizibile in mine. Am schimbat Toolbox pe benoclu' da' cam degeaba din cite vad.
- armament. Daa, toata lumea e curioasa de 90mm DCA 45 (cu bold sunt valorile pentru ARL).
Characteristics

90 Caliber (mm)
6,90-10 Rate of fire (rounds/min)
212/259/45 Average penetration (mm)
240/240/320 Average damage
0,31-0,33 Accuracy at 100m (m)
2,5-3 Aiming time (sec)
2750 Weight (kg)
Din pacate ce scrie pe hirtie nu se simte in lupta. Da, am penetrare dar tunul e varzuit de aiming time si accuracy. E fix ca scula unui mosneag libidinos care mai poate penetra dar dureaza o vesnicie pina se scoala si plus de asta nici nu mai nimereste gaura.
E o comparatie vulgara dar fix asta-mi vine in minte cind ma joc cu tunul asta. In traducere libera, da poate penetra frontal orice Tier 9 dar ce folos daca ai aiming time oribil si in plus pe distante medii/mari proiectilul are directia lui proprie si personala si ajunge ori la dracu-n praznic ori nu mai ajunge deloc iar in cazul fericit in care nimereste da cu ding.
Plus de asta are si o secunda in plus la reload fata de tunul intermediar.

Astea fiind zise l-am demontat si am pus tunul intermediar de 90 care are 170 penetrare dar in rest se comporta normal (aiming time, accuracy si reload sunt OK).
Alt motiv care m-a facut sa ramin la tunul intermediar este matchmakingu'. O gramada de meciuri sunt vs. Tier 9/10 si chiar daca pe hirtie as putea produce bine la XP si la credite cu tunul bengos in realitate nu e asa deoarece pierd la reload si la ding-uri si intre timp am mari sanse sa fiu one-shooted (sau lasat cu 10% HP) dintr-o palitura de tanc bengos.
Mai sunt meciuri Tier 8 capped (destule si astea) unde tunul e overkill. Ma descurc cu tunul intermediar in fata tancurilor de Tier 8 (bine la T-59/IS-3 tre' sa ochesc cu grija ce-i drept)
Si mai sunt si meciurile in care-s cap de lista (da, surprinzator am avut si d'astea) si acolo tunul intermediar de 90 rulez.

Comparat cu restul de heavy de Tier 6 (ca tot le-am jucat pe toate) pot spune ca KV-3 e tata lor, M6 are oarecum acelasi tun dar macar are armura iar VK3601H e cam pe picior de egalitate cu ARL 44.

Bottom line, in linii mari tancul e OK cu tunul intermediar dar MM-ul isi bate joc de el. Trebuie jucat cam ca un american, dar macar la americani ai numa' hull-ul de carton, la francezi tot tancul e din hirtie.

Ca o paranteza in uichend mi-am rupt de la gura 250 gold din cei 500 pe care-i mai aveam si mi-am luat o zi de Premium ca sa dau un impuls la ARL-ul asta. Daca pina acu' pe cont standard o zi de joaca ma ducea cu ±100k credite (mai mult minus) acu' am reusit un meleon juma' de credite pe plus si ca bonus cercetat/cumparat ultimul tun, motorul si radioul pentru ARL (o bagatela de fo' 45k XP). Deci da, premium merita (asta in caz ca fo' unul mai avea vreun dubiu).
 
L-am ras aseara din nimereala pe unu' pe care il chema Curier' nu-stiu-cum si cica o sa imi dea un premiu pe chestia asta. Nimereala totala, eram cu Stug III (frate-meu facea XP pe Hetzer si nu aveam nimic mai apropiat sa facem pluton) si curatam harta, ca fusesem al doilea in lista si adversarii erau slabi, mai aveam 10% HP cand am tras ultimul obuz in curier (SU-76) de la 3 metri (se ascunsese intre niste case si mi-a tras si el o lovitura).

Am jucat un pic cu tancurile franceze, am ajuns la AMX 38 si D2 (cele 2 de tier 3) - sunt niste gogomanii de tancuri, precizia tunurilor oribila (peste 0.4), penetrarea mediocra, viteza infioratoare: alegi o directie si pleci acolo, pana ajungi poate meciul s-a si terminat, poate mai gasesti ceva' daca prinzi Malinovka singura sansa sa faci ceva e sa atace ceilalti.
 
Dap, low tier frenchies sunt oribile. Deabia cu ARL asta pot zice ca ma simt oarecum confortabil.
Pe partea de light/medium AMX 12t parca are revolver gun si ar trebui sa fie oarecum fun.
Dar ai pus poza pe forumul lor? Ca altfel ciuciu premiu.

In alta ordine de idei nu stiu daca am mai pus linku' dar daca vreti sa vedeti statistici mai detaliate despre fiecare tanc in parte uploadati-va fisierul aici si admirati-va schilu'. :biggrin:

De asemeni iaca si un rating bazat pe meciurile voastre.
 
In week-end am ajuns cu echipajul StuGIII-ului la 100% specializare de baza si i-am pus sa se specializeze in camuflaj, acum sint pe la 25-30% fiecare. S-a schimbat situatia, acum putini ma mai vad si numai daca ma apropii mult, tunarul ocheste foarte repede, etc. A revenit placerea jocului, ba chiar am senzatia ca nu l-as mai da asa usor ca sa trec la urmatorul TD.
 
Io as zice ca merita pastrat Stug-ul. Am jucat cu el in Beta si mi-a placut in mare (bine prefer totusi SU-85).
Mai ales acu' ca ai echipajul la 100% si ai inceput si camo skill. :smile:
 
O sa-l pastrez macar pina ajunge echipajul sa-si completeze toate skill-urile suplimentare. Care merg repejor, spre surprinderea mea.
Oricum nu ma impiedica nimic sa-l cumpar separat pe JagdPzIV :smile:
Am ales camuflajul pentru prima data pentru ca mi se pare cel mai avantajos. Tancul ia foc destul de rar si cind e nevoie de reparatii sint distrus pina sa termine echipajul reparatiile, in general.
 
La momentul asta nu prea inteleg ce vrea sa fie rubrica "Factori" din fisa fiecarui membru al echipajului. Poate acolo se afiseaza fiecare specializare suplimentara pe care a completat-o membrul echipajului 100%.
Ah, si inca ceva: se pare ca soferul acumuleaza experienta mai rapid dintre toti membrii echipajului. O fi legat de el ca individ sau de faptul ca-i sofer?
 
Ce pacat ca nu se pot pune mai mult de 3 module suplimentare. Pe StuGIII am deja trusa de scule, binoclul periscop si plasa de camuflaj, dar ar mai fi bune si altele daca ar avea loc. Sigur, are si stingatorul, trusa medicala si piesa de rezerva, deci e plin.
In week-end am reusit sa distrug un Type59 singur. Am tras vreo 20 de focuri in el, si penetrante si explozive, de-am zis ca nu se mai termina. Noroc ca nu ma vedea si statea "ca la poza".
 
Trusa de scule mi s-a parut mai putin utila; camo net si binoculars am pe orice tanc (am vreo 45 plase si 2 binoculars pe care le tot plimb), dar la unele tancuri am preferat ventilation, la TD poate coated optics sau chestiile de incarcat mai repede.
 
Back
Top