World of Tanks

Se uita colegii la mine de ce rid singur. Pai cum sa nu rid cind aud expresii ca "melci ologi" sau "bj"?
 
Eu intotdeauna la inceput ma salut cu colegii. Engleza nefiind la moda incep batalia cu "Siema" si "Cau" :smile:
 
Ba, voi nu munciti?
WTF, tu muncesti? La noi de mult nu se mai munceste, muncesc robotii, dar pentru ca ei n-au nevoie de bani trebuie sa fie si oameni care sa ia salariul. Evident ca din salariu cumparam ulei bun, compresoare pentru suflat cu aer comprimat, de cea mai buna calitate. Respecta robotul si te respecti pe tine.
 
Citeva cuvinte despre frantuzestile astea.
Dupa chinul cu B1 ala am reusit aseara sa-mi iau BRDGLPLM 1 ala sau cum dreq ii zice. Primul meci l-am facut stock cum vine el de la mama lui. Cap de lista. Iu-huu. Meciul s-a terminat cam in doua-trei minute. A fost ceva de genul ding fest la mine si poc-poc de la un KV.
De draci mi-am folosit tot free-XP-ul (ba am mai schimbat fo' 160 gold d'ala moka in free XP) si l-am maximizat. Bineinteles ca are vents/rammer/toolbox plus consumabile.
Bun asa, hopa al doilea meci. Je lanterna rosie si in frunte E-75. Cool. Surprinzator am terminat meciul in viata si cu XP bunut ca am prins un T34 din lateral de fo' 2 ori.
In total am 5 meciuri. 4 cap de lista si unul ultima gaina.

E muuult prea devreme ca sa-mi dau cu parerea dar asa maxim cu echipajul la 75% daca este in fruntea listei e OK. In rest tre' sa ai grija sa nu te vada aia mari ca ai pus-o. Se misca greoi, dar tunul e super pentru tierul lui (practic e tun de Tiger la Tier 5) cu toate ca aimimg time si accuracy nu sunt tocma' stralucite.
Ramine de vazut cum se comporta cu echipajul la 100% si cum il distribuie MM-ul in muuultele meciuri care urmeaza.

Ce m-a facut sa trec pe franceze e curiozitatea de a vedea cum merge autoloader-ul si faptul ca as vrea sa am toate heavy-urile de Tier 8. Teoretic pe cont standard poti iesi pe plus cu ele deoarece pina acum au parte de MM destul de favorabil.

Partea buna a introducerii frantuzelor astea e ca mi-am scos KV-ul la joaca. E al dreq de distractiv sa nimeresti in meciuri cap de lista contra unei hoarde de francezi. :biggrin:
Si uite asa uichendu' asta am trecut de la -100k/zi la +100k/zi (aproximativ).
 
Am nimerit si eu BRDG-ul ala intr-un meci cind eu eram cu StuGIII. Nu mi s-a parut ca ar rezista cine stie ce la micile mele "atentii" de 75mm.
In schimb am remarcat ca odata cu cresterea experientei echipajului spre 100% MM-ul este din ce in ce mai prost, in majoritatea meciurilor mor de la o lovitura, maxim doua.
 
Pai nu rezista saracu' ca are armura de 60. Paper tanc. Plus faptul ca e cam chior ca trage lumea in mine si io nu-i vad. :frown:

Referitor la MM odata cu cresterea XP/maximizarea tancului si dotarea cu module am si eu o vaga banuiala dar nu e nimic palpabil. Eu am luat ca o coincidenta ca fix primul meci dupa ce mi-am facut BRLD-ala maxim am nimerit vs. E-75. :biggrin:
 
Nu cred ca e coincidenta. Nu am reusit sa termin dezvoltarea lui PzKpfwIII decit facind downgrade tunului la un nivel inferior si am obtinut un MM mai bun.
Dar ce-i drept tunul ala scurt, adica 7.5 cm KwK 37 L/24 e de toata jena, chiar daca e de 75mm. Pe linga ca trage dupa ciori, cind nimereste nu penetreaza nimic.
 
Dar ce-i drept tunul ala scurt, adica 7.5 cm KwK 37 L/24 e de toata jena, chiar daca e de 75mm. Pe linga ca trage dupa ciori, cind nimereste nu penetreaza nimic.
Glumesti - aia nu e tun antitanc, e obuzier de sprijin pentru infanterie, teava scurta (L24 nu iti spune nimic?) e intentionata ca sa poata arunca obuze peste gard (viteza mica, mod de functionare similar cu mortierul), iar precizia nu conteaza ca nu trage departe si oricum trage cu HE. Pz IV a fost proiectat ca tanc de infanterie si era dotat standard cu acel tun, ce vezi prin WoT pe PzIV sunt tunuri si turela de Panther.

PzIII in schimb a fost proiectat (cu ani de zile mai devreme) pentru lupta antitanc, cu tun relativ lung de 50 mm (cand armamentul pe tancuri era de 37mm). Din pacate avea inelul turelei mic si nu se puteau monta tunuri prea mari pe el, drept pentru care au pus pe PzIV tunul de 75 mediu (L48) si au scos PzIII din productie.
 
Ai dreptate istoric vorbind, dar in joc e cu totul altceva. Adica in joc eu nu vad infanteria, si impotriva tancurilor acel tun e degeaba.
 
Jocul respecta in mare istoria, toate tancurile au existat in realitate intr-una din configuratii sau au fost proiecte. Nu a existat niciodata PzIV cu tun si turela de Panther, de pilda, dar una din versiunile din joc a existat in realitate si ei ti-o ofera daca vrei sa vezi ce senzatii nasoale aveau tanchistii germani cand se intalneau cu un KV si tot ce aruncau in sus ricosa din blindaj :biggrin:

Ce e nasol in joc e ca incurca anii si au lungit-o pana cam tarziu, dupa 1950 (Type 59) sau ca au tier 9 si 10 care sunt aproape toate prototipuri care nu au fost niciodata construite. Daca ar desfiinta tier 9 si 10 ar fi mult mai curat si mai corect, King Tiger chiar a fost ultimul tanc fabricat de nemti in razboi.
 
Repet, istoric ai perfecta dreptate despre configuratia tancurilor. Numai ca in joc nu ai infanterie, joci impotriva altor tancuri si atit.
Si ai perfecta dreptate ca sint multe tancuri care nu au nici o treaba cu al doilea razboi mondial.
Ca sa nu mai zic ca aceasta combinatie de tanc/tun te va face sa pierzi inutil de mult timp in fata computerului in zeci sau mii de meciuri in care esti infrant, distrus, primesti 40-50xp si credite care aproape ca nu-ti acopera nici munitia si reparatiile, ceea ce este foarte frustrant.
Aseara erau cu StuGIII, ma intalnesc cu T34, care-mi trage doua "bucati" in interval asa de scurt ca nu am avut timp sa apas vreo tasta, si evident ma distruge. Oare cum o fi posibil?
 
T34 are reload time de 8 secunde si un pic (la tunul de 120, la ala de 105 e un pic mai rapid). In mod normal aveai timp sa tragi si tu macar odata.
Daca ar desfiinta tier 9 si 10 ar fi mult mai curat si mai corect
Word bro.
Citisem pe undeva pe forumul lor precum ca Overlordu' ala regreta ca au bagat tancurile de Tier 10. Ma rog.
 
Citisem pe undeva pe forumul lor precum ca Overlordu' ala regreta ca au bagat tancurile de Tier 10.

Ar putea face regula cumva inversa cu cea din bataliile Tier 1-2, adica Tancurile de tier 9-10 sa pice in batalii intre ele, si cu ceva tancuri de Tier 8 uneori. Am inteles ca initial luptele cu tancurite de Tier 1-2 chiar se numeau Recruit Battles in prima perioada de beta.

Eu momentan am incercat tancurile franceze, insa sint extrem de greoaie asa ca am renuntat la ele, mai ales ca am Minimausul cu toate cele pe el. Am inceput sa trag nitel de Tetrarch ca sa-i upgradez echipajul, am ajuns la 80%. Nu am fost niciodata adeptul paper armor gen BT-2, insa Tetrarch-ul are un profil mai redus decat BT-2 si un tun mai puternic, si merge grozav ca un sniper care fuge de colo-colo unde e nevoie de el.

Deocamdata am facut cont si prietenei, asa ca facem pluton de Tetrarch. In plus ea mai are si un Pz35(t) elite, asa ca jucam si cu echipa de Pz35(t). I-am mai luat si un M2 care nu prea ii place, are echipajul doar jumatate la 75% si nu e inca elite, insa l-am luat pe principiul ca e un tanc echilibrat. Evident ca eu mai joc si cu Minimaus. Cu tetrarch am reusit sa am 5 kill-uri pe o batalie, iar ea 7. Deja vad ca a prins bine la ea tactica cu da-i la ochi si fugi, la un moment dat a prins un D2 de tier 3 ascuns dupa colt caruia ii tragea una si apoi fugea inapoi. Chiar daca ricosau obuzele la greu, D2 nu nimerea nimic, asa ca pana la urma a decedat de la tunul de Pz35(t).

Tetrarch ma enerveaza nitel din cauza ca incarca si tinteste mai greu, desi are un tun foarte puternic. O alta chestie ciudata e ca urca greu in deal, cam pierde intrecerea cu BT2 si M2 Light, insa are motor de doar 180 cp, fata de M2 de 220 sau BT-2 de 400. La Malinovka am alergat lejer cu M2-ul dupa el tragandu-i cate un obuz pana cand i-am busit o senila apoi l-au distrus colegii.
 
Nu e târziu să renunțe la contul ăla și să facă altul, ca să beneficieze de promoțiile alea.
 
Colonele Guguloi, nu pot spune decat: "Tank you very much!"
Deja am creat contul, am activat promo-ul de pe CG cu T-127 si 300 gold, am bagat bonus code de New Year pentru Tetrarch, iar acasa o sa incep sa vand din T127.
 
Back
Top