World of Tanks

Le am pe ambele. Daca te uiti in statusurile mele vezi care mi-a placut mai mult. :tongue:
Acu' sap numa' la IS ca sa ajung la IS-3.
Ce-mi place la IS.
- manevrabil ca o masinuta. Pe bune, accelereaza, frina, ia curbele cu gratie, e o placere sa-l conduci, nu-ti dai seama ca e heavy (acelasi top speed ca la T29 de 34 km/h).
- bun tunul al doilea de 122, damage/penetrare, RoF decent. Accuracy ca curu' in schimb. Nu prea ma incumet la lovituri la 4-500m ca-s cam miss. In schimb intr-un meci am terminat 2 GWPanther din lateral cu HE dintr-o lovitura.
Ce nu-mi place la IS
- suge lovituri ca Tigeru' si critical damage intr-o veselie
- cam pic in meciuri urite cu el, dar e doar o banuiala n-am dovezi palpabile.

Ce-mi place la T29
- turela plus unghiul de elevatie al tunului. De fapt asta e chestia unica la el, daca gasesti o pozitie de hull-down undeva esti practic invulnerabil cind iti arati numai turela (bine sa ai grija la urechile de Mickey Mouse ca nu le-au fixat in patch).
- tunul e OK si acum dupa patch. RoF mai mare si damage un pic mai mic, dar te descurci
Ce nu-mi place la T29
- orice lovitura in hull intra in voia cea buna
- detrack-ul. S-a mai imbunatatit un pic dupa patch dar inainte era disperant

Acu' ce alegi depinde de ce vrei sa faci mai departe. Daca vrei sa te opresti la Tier 7 as zice sa iei T29. Daca vrei un pic mai sus atunci IS-ul ca din pacate T32 e nerfuit (ei zic ca o sa-i puna inapoi elevatia aia de 4 grade, dar cine stie cind) si are acelasi tun de pe T29 (320 damage e cam putin pentru Tier 8) deci practic e mai prost ca T29 dar urcat cu un tier mai sus.
Ideea e ca T29 e un tanc care se joaca diferit fata de cele de pina acum (daca vrei sa-i folosesti atuul principal format din turela impenetrabila frontal si elevatia tunului).
 
Nope. Au "uitat"... :mda:

Q: CanardNoir, on 17 May 2011 - 08:32 PM, said:
Hi o/

T29 "hears" should have been fixed with 0.6.4 but nothing has changed. Could we have clarification please?

Thanks.



A: Yes, thanks for brining it up. "Ears" are still a part of the hitbox. We will consider reworking them into "skirt" / "shield" type of the armor.

Confirm. Azi am tras cu IS-ul intr-o ureche de T29 de pe la 100 m si am vazut clar si urma penetrarii si l-am redus drastic la sanatate. :biggrin:
 
Ideea e ca T29 e un tanc care se joaca diferit fata de cele de pina acum (daca vrei sa-i folosesti atuul principal format din turela impenetrabila frontal si elevatia tunului).

Hmm, eu tot aşa jucam şi cu T1 Heavy şi M6, cu diferenţa că ţineam corpul tancului în unghi de vreo 30 de grade faţă de inamic, ca să cresc şansele de bounce din hull. Presupun că e acelaşi lucru...
Mai am gold de vreo 25K Free XP plus asigurat premium pe luna viitoare, deci pot să mai joc în paralel cu tancurile tier 6 şi să mai strâng free XP şi eventual să săr peste IS cu totul. Merită efortul?

Ideea e ca T29 e un tanc care se joaca diferit fata de cele de pina acum (daca vrei sa-i folosesti atuul principal format din turela impenetrabila frontal si elevatia tunului).

Hmm, eu tot aşa jucam şi cu T1 Heavy şi M6, cu diferenţa că ţineam corpul tancului în unghi de vreo 30 de grade faţă de inamic, ca să cresc şansele de bounce din hull. Presupun că e acelaşi lucru...
Mai am gold de vreo 25K Free XP plus asigurat premium pe luna viitoare, deci pot să mai joc în paralel cu tancurile tier 6 şi să mai strâng free XP şi eventual să săr peste IS cu totul. Merită efortul?
 
Hmm, eu tot aşa jucam şi cu T1 Heavy şi M6, cu diferenţa că ţineam corpul tancului în unghi de vreo 30 de grade faţă de inamic, ca să cresc şansele de bounce din hull. Presupun că e acelaşi lucru...
Mai am gold de vreo 25K Free XP plus asigurat premium pe luna viitoare, deci pot să mai joc în paralel cu tancurile tier 6 şi să mai strâng free XP şi eventual să săr peste IS cu totul. Merită efortul?

IS-3 rulz, da. Cu tunul de 44k XP. De ce postezi de 2 ori? De ce postezi de 2 ori? :biggrin:
 
Am strans ceva free xp si nu stiu incotro sa ma duc, russian heavies or mediums.
Acum am SU-85, T29 si ISU-152... mi-e dor de niste dogfight.
 
N-am postat de două ori!
N-am postat de două ori!

Oh wait...

Mda, e ceva din sistem, am mai păţit-o, am şters după aia. Da' acuma îl las ca "proof of concept" :smile:
bonko, eu mă distrez mai mult cu russian heavies; am KV-3 şi T-34-85, cel din urmă e cam nasol de jucat, fiindcă meciurile pe la tier-ul ăla au foarte m,ulte heavies şi ceva urme de mediums; acum că s-au băgat şi heavies alea premium de tier 8, e şi mai plin de heavies în meciuri.
Eu cred că s-a cam dus dracu balance-ul în high tier battles.
 
Asta cu double post e legată și de conexiunea ta de net, ți-am mai șters și eu din double posts.

Am făcut și Leopard-ul elite, și l-am vândut, că în ultima vreme numa' cu tier 8-9 picam; ce scouting să faci la ăia, că toată lumea campează în bază și se așteaptă ca eu să descopăr ceata de inamici din baza adversă și să mai și supraviețuiesc până se gândesc ei să se miște să mă ajute. Iar eu sunt mort dacă oricare din echipa adversă mă atinge. Nici măcar hunting de arty nu poți să faci, am intrat cu toată viteza într-un GW Tiger, ca să nu se întoarcă spre mine, și mi-a explodat tancul. Lui nu i-am făcut mai nimic.
 
[...]]deci pot să mai joc în paralel cu tancurile tier 6 şi să mai strâng free XP şi eventual să săr peste IS cu totul. Merită efortul?
Daca deja ai Premium asigurat pe o luna si daca poti sari direct la IS-3 cu BL-9 atunci da eu zic ca merita efortul (Jaffar stie mai bine ca mine ca deja il butoneaza). Io am cam inceput sa ma plictisesc de grinduit la IS. :frown:
Dar asta doar daca vrei tanc de Tier 8 (sau mai sus). Daca vrei sa te opresti la 7 eu zic ca T29 e o alegere mai buna.
Personal imi pastrez T29 ca tanc de Tier 7, IS-3 pentru Tier 8 si SU-urile pentru 5/6. Astept noile KV-uri moka si de asta stau in garaj cu KV si KV-3 (BTW, KV-3 daca nu-i pus in meci contra tier 9 e chiar un tanc interesant).
 
A jucat careva cu T43/T44?
In alta ordine de idei imi cam surade ideea de IS3 dar cu freexp-ul din clipa asta pot sa ajung pana la IS.
 
E fun T29 ca tanc de tier 7 atunci cand nimeresti in primii 4-5 din lista. Mai jos e chiar frustrant, d-aia m-am si dus spre IS-3, si probabil o sa ajung la IS-4. Acum sunt bulversat ca nu stiu ce ma enerveaza mai mult, jocul in sine, cu toate problemele sale, sau coechipierii narozi :biggrin:
 
Azi am descoperit că dacă dau auto aim pe un inamic, aim-ul rămâne chiar dacă ăla iese din range-ul vizual. Cât timp apare pe hartă (văzut de altcineva) ţinta rămâne pe el, chiar dacă eu nu văd nimic.

Şi am mai descoperit şi că au modificat ceva la SU-85, la distanţă dau 90% pe lângă de când cu ultimul patch, chiar dacă nu era în change list. Nu mai e la fel de fun ca sniper, dar tot mai prind câte un joc cu 5-6 kills.
 
Mda, nu stiu ce-au modificat dar ori am ghost shells ori s-a stricat accuracy la SU-uri ca dau multe pe linga unde de obicei nu aveam cum sa ratez. Io sunt destul de meticulos, pe linga aiming-ul perfect tintesc pe cit posibil si zone sensibile asa ca in mod normal n-ar trebui sa ratez dar iaca ca se intimpla din ce in ce mai des.

Acu' sa ma laud si io oleaca, tocma' ce-am intrat in Top 1000 overall so beware. :biggrin:

attachment.php
 

Attachments

  • wot_rating.png
    wot_rating.png
    276.7 KB · Views: 101
Last edited by a moderator:
Care-i ideea cu utilizatorii albaştri? N-a fost aşa de la început, pe la mijlocul jocului s-a albăstrit.
15.03.44.296.png
 
OMG nenea ăsta, când îşi pune ceva în capă, apăi nu se lasă până nu iese primul!
LE: albastru înseamnă că a făcut teamkill/teamdamage. Adică poţi să îl omori şi să scapi nepedepsit :smile:
 
A jucat careva cu T43/T44?

Am jucat cu T-34-85 pana am cercetat T-43, dar nu l-am cumparat inca. A fost un tanc distractiv pentru ca are putere de foc a unui heavy si e destul de agil; mai nou deschide si linia IS-urilor. T-43 pare asemanator, are aceleasi tunuri dar hp si armor mai mari.
 
Sincer pe viitor m-ar bate si pe mine gindul de un medium. T54 nu vreau din principiu da' un T43/44 parca as incerca.
Cred ca e mai dinamic meciul cind mergi cu un Porsche decit cu un Bentley. :biggrin:
 
Back
Top