World of Tanks

Te-ai plictisit si tu? :biggrin:
IS-4 e pentru copii. Matchmakingu' se pastreaza de la IS-3 asa ca ori rulez fin cap de lista ori sunt mai pe la mijloc dar cu maxim un-doi Tier 10, fo' 6 Tier 9 si restu' carne de tun.
M-am cam saturat de el, da' macar ma fac cu inca un tank moka cind l-o trece la Tier 10.
Acu' mai grinduiesc pentru BL-10 la ISU si dupa aia fac si eu ca tine, o arty mai pentru oameni normali (reload/aiming decent si tier 5-6 acolo)?
 
Pai deh, IS4 is tier 9 si e firesc sa nimeresti asa, la fel si eu cu Object - unde mai jos? Acolo se duce war4 peace! :biggrin:
 
La low tiers, arty super-fun este SU-26 cu + mare pentru faptul ca este singurul arty cu turela si - mare pentru range-ul limitat. Linia americana iar a fost destul de OK in beta, desi n-am ajuns decat pana la M7. Eu tot sper sa ajung la SU-8 cu rusii, dar ia timp mult... :smile:
 
Mai omule noi om fi gemeni ceva? :biggrin:
Si pe mine ma apuca uneori dorul de scout-urile nebune pe care le faceam cu Luchs sau PIII si Leopard chiar imi place si nu l-am manevrat asa ca am impresia ca o sa fie target-ul meu dupa ce ma plictisesc de bum-bum la Tier 9.
Multam' ca mi-ai adus aminte de el ca uitasem cit de fun poate fi un scout bine facut.
 
Am eu Leo elite cu crew la 100%, bino, camo şi toolbox.
E mişto când pici ultimul la Malinovka; mergi aţă la liziera de pomi din mijloc şi stai.
Exemplu mai jos: Scout medal, base capture 41%, în viaţă la finalul jocului.

leoscout.png
 
Leopard e mai agil decat PIII si are tun mai bun ca Luchs, doar ca de obicei nu ai ce face cu tunul cand toata tabara adversa e la 3-4 nivele mai sus. Daca ai sansa sa joci in prima jumatate a listei e un tanc fantastic.
 
Cu PzIII in beta am avut mecirui frumoase, in plus deblocheaza PzIV pe care l-as juca oricand cu placere. In concluzie, ceva arty gay thing + scout (mai degraba Leo) ca dezvoltari viitoare.
Mai am si varianta ca dupa ce deblochez T54 sa pun ochelari pe T44 si sa fac spotting cu asta.

Mai omule noi om fi gemeni ceva? :biggrin:
Si pe mine ma apuca uneori dorul de scout-urile nebune pe care le faceam cu Luchs sau PIII si Leopard chiar imi place si nu l-am manevrat asa ca am impresia ca o sa fie target-ul meu dupa ce ma plictisesc de bum-bum la Tier 9.
LOL, tare asta! :smile:
 
Mi-am luat si eu azi Premium o luna. Sper sa termin ori cu ISU full ori cu IS-4 full. Sa vedem.
Am vazut. Ambele sunt full de ieri. 12 zile. Now what? :biggrin:

In alta ordine de idei mi-am scos smoke effects in sniper mode si brusc majoritatea ghost shells-urilor si-au gasit explicatia: accuracy. Acum vad exact unde se duce obuzul si din pacate nu e fantoma ci o ia razna ori in pamint ori in vazduh chiar daca am aiming perfect intr-o tinta la o distanta care-mi umple reticula.
Ramine sa mai incerc si faza cu server reticle (Caps+0) ca zice lumea ca apare un mic delay intre aim-ul de pe client si aim-ul de pe server si ar fi bine sa folosesti reticula de pe server ca sa fii mai precis.
Ar mai ramine una-doua-trei lovituri care seamana a ghost shells dar poate nu am fost eu suficient de atent sa le urmaresc unde se duc.
Ca un drawback la "hack"-ul asta e faptul ca nu mai vad fumul la gura tevii la niciun tanc si nu mai stiu care si cind a tras, dar momentan nu ma deranjeaza prea tare.

BL-10 mi-a adus acelasi rinjet ca in Open beta dar in acelasi timp ma trezesc cu detrack si 0 damage intr-un amarit de PIV. Plus de asta accuracy e random, am reusit lovitura in plin la 500m intr-un lateral de Maus si miss la 150m frontal intr-un VK3601H (a cazut in fata lui cam la 10m). :frown:
 
Cum adică "Now What?" :smile:
Go Leopard :tongue:
Azi noapte am jucat la trolling cu Leo (frustrat că T-43-ul pică mereu, da' MEREU contra tier 8-10) şi, culmea culmilor, cu AP Shells şi lolgun-ul de 5 cm am reuşit să omor un... T-43 şi să dau foc la un JagdPanther. Şi vreo 2 critical hits la un T29, dar fiind cu 0 damage nu apar (I f.ckin' hate that).
leokillst43.png
 
Mi-am luat KV. Pentru că nu mai aveam ce face cu XP-ul de la T-28 și până fac research la PIV mai durează. Neupgradat nimic.

În prima bătălie am reușit să ajung până la jumatea hărții până s-a terminat jocul. Am rămas ultimul din echipă în picioare, ne-au luat baza. N-aveam șanse să ajung înapoi în timp util. Am tras vreo 20 de obuze, am nimerit de 10 ori. Tras în PIV, KV-3, SU-100 și ceva mărunțiș. Am primit 21 XP, că n-am făcut nici un fel de damage.

În a doua bătălie am făcut un one-on-one cu un Hetzer și m-a bubuit. Nici măcar la ăla nu prea-i făceam damage, și n-am avut nici o șansă să îl iau dintr-o parte, că am timp să fac 3 jocuri cu SU-85 până întoarce KV-ul.
 
KV stock e horror.
KV max cu 107 e suportabil (si asta doar daca ai matchmaking favorabil).
Sincer nu stiu ce-i cu hype-ul asta cu KV overpowered. Sigur maxed cu tunul de 107 si daca esti in fruntea listei ar trebui sa faci legea dar asta e valabil la orice tanc.
Mie nu mi-a placut deloc KV-ul. Prea incet din toate punctele de vedere si e hrana pentru orice tanc mai rasarit un pic.
 
Nu ştiu ce să zic, da' eu mă împac excelent cu KV-ul. Am cele mai bune stats din joc cu el (după Matilda) şi joc într-o veselie (vreau să ajung la S-51 cu el, sunt pe la 60%). Azi am pus din nou pe el derp gun-ul de 152 mm; în primul meci am tras un foc, în al doilea 6 focuri (4 kills), în al treilea 4 focuri (3 kills, din care 1 friendly din splash damage, că erau 2 tancuri "îmbrăţişate" pe-acolo).
Cred că depinde cum îl joci; mie mi se potriveşte; altora poate nu...
Ah, după release recordul de kills într-un meci îmi stă la 8, făcut cu... KV-ul.
Deci da.

E adevărat că stock e o porcărie, dar după ce iei tunul de 107 şi turela gen clopot brusc se schimbă povestea.
Bine, acum am pe el echipaj la 100% plus aproape 80% repair, ventilation, rammer... şi îmi place!
E mişto când văd că dau damage la Lowe, IS-3, de-astea... :smile:
 
Sincer nu stiu ce-i cu hype-ul asta cu KV overpowered.
Pai este cand esti in tabara adversa cu un Marder II fully upgraded si nu reusesti sa ii faci nimic. In beta dadeam de KV numai cand eram tier 2-4 si era aproape invincibil, chiar si cu Matilda imi era greu sa ii fac fata, acum ca mi-am luat si eu KV daca sunt la jumatatea listei ma fac toti, ca nu apuc sa trag in T-28-uri (alea mor primele in asemenea meciuri).
 
A, corect Adrian, daca esti mai in coada listei si vezi in echipa adversa un KV e cam naspa. :biggrin:
Dar asta e valabil la orice tier practic.
Ma rog, mie nu-mi place pentru ca e prea greoi. Se misca greu si turela iti ia juma' de viata sa se roteasca. Dupa cum a zis si miahi daca ai apucat sa pleci pe un drum ala e ca pina te intorci sa ajuti alt flanc se termina jocu'.
Cind is cap de lista e o placere sa-l joc nu zic nu dar din pacate in stadiul in care e jocul acum matchmaking-ul e defavorabil pentru KV in marea majoritate a cazurilor, eu ziceam doar pe ansamblu ca nu-mi place deloc. Prefer oricind sa ma sui in KV-3 ca ala e ceva mai manevrabil.
Mai am de incercat si derpgun-ul vreodata cind ma plictisesc de luptele la tier 9.

In alta ordine de idei ieri a fost joia neagra pentru BL-10. Numa' detrack cu 0 damage (indiferent de tanc) si miss-uri. Combinat cu echipele de handicapati mi-au stricat ziua. E cam naspa sa ma gasesc singur pe un flanc cu ceva IS-3/4 in fata si cind trag sa aud critical damage si ala sa fie doar detracked si 100% in continuare. Pina trec alea 15 secunde de reload deja mai am viata cit un fir de par...
Dar pe de alta parte in continuare e fun sa dau one-shoot la un KV cind il vad in catare. :biggrin:
 
In alta ordine de idei ieri a fost joia neagra pentru BL-10. Numa' detrack cu 0 damage (indiferent de tanc) si miss-uri. Combinat cu echipele de handicapati mi-au stricat ziua. E cam naspa sa ma gasesc singur pe un flanc cu ceva IS-3/4 in fata si cind trag sa aud critical damage si ala sa fie doar detracked si 100% in continuare. Pina trec alea 15 secunde de reload deja mai am viata cit un fir de par...
Dar pe de alta parte in continuare e fun sa dau one-shoot la un KV cind il vad in catare. :biggrin:

Asta-i enervant la Bl-10, accuracy e cam loterie, detrack si 0 damage! Nu ar fi o problema, dar cand ai 15sec reload, 1.6k/caramida iar arty de abia asteapta sa bifeze un object pe lista, e frustrant. In plus si multimea de neaveniti care are impresia ca daca joci object ar trebui sa poti omora de unul singur tot ce-i in echipa adversa. Ieri eram singur in dogfight cu un IS3 si un Panther sau Panther II, omor IS3 iar Panther imi pune capac si unul din propria-mi echipa imi spune ca sunt noob... TD si dogfight!
Altfel, la fel cum zici tu, e o placere sa vezi cum dai one shot la spaima copilariei adica KV. :biggrin: Si e si mai mare placere atunci cand te vad si vin increzatori catre tine lol!

Cand esti cu SU-85 sau SU-100 parca te mai iarta lumea cand te vede, dar de la ISU in sus s-a dus si fara team support e neplacut. Win/deaf la mine pe object e 47%, printre cele mai scazute... asa am mai avut la M3Lee si T1hvy parca.
De asta, cel putin in high tier, nici nu prea ma mai bag daca nu am pluton. Cand joc T44 si fac pluton cu inca doi meds - iese super balamuc! :smile: - sau object si fac pluton cu inca un scout chiar e frumos!
 
Pai detrack si 0 damage din ce citesc despre tunul ala inseamna target missed cu ceva schije la bord sau cel mult o rola de senila avariata. Na, e tun relativ scurt, ce sa-i faci.
 
Ieri Obectu' mi-a adus o medalie foarte interesanta

master.jpg

Adeca am distrus tot ce exista in jocu' asta de la LOLtractor la Maus. :biggrin:
What's next?
 
Back
Top