World of Tanks

Eu as zice sa te joci un pic cu M6 sa faci experienta de deblocat T29 si free XP care le-ai fi cheltuit astfel sa le folosesti pentru tunul de 105 de pe T29.
Eu am zis pe undeva mai sus ca la un moment dat ma indragostisem de M6 cu tunul de 90. :smile:

bonko nene ti-a zis mosu ca SU-152 cu tunul rapid de 122 in meciurile favorabile rupe gura tirgului? Ai vazut si tu in pluton ce-ai putut sa faci cu el. :biggrin:
 
O să iau M6-le, dar până atunci să-mi explice şi mie cineva cum e posibil aşa ceva.

Şi într-o notă mai veselă, în Himmelsdorf trag cu KV-3-ul în lung de linie (de tren) după un medium inamic care traversa liniile, îl ratez şi aud "We got them!", scorul devine "1" şi-n depărtări începe să fumege un arty...
 
Stim cu totii ca match making e dubios si ca dezvoltatorii spun ca e OK, dar astea intrec masura: in primul caz T1 si P35 sunt in meci cu KV3, in al doilea echipa mea are tancuri tier 4 iar inamicii au doar de la 6 in sus: ce naiba poti face cu un A20 unui VK? Sa il iei pe sofer cu manivela?
Matching1.PNGMatching2.PNG
 
Screenshot 1: aşa păţesc ăia care se bagă în pluton tier 1 + tier 4. În rest spread-ul e OK, tiers 4-6.
Screenshot 2: eu ies instant dintr-o astfel de bătălie şi dacă am tanc tier 6. Din principiu.

LE: Jaffar, as you wish :wink:
 
Concurs: cum sa mori cat mai gratios. Adica am un A20 si un PIII si incerc sa trec peste ele, asta inseamna ca am nevoie de experienta. Nimeresc doar cu tancuri gen IS, KV-3, T34, T29, cu orice as trage nu rezolv nimic asa ca tot caut moduri gratioase de a trece prin misiune fara sa ies in primele 10 secunde: nu am decat astea 2 tancuri (restul sunt elite) de jucat, nu am sloturi libere in garaj sa mai iau inca unul si daca ies in 10 secunde din fiecare partida trebuie apoi sa astept vreo 10 minute pana se termina bataliile.

Ce am incercat: scouting prudent (merge, dar e mai plictisitor decat sa mor si sa ma uit la un film pana la urmatoarea misiune); scouting dement - nu merge, sunt medium tanks, cam lente; hartuiala (invartit in jurul unui tanc greu care roteste turela spre mine in timp ce coechipierii mei mai dotati il binecuvanteaza de zor), e foarte distractiva pentru ca dai de un KV sau VK invulnerabile pentru mine care mor pentru ca isi pierd vremea cu mine, dar tot mor si eu la un moment dat.

Deci? Am nevoie de 30k XP la PIII si 18k XP la A20 si fac cate 150-200 maxim la fiecare misiune. Asta inseamna ... cateva saptamani de jucat :frown: Calculul include si faptul ca imi creste barba intre timp si trebuie sa ma mai rad :tongue:
 
Și eu fac cam același lucru acum, am luat la rând într-un mod nu foarte logic tree-urile rusești și germane. Azi aveam BT-7, T-46 și PII și alternam între ele. Cu BT-7 și PII a fost ok, merg la scouting și hărțuială, da' T-46 n-am terminat nici acum, nu fac mai mult de 200 XP cu el și durează. Acum am luat Luchs în loc de BT-7, mai am vreo 500XP până deblochez Wespe și scap și de PII. Când toate erau blocate eu mai băgam la SU-85 (încă n-am crew 100%, doar 95-96%) și M3 Stuart (cu care n-am prea jucat, așa că are crew slab). Asta e, cum ziceam mai demult, grinding-ul în WoT e nasol, pentru că nu ai o posibilitate de făcut bani/XP în mod relaxat.
 
Acu' sper ca ma intelegeti de ce-am schimbat 35k Elite XP in free XP. :biggrin:
In alta ordine de idei KV sucks. Ca tanc in sine dar mai ales prin prisma matchmaking-ului. Azi am prins nenumarate batalii vs. Tier 9 (sau in cel mai fericit caz vs. Tier 8) si nu e de loc amuzant.
T29 in schimb pica ca de obicei in meciuri favorabile. Asa de favorabile ca am deblocat si T32 (100k XP facuti cinstit prin munca) dar ma uit cu stupoare la el si nu e decit un T29 aruncat cu un tier mai sus.
 
La PzIII nu am niciun sfat, n-am jucat niciodată cu el şi nu voi juca în viitorul apropiat.
A-20 a fost un tanc la care grinding-ul nu mi s-a părut înfiorător. Înfiorător e la M3 Lee, ăla e o pacosta.
Nivelul de fun la grinding, de la cel mai mare la cel mai mic, e cam aşa:
- M5 Stuart: excelent, în beta a fost plăcut de jucat. M-am distrat enorm cu el în anumite bătălii, fiindcă e îndesat şi ia curbele rapid.
- T-28: bun, fiindcă e un medium tank care are şi ceva putere împachetată, plus e suficient de agil.
- A-20: e slab ca armură şi viteza maximă excelentă e ruinată de putoarea cu care ia curbele. Când vrei să ocoleşti ceva în viteză, încetineşte până la nivel de medium tank de tier 6.
- M3 Lee: e cel mai oribil tanc de tier 4 din câte am văzut. Nu există termen de comparaţie... pentru edificare: Click me, click me too, also click me.
 
T-28 e clar un tanc decent, in special cu tunul ala precis de 57 cu care tragi de la distanta; A20 si PIII nu au o asemenea optiune, la PIII tunul de 50mm e un banc prost, iar cel de 75 nu are precizie la distanta, la A20 cam la fel. Macar M3 Lee are o gramada de armura pe el de nu il ating cu PIII sau A20 decat din spate si mai are si un tun care ma face praf, mie mi se pare net superior.

Miahi, BT-7 e un tanc extrem de rapid si decent inarmat, am trecut usor peste el, iar T-46 cu tunul de 76 e iarasi surprinzator. La A20 am de cercetat si porcaria aia de radio cu bataie lunga ca sa il fac elite si sa il vand, la PIII vreau sa cercetez ambele ramuri (PIV si PIII/IV) ca sa scap de ele, nu vreau sa mai ma intorc odata sa o fac pe a doua; asta inseamna ca tre' sa scap de ele cumva.

La T-28 sau linia de TD-uri ruseasca nu am avut nici un fel de probleme cu XP-ul: la SU85 a durat mai mult pana la elite, dar a fost placut pentru ca puteam juca destule meciuri in care sa am sanse sa fac ceva. Aici, in schimb, e varza, mai ales ca in 9 misiuni din 10 sunt in coada listei.
 
Macar M3 Lee are o gramada de armura pe el de nu il ating cu PIII sau A20 decat din spate si mai are si un tun care ma face praf, mie mi se pare net superior.

Ooo, am jucat cu el şi în beta, şi după release. trust me, it's bad.
Poate odată cu 0.6.4 o să fie mai bun, dar deocamdată de fiecare dată când te loveşte ceva eşti detracked. Şi sula turetă rotativă. Stai şi te uiţi cum mori.
 
Asa de favorabile ca am deblocat si T32 (100k XP facuti cinstit prin munca) dar ma uit cu stupoare la el si nu e decit un T29 aruncat cu un tier mai sus.
daaaa... si eu l-am deblocat de ceva timp dar nu m-a atras deloc sa-l iau.
Avea un reason why, o cadenta ceva mai ridicata, dar de cand cu noul patch s-a dus si asta.
 
Momentan PII Luchs mi se pare cel mai nasol tanc by default: 30 km/h după 2 minute de accelerat (6 km/h în pantă), dacă vrei să iei o curbă trebuie s-o planifici din timp, că una strânsă se ia cu 4km/h, tunul e de fapt o mitralieră mai mare, iar peste toate astea upgrade-urile ca să-l faci cât de cât costă o groază de XP (700 pentru transmisie, 2500 pentru un motor serios, vreo 5000 ca să faci research la Leopard și incă vreo 5000 să-l faci elite). Și trebuie să fac asta luptând cu PIV și KV-uri, că numai în tier 5 mă bagă.

LE: am reușit să omor un T-46, am tras 96 de gloanțe în el. Primul kill în vreo 10 jocuri.
 
Eu am trecut usor de Luchs pentru ca o parte din echipament e comun cu Panzer III A si era deja cercetat; de asemenea cu motor si senile bune devine un scout excelent, e unul din tancurile cele mai rapide. Cu tunul de 5cm nu faci nici un fel de avarii la PIV, dar tot ce e tier 2-4 e vulnerabil (4 mai greu, dar merge) si chiar daca ai PIV in batalie mai nimeresti si cateva tancuri tier 3 sau 4 cu care sa iti faci experienta.
 
Deci? Am nevoie de 30k XP la PIII si 18k XP la A20 si fac cate 150-200 maxim la fiecare misiune. Asta inseamna ... cateva saptamani de jucat :frown: Calculul include si faptul ca imi creste barba intre timp si trebuie sa ma mai rad :tongue:

Tocmai am terminat de cercetat totul cu PzIII, a fost un tanc distractiv datorita vitezei, zburam cu 63km/h (motor upgradat) desi e catalogat ca medium. Nu-s priceput la tactica, dar mi-am descoperit calea cu el pe incercate, pe langa rabdare si tutun. E important sa nu te concentrezi pe un singur tanc, ca sa minimizezi timpii morti (minim 2, cateodata 3 cand cel putin unul din ele e light sau medium). Iar cateodata e bine sa-ti amintesti ca daca ai in vedere doar ajungerea cat mai rapida la urmatorul tier, uiti sa te distrezi in luptele care te duc acolo si devin o corvoada; tancurile astea doua chiar merita mentiune speciala pentru cat haos si panica pot crea cand te infiltrezi in spatele liniei inamice cu o viteza care ii face sa-si injure cu naduf traverse rate-ul insuficient.

I-am luat intai radio si motor, apoi tunul de 7.5cm cu HE ammo pe care l-am folosit pana la final. Daca pic in primii 5 din lista, il joc ca pe un medium tanc, cu damage foarte bun pentru tierul luptei respective si viteza/dodge in loc de armura. Daca pic in ultimii 5, imi gasesc un ascunzis temporar pe unde nu e trafic de obicei, astept sa se imprastie cavaleria in cele 2 zari si apoi o iau din tufis in tufis spre locurile unde stiu ca este artileria inamica. Daca pot sa o omor si sa scap cu viata continui scoutingul sa mai prind niste exp, mai o hartuire mica, eventual o lupta cu alt tanc din coada listei de la ei si un HE in senilele cuiva, pana la inevitabilul sfarsit. Iar cu A20 cred ca e asemanator, cu viteza si mai mare si armura si mai de hartie.

La partea de scouting cred (sper) ca am fost ajutat de faptul ca am avut cammo net si binocular telescope, cumparate cand au fost cu reducere 50%. Si apropo de sloturi libere in garaj, am luat-o pe linia medium de la nemti doar pentru eventualul extra slot gratis promis de schimbarile astea, care cred ca se vor lasa asteptate suficient de mult ca sa ajung la Pz. V Panther. Inca 2 sloturi le am asigurate pentru ca avansam deja pe linia KV-urilor cand au lansat stirea.
 
Parca am mai zis pe thread-ul asta pe undeva dar Luchs si PIII pentru mine au fost pure fun. Cum zice omul de mai sus viteza la Maxx si haos complet in spatele liniilor inamice. :biggrin:

BTW KV-3 e misto. Place la mine. Primul meci stock = Steel wall al doilea Sniper. Inca nu-s decis daca sa ramin in continuare cu tunul de 107 (RoF OK, accuracy decent, damage/penetrare bune) sau sa folosesc tunul de 122 (RoF lent, damage/penetrare de neam prost, accuracy practic la fel cu 107). Ma mai gindesc ca deabia am inceput sa joc cu el (astept sa mai capete experienta echipajul si sa-l dotez cu ceva module ca-s chel la bani acu').

Am doua saptamini de concediu, oare ce dreq fac de dimineata pina dupa-amiza cind o aduc pe aia mica de la gradi? :dracu:
 
Păi şi eu tot aşa vedeam Luchs-ul când eram împotriva lui, era spaima SPG-urilor. Însă erau alea fully upgraded, probabil pe gold şi free xp, că altfel nu înţeleg cum poţi să faci XP cu el cât să ajungi la partea cu haos complet, neupgradat e ceva de tipul sitting duck pentru artilerie.
 
Back
Top