World of Tanks

Eu inca am dubii la ce-i bun SU-152 fata de SU-100. Are doar mai multa armura si acelasi tun dar cu RoF mai mare. Si pe chestia asta te baga in lupte cu Tier 10. :what:
 
Eu am patit cu PzjgI sa intru in lupta contra Hetzer... wtf. Cu Marder II intru constant in lupta contra Stug III. Daca am 1 kill pe batalie sint foarte multumit.
 
Nu e "mai bun" dacă te gânbdeşti la el din punctul ăsta de vedere. Dar dacă eşti pragmatic şi răbdător...
Am distrus 2x IS-4 şi dat damage la King Tigers (3 bucăţi) într-o bătălie. Aproape 2K XP şi 50K credits. Not bad.
E adevărat, uneori te bagă în luptă cu nişte tancuri Tier X de te-a potolit, dar la bătăliile de tier mare contează enorm cine e în echipă. La bătălia prezentată mai sus am fost 5 TDs şi 2 heavies care au oprit vreo 12 tancuri inamice dintr-un rush prin boschei către baza noastră. La un moment dat nu mai ştiam în cine să trag, fiindcă veneau prea mulţi deodată. Am ieşit din sniping mode şi trăgeam în ei direct. Alea două IS-4 au picat primele, după aia tot ce vedeam erau KTs, mă roteam ca nebunul şi trăgeam în care apucam.
Interesant e că pe mine nu prea m-au luat în seamă, probabil fiindcă era un Object 704 şi-un alt IS-4 în apărare şi se concentrau pe ăia. Şi eu le dădeam detrack ca eroul :smile:

Granted, astfel de meciuri sunt rare, dar mişto.
A, BTW, cu SU-152 am rezistat la două lovituri laterale trase dintr-un IS-3. Chiar nu mă aşteptam...
 
OK, l-am luat si eu, dar astept ceva gold sa-mi convertesc experienta pentru tunul de 122. :smile:
N-am curaj sa intru in lupta cu ala default. :biggrin:

LE: Am zis ca la naiba, hai la lupta cu el chel si echipaj la 75%.
Asa a aratat prima lupta. :haha:

attachment.php


Surprinzator echipa a fost super si i-a decimat pe ailalti. Eu am tras de vreo 3 ori. Prima oara a fost un mesaj pe care nu l-am auzit decit la artilerie: That's was close. :biggrin:
Doua cuvinte despre SU152 chel. E incet ca un melc obosit, tunul ala se incarca in timp ce-mi beau cafeaua si n-are penetratie decit din lateral si spate, deci e perfect inutil. As vrea totusi sa precizez ca am ramas cu gura cascata cind am reusit sa termin dintr-o palitura laterala un Panther cu 70% HP de pe la fo' 200m. :evil:

LE2:
Holy s**t. Imi retrag cuvintele despre tunul default. Am terminat din lateral un Tiger de la 50% dintr-o palitura. Toata chestia e ca trebuie sa fii relativ aproape de tinta si musai din lateral/spate.
 

Attachments

  • su152.png
    su152.png
    384 KB · Views: 288
Last edited by a moderator:
Depinde si ce componenta a tancului inamic nimeresti. Daca inveti la fiecare model unde isi tine munitia si rezervorul probabil ca o sa-ti triplezi exp din lupte. :biggrin:
 
Terminat din lateral un IS si un Ferdinand (ambele la 50% inainte de palitura mea) si tinut piept la un VK d'ala dinainte de Maus (am tinut la 3 lovituri frontale si cu HE i-am luat 50% din HP din 3 lovituri).
Foooarte interesant tunu' asta. Atita doar ca nu are precizie la distanta mare si se incarca in reluare, dar in rest din laterale si spate si distanta relativ mica este distractiv ca sa zic asa. :biggrin:
 
Da, dar trage leeeeent. Ardeleneşte :smile:
Eu m-am dat pe sniping şi cu ultimul tun merită. Am pus şi rammer pe el, deci 10% mai rapid la încărcare... dar n-am testat. Oricum ochiometric nu se vede diferenţa.
 
Algoritmu' lu' pește, ia uite ce interval realist de tancuri bagă, de la Sturmgeschutz III și loltraktor la IS-4 și Object 704, respectiv VK3601H - Maus și IS-7.
 

Attachments

  • westfield.jpg
    westfield.jpg
    78.2 KB · Views: 33
  • erlenberg.JPG
    erlenberg.JPG
    82 KB · Views: 32
Mai nou in Himmelsdorf se poate juca cu artileria la plezneala: intrucat nu ai de unde trage peste harta iesi la atac ca un tank destroyer. Asa m-am intalnit cu M-37 cu artileria inamica (2 omorati de mine, unul dus la 4% si terminat de un TD in trecere, am mai gasit si un PIII care dormea in post si, la final, am ajuns cu un tanc si un TD in baza inamica unde erau 3 tancuri. Eu am pleznit un Matilda, colegii au ras celelalte 2 tancuri. De Stug III nu imi amintesc, o fi fost in gramada cand am tras in Matilda, erau vreo 2-3 epave in zona cand am ajuns la 5 metri de Matilda. In aproape toate cazurile am tras de la 5-10 metri. Asta ca razbunare pentru misiunile cu A20 in care ma intalnesc cu Tier 8 si mor degeaba.
shot_011_crop.jpg
 
Mi-ai adus aminte de o fază absolut catastrofică de noaptea trecută :smile:
Se făcea că eram cu M7 Priest într-o bătălie şi echipa mea a reuşit să piardă aproape toate tancurile. Şi am rămas eu şi încă doi deştepţi pe hartă, contra a 7-8 tancuri inamice.
La un moment dat văd că se apropie de mine un ditamai T1 Heavy cu 84% viaţă. Oops, zic, am belit carasul.
Ăla mă vede, vine aţă către mine, îi trag una-n figură, îl las la 51%. El nu se înfige în mine, ci trage o dată... bounced. WTF. Ăla începe să ruleze înainte şi înapoi în faţa mea, eu reîncărcam eroic şi mai primesc o boabă-n freză: Track Hit, dar nu-mi scade HP-ul. Îi mai înfig una-n freză, îl duc la 38%. El îmi mai trage două boabe, încă un track hit şi un commander dead, dar HP mai aveam peste jumate. Deci vorbim aici de T1 Heavy versus M7 Priest, da? :smile:
Cum gagiul tot rula înainte şi înapoi, i-am mai înfipt una-n dinţi şi l-am potolit.
WTF x3? Cât de bou să fi fost ăla? Şi ce tunu' lu' peşte avea? :smile:
Anyway, după asta am mai potolit şi-un light tank care se plimba la noi în bază şi am rănit grav şi un med tank tot pe-acolo. M-a rupt în schimb altul chitit prin vreun boschete. Şi-n timpul ăsta, unul din colegii mei de meci a reuşit să se lase omorât, iar ălălalt venea aţă înapoi către bază, deşi cu 5 minute înainte îi spusesem "GO CAP!"
Deci da... chiar e T1 aşa de praf sau era pilotu' retard?
 
chiar e T1 aşa de praf sau era pilotu' retard?
Cred ca e jocul in care am vazut cele mai incredibile greseli, deseori dincolo de limita clasificarii ca stupide. Sunt multe partide in care ma minunez cum au putut ajunge unii la tier 5-6 jucand atat de prost.
 
E luni dimineata asa ca micul Sadoveanu din mine vine cu un wall of text.

Citeva impresii despre SU-152 dupa ce-am jucat aproape exclusiv cu el tot uichendu'.
Upgradat cu tunul maxim e doar un SU-100 cu mai multa armura si RoF mai mare. Din pacate tunul ala de 122 e apoape useless in luptele de Tier 9-10 unde ajungi aproape constant. Inca n-am motorul nou dar cum e acu' se misca ca un melc obosit. In general pina ajung sa ma pitesc dupa un boschet ceva deja lupta e incinsa. :biggrin:

Dar. Exista un dar. Probabil ca e singurul tanc care merita sa joci cu tunul default. Ala de 152. Stiu, se incarca mai rar decit primele mele de vacanta, are acuratetea unui mosneag cu cataracta dar daca apuci sa nimeresti ceva cu ghiuleaua aia ti-ai umplut inima de bucurie si pe oponent il lasi cu o expresie bovina pe fata, WTF just hit me?
Citeva exemple (in afara de cele din posturile anterioare). Maus luat din lateral de pe la 200m = -20% HP (bine, dupa aia s-a intors spre mine si game over). KV-3 terminat din 2 lovituri. Tiger -50% HP plus critical damage (ca fost posesor de Tiger imi imaginez ce varza i-am facut din lovitura in turela). Si cireasa de pe tort care m-a facut sa rid singur prin casa: un VK de tier 6 cu 15% HP traversa linistit cimpia, am tras si am auzit mesajul de artilerie That's was close si m-am bosumflat ca am dat pe linga dar mesajul urmator m-a lasat cu gura cascata: Target destroyed. Adica da, nu l-am nimerit dar suflul/schijele/debri-ul au terminat cei 15% pe care-i mai avea. Epic.
Mentionez ca toate de mai sus sunt posibile cu proiectile HE. In sfirsit am gasit si eu utilitatea HE-urilor. Pina la SU152 n-am jucat niciodata cu HE ca mi se pareau inutile dar cu tunul de 152 si potential damage de 1100 HP e altceva. Si chiar se vede, asa ca eu joc SU-152 exclusiv cu HE cind am tunul de 152.
Iar imi umple inima de bucurie o lovitura laterala/spate intr-un tank de Tier 6. One shot-one kill in 90% din cazuri.
Mi-am deblocat si primul tun de 122 dar nu mai e fun deloc ca mai bine joc cu SU-100.

Bineinteles ca nu toate meciurile sunt distractive. Depinde mult ca de obicei de harta/echipa/matchmaking dar pot spune ca am mai inaugurat o premiera cu SU-152 (mai ales in luptele cu Tier 9/10), in Himmel-ala o iau prin oras ca sa iau din lateral/spate ce gasesc p'acolo. De obicei tancurile de Tier mare sunt ocupate cu oponentele lor de acelasi nivel si nu baga-n seama un TD de Tier 7 greoi asa ca apuc sa trag de citeva ori intr-un meci. :biggrin:

Ca fapt divers aseara am fost martorul unei lupte cu OZN-uri. In speta echipa adversa avea 5 (cinci) T-54. Harta a fost Westfield aia noua cu plecare din partea de sus cind trebuie sa urci dealul pina la pod. Bun, start, ia-o agale la deal si cind am ajuns aproape de virf poc una-n freza de am ramas la 15% HP. WTF, de unde stie artileria de mine in miscare pe deal? Ma uit in vale deja erau 4 T-54 care intrau in baza noastra. Bun asa, ajung pe culmea dealului si sa ma pun si eu in pozitie. N-am mai apucat. Un T-54 mi-a rasarit in fata si pina sa ma intorc spre el m-a terminat dintr-o palitura.

Ca o concluzie pina acu' la TD-urile rusesti: SU-85 este absolut fun/money maker/ce vreti voi iar pentru lupte grele ISU/Object. SU-100 si 152 sunt cam in plus (mai ales daca nimeresti in lupte de Tier 9/10).
 
Jocul e fun, dar il strica tot felul de retardei plictisiti. Am nimerit un meci aseara in care un tampitel s-a apucat sa omoare coechipieri. Nu stiu ce era in capul lui. Dupa ce a facut vreo 3 kill-uri, l-a calmat unul dandu-i 2 obuze.

Am cumparat Valentine, dar sunt dezamagit. Se misca mai incet ca un melc obosit (abia urca un deal cu 8km/h), armura e destul de slaba pentru adversarii cu care nimeresti in joc. In general sunt la coada clasamentului cu el. Daca te tupilezi prin tufisuri si ai noroc sa nu te descopere vre-un adversar, poti primi credite si XP destul de ok.

Cel mai fain joc l-am facut cu BT-2, in Pagorki. Mai ramasesem 2 tancuri in echipa mea si 5 de partea cealalta. M-am tupilat in baza lor si am reusit sa o capturez cat timp inamicii il fugareau pe coechipierul meu. :biggrin:
 
Distracția dimineții de ieri a fost că ne-am luat câțiva loltraktoare și am făcut pluton cu ele :biggrin: Așa prindem doar tier 1-2 și doar 4 hărți, dar jocul are o dinamică dementă. Se schimbă și strategia: linia frontului trebuie să avanseze foarte repede la început, după 2 minute se trage în draci de peste tot, iar jocurile se termină prin captura bazei inamice. Recomand :biggrin:

În altă ordine de idei, într-adevăr văd tot mai frecvent team killers din ăștia idioți. Săptămâna trecută a trebuit să bubui doi - pe unul din ei chiar l-am recunoscut dintr-o luptă mai veche în care a făcut aceeași chestie, încât de-abia a apucat să tragă două boabe într-un coechipier că l-am și spulberat cu un foc. Mai sunt și alți idioți, e unul care pe Malinovka repetă fără încetare pe chat „ethnic game”, alți câțiva ce încurajează atacurile kamikaze, și tot așa.
 
Stiu, si mie imi place pe Tier mic. Pentru putina variatie, intru cu tanc de Tier 2, imi place M2 Light Tank. Te intalnesti maxim cu Tier 3, in asta incluzand primii Arty, si TD-uri, care oricum nu-s prea eficiente la nivelul asta iar M2 are viteza nu gluma. Atac, retragere, fuga dupa colt, e bine sa stai in grup, se aud si tunurile automate de pe Loltraktoare cum pacane, e simpatic la culme. Singurele harti, Campinovka, Hitlersdorf, Pagorki, Prohorovka, Ensk si Karelia (primele 3 harti in batalii Tier 1 si 2, ultimele 3 intra in bataliile cu Tier 3).
Daca repetati treaba cu plutonul cu tancuri de Tier 1 si 2, count me in.
 
Back
Top