Wire management [Poze cu sculele noastre]

L

factorul uman
Vreau ca acest thread sa fie util celor (maniacilor) care tin mortis ca sistemele lor sa arate bine (in primul rand) si sa se dea mari in fata prietenei (in al doilea rand).

Incep eu:

Sistem alcatuit din: o placa de baza oarecare de P4 montata intr-o carcasa Antec 3700BQE cu sursa SmartPower de 350W, Celeron 2.8 GHz BOX, combo TEAC, HDD WD JB, placa grafica fara alimentare separata si un modul wireless LAN cu conectare pe USB.

Ideea principala este ca firele si cablurile sa fie aranjate cat mai elegant in interiorul carcasei, pentru a se oferi un aspect mai profesional calculatorului.

Ascunderea mufelor de alimentare nefolosite este unul dintre aspectele principale ale unui wire management bine facut.

Pe langa aspectul estetic sporit de munca suplimentara depusa mai exista si avantajul unui mai bun airflow in interiorul carcasei. La aceasta mai ajuta si matisarea cablurilor care ar obstructiona circulatia aerului.

Desi multi poate nu sunt de acord cu mine in prinvinta cablurilor IDE rounded, eu prefer folosirea celor panglica pentru simplul fapt ca pot fi mult mai usor pliate si "ferite" din calea aerului :smile: (pozele stau drept marturie).

Materiale folosite: banda matisanta transparenta si bride de diverse dimensiuni.

Pentru alimentarea ventilatorului din spate, a drive-ului combo si a FDD-ului am folosit un singur cablu cu 2 mufe mari MOLEX si o singura alimentare de floppy. Pentru alimentarea HDD-ului si a ventilatorului din fata am folosit un cablu cu 3 mufe mari MOLEX (a treia mufa fiind ascunsa intre bay-urile de 5.25" si una din fetele carcasei.

Sper sa va fie de folos :smile:.

PS: Fuji FinePix S5000 sux :biggrin:.
 

Attachments

  • wire%20management%201.jpg
    wire%20management%201.jpg
    111.7 KB · Views: 568
  • wire%20management%202.jpg
    wire%20management%202.jpg
    79.1 KB · Views: 415
  • wire%20management%203.jpg
    wire%20management%203.jpg
    73.9 KB · Views: 415
Foarte frumos wire management ai acolo. Eu, din pacate, nu ma pot prezenta la acelasi nivel.
 

Attachments

  • wire.jpg
    wire.jpg
    69.6 KB · Views: 2,469
morph: arata foarte bine. Am mai spus, avantajul major este un airflow mai bun in carcasa. Vad ca tu nu ai fire care sa obstructioneze prea mult circulatia aerului. Partea cu aratatul bine e doar un moft cu care nu cred ca mai trebuie sa-ti bati capul. Numai ca atunci cand ma apuc sa aranjez firele cum trebuie prin carcasa parca nu ma las pana nu le si "coafez" o-ora-doua. :smile:

Dar nu mi se pare inspirata ideea de a plasa HDD-ul acolo-sus unde nu prea are parte de aerisire. Standardul ATX spune ca aerul intra in carcasa prin partea din fata jos (unde sunt plasate HDD-urile) si iese ori pe la sursa ori mai jos de sursa (cu ajutorul unor ventilatoare).
 
Acum arată şi mai rău. A mai apărut un hdd, cel de sus a coborât (era acolo deoarece stătea pe doi suporţi de plastic, era mai silenţios), placa video s-a transformat in 5900XT (alimentare suplimentară), sursa e alta, a mai apărut un blower fan (slot), o varză într-un cuvânt :smile:

Căldură mare™
 
Asta ar fi mers la "Asa nu!"

Acum cateva saptamani mi-a trecut prin mana un astfel de "computer". Imi pare rau ca nu am putut sa pozez si partea frontala a carcasei (chinezesti) care avea masca de plastic decupata in asa fel incat un ventilator Antec (Green-LED) sa poata functiona mai aproape de specificatii (ma refer la CFM). Asta ca sa nu mai mentionez "duct-mod"-ul artizanal (capacul lateral decupat orbeste parca in care te puteai taia fara a face prea multe gesticulari pe langa el) si lasagna de cabluri IDE si de alimentare. M-a uimit totusi perseverenta cu care si-a continuat ideile... cine stie, poate e de fapt artist si eu sunt un biet ignorant. :biggrin:
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    104.2 KB · Views: 431
  • 2.jpg
    2.jpg
    84.6 KB · Views: 331
  • 3.jpg
    3.jpg
    73.5 KB · Views: 293
  • 4.jpg
    4.jpg
    63.4 KB · Views: 324
Wire management? hmmm... pe vrermuri arăta mai bine. Când o să am vreme să mă mai ocup de carcasă, o să revin cu alte poze.

PS: scuzati praful dar nu am apucat sa-l şterg :rolleyes:
 

Attachments

  • img_7604a.jpg
    img_7604a.jpg
    116.2 KB · Views: 2,234
Cam din topor, dar numai cu cablurile de la ventilatoarele de sistem evadam de la etajul 5.
 

Attachments

  • carcasax1.jpg
    carcasax1.jpg
    44.2 KB · Views: 377
  • carcasax.jpg
    carcasax.jpg
    42 KB · Views: 321
OK, deci sa inteleg ca nimeni nu poate sa faca un sistem mai frumos ca cel coafat de mine? :tongue:

voodoox: Cu Epox-ul 8K9AI am amintiri placute... eficient sistem de racire ai acolo. Mai lipsesc filtrele de praf si ventilatoarele fata/spate. Presupun ca nu exista judging dupa tipul carcasei Made in China. :smile: Partea cu LED-urile eu nu o sufar... nu arata profi... dar banuiesc ca e o chestie de gusturi.

Zâna Măseluţă: De curiozitate: La ce folosesti sistemul ala? Parca nu prea e demn de Titan-urile respective. Strici orzul pe gaste alaturandu-le unui Thermaltake. :smile: BTW: Ce s-a intamplat cu cablul de la floppy? :biggrin:
 
Să ştiţi că m-am chinuit să iasă aşa.:biggrin:
 

Attachments

  • calculator.jpg
    calculator.jpg
    56.9 KB · Views: 2,211
Lasa... stai linistit, am vazut servere HP care aratau mult mai incalcite. Daca imi platesti drumul + cazarea imi ofer "serviciile" gratis :tongue:. Hai ca deja imi dati apa la moara. Hmmm... ce ziceti de un concurs cu premii in bere la o eventuala intalnire? Nu de alta dar mi se face sete :smile:.

Cheeky mode™: OFF
 
1. Nu am înţeles demnitatea ierarhiei sistem/Titan/ThermalTake. Nu că ar fi ceva grav, dar dacă vrei să detaliezi de ce TT e regele carcasei, sunt aici.
2. Unitatea floppy e motivul pentru care am apucat să-i fac poze. Nu-l folosesc de obicei, îl ţin prin sertar, dar a trebuit să instalez Ciel-ul şi trebuia desfăcută carcasa. Am scos unitatea după ce am făcut pozele.

Iniţial sistemul a fost cel din ataşamentul ăsta, dar din motive, a trebuit să-l schimb. Probabil masculul alpha al carcasei era Zalmanul. Cu sistemul ăsta fac ce făceam şi cu cel precedent, ceva Solitaire şi postez ceva prostii pe forum.
 

Attachments

  • dsc00012.jpg
    dsc00012.jpg
    92 KB · Views: 2,135
Originally posted by varzmaster
voodoox: Cu Epox-ul 8K9AI am amintiri placute... eficient sistem de racire ai acolo. Mai lipsesc filtrele de praf si ventilatoarele fata/spate. Presupun ca nu exista judgeing dupa tipul carcasei Made in China. :smile: Partea cu LED-urile eu nu o sufar... nu arata profi... dar banuiesc ca e o chestie de gusturi.
Partea cu amintirile placute va fi valabilă şi pentru mine. Placa duce un AthlonXP 1700+@2200MHz pe care l-am dus maxim în 2440MHz, stabil. Frecvenţa cea mai mare atinsă a fost 2550MHz dar din pacate sursa a cedat :biggrin:. Asta e cu noname-urile...
Cu acele ventilatoare, temperatura procesorului (2200MHz) este de 30 grade C în IDLE iar în fullload se ridică la 45 de grade. Cel putin asta spune USDM-ul.
Ventilatoarele faţă şi spate există dar nu sunt vizibile din acel unghi. Când o sa termin de lucrat la carcasă, o să revin cu alte poze.
Într-adevăr, LED-urile de la ventilatoare şi neoanele din carcase ţin de gusturi :smile:
De ce e carcasa Made in China?
1. Momentan nu am bani de un Chieftec sau un Termaltake.
2. Când o să am ceva $ puşi deoparte o sa cumpăr mai întâi o sursă mai de doamne ajută pt. că cea de faţă nu mai are mult.
3. Carcasa este cel puţin decentă: are margini rotunjite, nu taie şi este destul de aerisită.
4. Pot s-o decupez şi s-o modific fără ca să-mi fie milă ca am stricat o carcasă de 100$ :smile:
 
1. Nu am înţeles demnitatea ierarhiei sistem/Titan/ThermalTake. Nu că ar fi ceva grav, dar dacă vrei să detaliezi de ce TT e regele carcasei, sunt aici.
Nu am vrut sa se inteleaga asta. Din proprie experienta cu Titan-urile, pot sa spun ca nu sunt coolere tocmai bune. Si nu vorbesc doar din punctul de vedere al obsedatului. Un sistem de calitate cap-coada se face cu componente de calitate... iar aici Titan mi se pare ca nu intra in ecuatie. Bine... daca ai nimerit peste un lot foarte bun (da... au existat multe care veneau din fabrica avand smomozul de pe talpa aplicat prost => overheating) nu cred ca ai nevoie sa le schimbi... banuiesc ca-si fac treaba bine daca tot le folosesti. Singura obiectie o am referitoare la imagine genereala a sistemului, afectata de cele doua Titan-uri care nu-mi inspira incredere/calitate :smile:.
 
Ieri mi-am batut capul ~1.5 ore cu animalul de mai jos: placa de baza i865PE Gigabyte, Northwood 3.4 GHz, 2x 512 MB Kingmax, FX5900 XT Gigabyte, TV-Tuner Leadtek, DVD-RW Pioneer, combo Gigabyte, HDD WD JD, Antec 1080 (TruePower 430W). Cum s-a realizat:

1. Matisarea firelor de la front planel.
2. "Rout"-area in unghiuri cat-se-poate-de drepte a celor doua cabluri ATX.
3. Selectarea si conectarea firelor de alimentare pentru cele doua unitati optice + floppy (un cablu cu 2 mufe mari si una mica MOLEX) si pentru HDD si placa grafica (un cablu cu o alimentare mare MOLEX si una SATA).
4. Getting rid of cabluri nefolosite (doua cu mufe MOLEX + inca unul de alimentare suplimentara a placii de baza), strecurandu-le dupa sursa de alimentare.
5. Conectarea cablului SATA, a celor IDE si floppy. Plierea cablurilor panglica astfel incat sa nu stea in calea aerului.
6. Matisarea cablurilor de alimentare
7. Conectarea celor doua ventilatoare la firele de Fan-Only ale sursei. Ascunderea ăstor fire in primul locas de 5.25".

Si iata minunatia: :biggrin:

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg

Nu e perfect dar cred ca e cel mai bine coafat sistem iesit din mainile mele :tongue:.
 
Cum se numeşte şi de unde se poate cumpăra acel plastic pentru matisarea cablurilor? Am şi eu un sistem care trebuie aranjat, până acum nu am avut timp/chef, dar acum am chef şi găsesc şi timp.

De ce trebuie aranjat:
 

Attachments

  • fire_sonata.jpg
    fire_sonata.jpg
    75.2 KB · Views: 2,068
Auăleu! :biggrin: Ce-i cu ventilatorul ăla de 120mm proptit pe suportul HDD-urilor? Ăla nu trebuia să se monteze în faţa, scoţand masca frontală a Sonatei?

Bandă matisantă găseşti la Vitacom-ul de pe strada Popa Nan. ~50k lei: 10 m de bandă matisantă cu diametrul de 5 mm... ca cea folosită în poze.
 
Acolo se pune ventilatorul la Sonata, nu ai loc în faţă, acolo e filtrul de aer şi cam atât. Nu e proptit, doar că nu e prins complet în moaţele de cauciuc de jos (care sunt puse în locul care trebuie, are nişte ridicături speciale, nu e invenţia mea :biggrin:). Astfel i-am dat o uşoară orientare în sus, să bată mai bine spre placa grafică. Ventilatorul abia fâlfâie, dar existenţa lui face ca hdd-urile să fie mai reci cu ~10 grade.
 

Attachments

  • fata_sonata.jpg
    fata_sonata.jpg
    71.9 KB · Views: 1,929
Eu in lipsa de banda matisanta am apelat la o banda adeziva de uz general. Am matisat cu ea cablurile IDE normale si cel al floppy-disk-ului. A iesit multumitor.
Ah, scuze ca nu am poze. Trebuie sa-mi cumpar si eu o camera...
 
Back
Top