Windows Phone - încotro?

O a 3-a optiune in 2019 ar fi Android one, dar totusi nu mi-e clar daca telefoanele ce fac parte din program, primesc software updates cu aceeasi frecventa ca Pixel (in prima zi de luni a fiecarei luni).
 
Nu, singurele soluții în 2019 sunt fie Apple, fie Androidul original (telefoanele de la Google). Orice altceva este plin de bloatware și nu primește suficiente updates de-a lungul timpului.
Hai nu fi asa de drastic. :smile:
N-are sens sa dai o poala de bani pe IPhone sau Pixel. Sunt si alte optiuni. Cea mai la indemina e aia cu telefoanele incluse in Android One daca tot vrei puritate Goagle. :biggrin:
2 ani OS updates si 3 ani security updates. Cam asta inseamna de-a lungul timpului. :biggrin:

Si plus de asta ai custom ROM-uri girla cind se termina perioada oficiala de suport. Care nu sunt pline de bloatware si primesc destul suport.

LE:
nu mi-e clar daca telefoanele ce fac parte din program primesc software updates cu aceeasi frecventa ca Pixel (in prima zi de luni a fiecarei luni)
La al meu Mi A1 primesc update-urile lunar dar nu chiar in prima zi de luni a fiecarei luni. Mai degraba in ultima zi de luni. :rotf:
 
Hai nu fi asa de drastic. :smile:
N-are sens sa dai o poala de bani pe IPhone sau Pixel. Sunt si alte optiuni. Cea mai la indemina e aia cu telefoanele incluse in Android One daca tot vrei puritate Goagle. :biggrin:
2 ani OS updates si 3 ani security updates. Cam asta inseamna de-a lungul timpului. :biggrin:

Si plus de asta ai custom ROM-uri girla cind se termina perioada oficiala de suport. Care nu sunt pline de bloatware si primesc destul suport.
Ideea este că 2 ani OS updates și 3 ani security updates nu sunt suficiente. iPhone 5s a fost lansat în Septembrie 2013 (deci aproape acum 6 ani) și a primit iOS 12 cu toate updates de OS și security în 2018 (la 5 ani de la lansare). Telefonul este încă decent. Sincer probabil nu aș fi schimbat 6S Plus-ul, dar rămâneam fără spațiu în 128GB și a fost ofertă :smile:

Nu știam de Android One, e bun de știut. Dar tot ce înseamnă custom ROM nu este sigur cât ce este oferit de producător. Stai tu să frunzărești codul sursă și altele de pe-acolo ca să fii 100% sigur că atunci când faci o plată cu telefonul nu-ți zboară credentials pe la 3rd parties? Plus, custom ROMs au durată de viață limitată, după ce dispar devs de la ele te-ai lins pe botic de orice updates (am folosit Paranoid Android pe Galaxy S2 până au clacat ăia și gata cu toate updates, apoi am căutat de mi-au ieșit ochii și i-am pus un Cyanogen mod care nu a mai fost updatat de o groază de timp, deși telefonul este încă bun și merge). De asemenea, de ce să trebuiască să faci o tonă de tweaks și altele ca să meargă telefonul cum trebuie? Timpul este foarte prețios. Este și motivul pentru care stau cu o stivă de telefoane în dulap pe care le mai folosesc la joacă atunci când am puțin timp, dar este foarte consumator de timp. Mi-a luat vreo 3 zile să rootez un Note 4. FFS :biggrin:

Ideea este ce să iei dacă vrei telefon care să funcționeze by default, cu efort minim. Eventual să-și păstreze valoare bună la revânzare. Ca idee, am dat 6S Plus puțin belit într-un colț după 4 ani de folosire (deși cu baterie nouă (deh, oferta de la Apple cu schimbat baterie pe mai nimic)) cu 330 britbux. Arată-mi telefon high end de la orice alt producător care-și păstrează aproape 1/2 din valoare la 4 ani și-l mânc pe pâne cu zacuscă :biggrin:
 
Noroc că i-o prins.
Nuj ce 5s ai tu care mere ca în prima zi. Poate acuma după ce o scos mizeria aia, da' nevasta din dotare o schimbat de la 5s încă 2 iPhone ca "merg încet ca melcu". Degeaba compari un telefon chel pe care îl ți în dulap cu unu folosit zilnic....cat despre root-at...git gud :biggrin:
 
Dar tot ce înseamnă custom ROM nu este sigur cât ce este oferit de producător.
Producator zici? Sigur zici? Aham. :biggrin:

Esti prea fixat pe Apple man. In general dupa fo' 3-4 ani lumea isi schimba telefonul (nu eu, lumea am zis) ca apare altul mai mare si mai frumos. Pe Dunare-n jos. :biggrin:
Esti si paranoic cu custom ROM-urile din cite vad. Nu tre' sa faci o tona de tweaks, trebuie doar sa citesti instructiunile de folosire si esti good to go din prima. Depinde si de aromele de custom ROM-uri ofcorz. Unele sunt cu nspe bling-bling-uri, altele mult mai sobre.
 
Google a strâns cu ușa producătorii de telefoane dacă vor să mai pupe licențiere de Android, obligându-i să pună actualizări dese. Unii s-au conformat - Sony-ul nevestei e chiar curățel (cu excepția aplicațiilor Sony cum e aia pentru cameră cu buton dedicat, de ex.) și cam la 2 luni primește câte un system update. Samsung e la capătul opus, Google le cam strică fengshuiul și biznisul pe stil "vrei updates, cumpără modelul mai nou", și dau actualizări la minimul necesar ca să nu piardă țâța din gură. Până și BQ-ul spaniol face Samsung de rușine, prin upgrade-ul la Oreo și actualizări cam trimestriale. Deci nu băga toate telefoanele Android în aceeași găleată, piața nu e împărțită în 2 ci în N, din care 1 e cu iOS și N-1 sunt cu Android, și ar trebui să diferențiezi între toți.

PS, apropo de Nokia: tocmai e un scăndăluț după ce au prins unii niște trafic suspect de la acel Android "curățel" spre China. Pam pam.
 
Las ca-s mai bune si mai sigure ROM urile ieftine si bune (doar un pic zgariate de la transport :biggrin: ) de la indienii de pe xda. :smile:
 
  • Like
Reactions: Neo
Producator zici? Sigur zici? Aham. :biggrin:

Esti prea fixat pe Apple man. In general dupa fo' 3-4 ani lumea isi schimba telefonul (nu eu, lumea am zis) ca apare altul mai mare si mai frumos. Pe Dunare-n jos. :biggrin:
Esti si paranoic cu custom ROM-urile din cite vad. Nu tre' sa faci o tona de tweaks, trebuie doar sa citesti instructiunile de folosire si esti good to go din prima. Depinde si de aromele de custom ROM-uri ofcorz. Unele sunt cu nspe bling-bling-uri, altele mult mai sobre.

Nu sunt fixat şi nici paranoic. Doar realist. Dacă tu te simți în siguranță să folosești un rom de la cineva cu zero accountability este treaba ta. Eu nu :smile:

Îmi place să folosesc ce funcționează out of the box fără jde tweaks şi instrucțiuni. Nu am timp de asta.

Unde mai pui că un custom rom îți anulează şi garanția, sunt telefoane la care atunci când le deblochezi boot loaderul scriu permanent într-un chip şi aia e. Se bulește hardware e bun de tomberon.

Eu personal vreau consecvență și fiabilitate în timp de la un telefon. Apple oferă asta out of the box.

Styr - da, nu-s sfinți deloc, nu sunt tembel. Dar reacționează la feedback. Acum sunt setări pentru baterie etc. Nu știu cum se mișcă 5S cu iOS 12 daily, dar am colegi cu telefonul respectiv şi nu se plâng. Să nu fie bateriile slăbite la cele menționate de tine. Cam așa se manifestă :smile:


 
OK Cosmine, let's agree to disagree then. :smile:
Îmi place maxim "let's agree to disagree" când una din părțile discuției nici nu a folosit vreodată produse Apple. Când cineva îți oferă argumente și folosește ambele platforme, poate ar trebui măcar luată în considerație ideea că poate prezintă faptele unbiased.

Altfel ce pot spune, what works for you is always the best, nu? :smile:
 
consecvență și fiabilitate în timp de la un telefon. Apple oferă asta out of the box.
Cu excepția cazului în care Apple include hardware throttling în actualizările software, fiindcă așa a decis că e mai bine, teoretic fiindcă nu ține bateria (dar nici nu vrea s-o schimbe și nici pe alții nu-i lasă), practic fiindcă face bine la vânzarea de telefoane noi. Deci nici un fel de consecvență și fiabilitate în timp; dacă telefonul ca hardware ar avea o curbă foaaaarte ușor descendentă a performanței din cauza deteriorării bateriei, Apple s-a asigurat că are o curbă accentuat descendentă a performanței de-a lungul vieții.
 
  • Like
Reactions: Neo
Pai n-o sa folosesc niciodata Apple pentru ca n-am bani de Apple.
Asa cum n-o sa am niciodata un Porsche ca n-am bani de Porsche.
Got it? :smile:

Eu ma refeream doar la Android One si custom ROM-uri. Tu vad ca ai impresia ca oameni rai baga backdoors in softuri Open Source asa ca banuiesc ca nu folosesti niciun soft Open Source, totul e de la Apple si de la Microsoft ca ei sunt sfinti. :biggrin:
 
Eu propun sa participe la discutie numai persoanele care au avut / folosit Windows Phone. Ca ai frecat juma' de oră unul intr-un showroom, nu se pune. Altfel o sa rog un moderator sa intervina. :biggrin: Wat? :tongue:
 
Am avut si eu unul cumparat de la icsfails. Mi-a placut, OS ul promitea, pana ce MS a hotarat ca nu e cazul sa se mai lege la cap cu el. Deci suntem multi! :smile:
 
Ok, cum facem sa-i obligam sa il incadreze la "Endangered species" si sa facem un program de protectie? Nu neaparat la Zărnesti... :biggrin:
 
  • Like
Reactions: Neo
Daca tot mi-am adus aminte de el :biggrin:

13603
 
Back
Top