Windows phone - aplicatii, nu jocuri...

Ah, instalat aplicatia noua (Edenred Ticket on-the-go) pe tableta (Android). Vrea acces la datele personale, la locatia gps si la... camera foto! Acusica ii dau acces. Inca putin... :zbang:
 
In Android cateodata unele permisiuni sunt ilogice. Cine stie, poate se gandesc sa fotografiezi cardul, ma refere la cod de bare sau ceva similar, ca sa fie recunoscuta.
 
E prost făcută aplicația, ar trebui să ceară permisiuni doar când folosește ceva de acolo și dacă vrei și tu. Sper că n-ai plătit pentru ea :biggrin:
 
Unii cer pentru ca multi useri nu-si pun problema, si pana la urma daca vrei sa folosesti aplicatia o sa-i dai.
Daca nu vrea fara, da-i permisiuni, rezolva-ti treaba si apoi dezinstaleaz-o si aia e.
 
Mai, e aplicatia de la Ederned cu care consulti soldul de pe card. E free, e de la ei, versiunea de pe Windows Phone inca functioneaza impecabil. Problema e cand nu o voi mai putea folosi, pentru ca progress e trendy si de ce sa nu omoram un lucru simplu si care functioneaza... :frown:
 
Ia un telefon SH chior, taie-i antena GPS daca are, nu bagi date personale in el, si il folosesti exclusiv pentru aplicatii personal-data-hungry.
 
Nu sunt chiar atat de paranoic. :smile:

Later:
Testat pe propria piele teoria conform careia radiatia UV trece prin nori si ma refer la orice tip de nori (ca i-am vazut pe toti zilele astea). Well, it's a joke. Punct. Nu te bronzezi absolut deloc. Nimic. Nada. :frown:

Myth busted.
 
Depinde ce fel de nori. La noi pe litoral m-am ars pe vreme innorata, in schimb in Dubai am prins 5 zile innorat si fara probleme iar in ultima zi doar soare si mi-a pictat tricoul pe piele. :biggrin:
 
Bronzul nu depinde de temperatura, este o reactie de aparare a epidermei la expunerea la radiatii UV. Cel mai nasol te arzi pe varf de munte, la poli, etc...
 
Si voi ziceati ca nu avem ceva similar cu Fing, pe Winphones. Uite ce gasesc daca dau search cu "fing"' :biggrin:

LE: avem si harti proaspete. Here nu te lasa la greu. :tongue:
 

Attachments

  • wp_ss_20180805_0001.png
    wp_ss_20180805_0001.png
    141.1 KB · Views: 16
Partea proasta: Aplicatii noi nu mai scrie nimeni. Idem versiuni noi pentru aplicatiile existente.
Partea buna: Aplicatiile existente sunt mature si functionale, acoperind perfect nevoile utilizatorului. Pentru mine este chiar o binefacere ca nu ma mai bombardeaza cu updates inutile (care umfla softul cu 20MB ca sa mai bage un buton total inutil).
Cam asa vad eu lucrurile. :smile:
 
Just WOW! Proiectul WPinternals continua: 27 September 2018 - V2.6 released. Omul ala e un zeu. O sa-i pun niste bani in cont. :approve:
 
Back
Top