Windows phone - aplicatii, nu jocuri...

Quark

Zis și Brucan
Ok, odata cu trecerea pe Windows phone (8.1) a aparut firesc si goana dupa aplicatii folositoare. Si aici recunosc ca oferta este cam "cheala". :frown: Abunda mizeriile scrise de diversi neica-nimeni si care in afara de reclame nu fac aproape nimic. M-oft nu ofera mai nimic, sunt in ceata. So help!

Mi-ar necesita de ex. un port scanner ca lumea. Inteleg ca NMAP nu e (si nici n-are cum sa fie), dar macar ceva care sa se miste omeneste si cu care sa pot scana de ex. un IP range de porturi deschise, cum face orice scanner normal pe desktop. Nu e musai sa fie free, investesc la nevoie.

:beer:

PS: Rog androizii sa nu rasuceasca cutitul in rana! :biggrin:
 
In fine... Dupa cateva zile de sapaturi l-am infrant. :biggrin:
 

Attachments

  • mystart.png
    mystart.png
    95.1 KB · Views: 58
Cateva idei. Daca pui background ti se face faianta transparenta. Daca simulezi ca vrei sa faci update la WP10 o sa-ti faca update la wp8.1 GDR2 in prealabil, recomand. Daca nu simulezi ca vrei update la WP10 Technical Preview o sa-ti faca update la WP10TP :biggrin: Daca faci tile-urile de storage, battery si data sense mai mari sunt live, vezi cat cellular data si cat wifi ai consumat fara sa intri efectiv in aplicatie.
In rest fa-ti back-up online inainte de orice, sa nu muncesti de fiecare data cand faci un factory reset.
Cum ti se misca? Esti multumit?

L.E. Ai niste iconuri de 2 ori pe desktop :biggrin:
L.L.E No weather? Da' tu cand vrei sa vezi cum e vremea afara ce faci, scoti capul pe geam? D'oh :biggrin:
 
Last edited:
- Nu ma intereseaza silicoanele.
- Nu ma intereseaza live tiles, imi distrag atentia, nu suport animatia.
- Singurul factory reset il voi face cand o sa arunc telefonul pe fereastra, direct pe ciment.
- Daca te referi la "Files" si "App folders" da, eu le-am lasat asa din comoditate.
- Mai bine ma bazez pe porumbeii din pomul de afara decat pe Accuweather. Patit chiar zilele astea: el arata vreme frumoasa / soare, eu stau in parcare sub umbrela si le beep beepii mamelor lor. Useless.

Overall sunt extrem de multumit de el, strict ca telefon / gps.

PS: Cortana is dead. :dracu:
 
In cazul in care aveati indoieli asupra "preciziei" Accuweather, va invit sa admirati acum soarele puternic de afara (si 0% nori, probabilitate de ploaie 6% ). :haha:

PS: Stati sa inchid ferestrele.
 
Nu ştiu dacă există şi pentru WP.
1weather... rar greşeşte, dar cifrele tot cam aşa le potriveşte. Grafica, în schimb, e de excepţie.
 
Pe la Victoriei a plouat exact când zicea Q că închide ferestrele, a durat vreo 15 minute și gata.
 
Bun, am fost nevoit sa scot acumulatorul pentru prima oara. Se pare ca wifi pe plaja plus vpn plus vazap plus un picture resize l-au pus pe butuci. :sad:
 
Bun, deci nici VPN de nicio culoare nu se poate daca NAT pe parcurs. Vezi AICI. Asta in timp ce orice alt Android sau Aifon poate fara probleme. Bun. :zbang:
 
De-o saptamana am si eu telefon d-asta cu windoze si pot spune ca dupa 2 zile deja m-am acomodat/impacat cu el mai bine decat cu androidul de pe tableta dupa un an de zile. Fara razboi va rog, e doar o parere pe care nu simt nevoia s-o apar, doar s-o exprim. :biggrin:

Este vorba de un Lumia 435 deci d-ala mic de 4 inch. Primul lucru, am gasit un player de muzica super-simplu folder-based, lucru care pe android nu am reusit nici dupa vreo duzina de incercari - unele erau aproape de bine dar nu chiar acolo. Calitatea sunetului si volumul sunt suficiente pentru a inlocui playerul meu dedicat (Fiio X1) pe timpul verii, cand caldura si lipsa extra-buzunarelor ma fac sa las playerul acasa. In rest, cateva jocuri clasice, internetul merge mai bine decat ma asteptam, camera este previzibil mediocra dar suficienta pentru pozat ceva interesant vazut pe drum, unele peste altele sunt incantat de jucarie. Ah si la mine accuweather nu a dat niciodata gres in aceasta saptamana (nici la furtuna de joi spre vineri noaptea) cat timp a avut acces la net sa-si poata lua actualizari. Daca nu are net nu stie daca incepe subit o vijelie, e doar un soft, nu mama omida. :tongue: Mi-ar fi placut sa tina totusi un cache cu unele informatii (hour-by-hour temp de exemplu) si sa le afiseze din memoria respectiva, cu riscul de a gresi desigur. Dar nu, daca nu ai net nu ai nici aceste date - exista si alte softuri de meteo, probabil unele au si date d-astea in cache, dar cele cateva testate de mine erau pline de reclame obositoare asa ca le-am dezinstalat rapid.
 
Last edited:
Nimeni nu-i neaga calitatile, dar se pare ca eu pana la urma doream un laptop care sa fie si telefon. :biggrin:

Ca sa dezvolt putin: mi-am pus prin casa niste camere d'astea de supraveghere, ca sa stiu exact de ce ma suna pe telefon apelatorul de la alarma cand sunt in concediu la Herculane (de ex.). Ideea era sa le vad pe mobil, din varf de munte. Camerele saracele sunt muci-de-muci-de-muci la capitolul securitate, au un server web chior (http only) care, desi updatat la ultima versiune de FW tot lasa pe oricine sa mi le vada daca da enter in loc de username / password. :biggrin: Solutia era deci sa ma uit la ele prin VPN. Si iaca ca nu e posibil asta de pe winphone cu win 8.1. Bine macar ca nu m-am chinuit prea mult.
 
In cateva saptamani o sa apara Win10 Phone si cine stie ce mai aduce in plus... speranta moare ultima. :smile:
 
Păi vezi dacă știe vreun router să facă proxy și să pui autentificare pe proxy, că văd că nici ssh tunnel nu suportă Win-ul (presupun că proxy știe, totuși).
 
Alta belenghereala: m-a pus drac sa instalez niste certificate root CA. Desigur nu-mi puteam imagina ca nu e posibil sa le mai stergi decat resetand telefonul. :nuts: Vezi AICI. Now that really sucs. :zbang:
 
Alta nebuneala de care m-am lovit (Windows phone 8.1 - Denim): odata cu schimbarea cardului uSD, storage sense arata numai balarii. Problema e cunoscuta se pare (vezi AICI) si singura solutie e... factory RESET. :nuts: Nu multumesc!
 
Sper ca al meu nu e eligibil (Lumia 630 dual- sim).

LE: gut, se pare ca am scapat pe moment. Tel. eligibile:
Lumia 1520
Lumia 635
Lumia 636
Lumia 638
Lumia 730 Dual SIM
Lumia 735
Lumia 830
Lumia 930
Lumia ICON
Lumia 430
Lumia 435
Lumia 435 Dual SIM
Lumia 435 Dual SIM DTV
Lumia 532
Lumia 532 Dual SIM
Lumia 535
Lumia 535 Dual SIM
Lumia 540 Dual SIM
Lumia 640 Dual SIM
Lumia 640 LTE
Lumia 640 LTE Dual SIM
Lumia 640 Dual SIM DTV
Lumia 640 XL
Lumia 640 XL Dual SIM
Lumia 640 XL LTE
Lumia 640 XL LTE Dual SIM
Lumia 735
 
Last edited:
Nu am niciun update disponibil Bun! Intre timp... :nuts:
 

Attachments

  • wp_ss_20160320_0001.png
    wp_ss_20160320_0001.png
    139.2 KB · Views: 38
Back
Top