Windows: Cum fac...?

Ah right, DVD Decrypter a trebuit stopat că spărgea CSS-urile la discuri, şi aşa s-a născut ImgBurn... care, din motive necunoscute, nu-mi place :biggrin:
 
Am incercat si eu Imgburn. Arata bine la prima vedere; are cam tot ce i-ar trebui unui geek. Din nefericire, documentatia este de tip linux si nici nu prea se descurca cu formatele non-standard de CD-uri pe care am avut eu nevoie sa le scriu la vremea cand l-am incercat.

DVD Decrypter in schimb, si-a facut treaba la citire. Nu tin DVD-uri ca imagine ci ca fisiere decodate \VIDEO_TS\* din doua motive:
- Trebuie NTFS pentru imagini mai mari de 4 GB.
- Imaginea .ISO (sau oricare alta) trebuie intai montata pentru a putea fi vizionata, in timp ce, cu Media Player Classic, pot deschide direct \VIDEO_TS\VIDEO_TS.IFO.
DVD-ul se poate reconstitui oricand din \VIDEO_TS, desi fisierele rezultate pe noul DVD nu vor mai fi identice cu originalele. Banuiesc ca e ceva legat de "pragul" unde se trece de pe un strat pe celalalt la discurile DL.
 
Asta chiar nu contează, folosesc Daemon Tools pentru toate imaginile de discuri și Media Player 12 pentru vizionat DVD-uri, îmi e suficient. MPC și VLC trebuie instalate manual, nu sunt incluse în OS, iar Daemon Tools îmi trebuie oricum pentru software venit ca .ISO.
 
VLC e cam bloatware.
MPC nu are nevoie sa fie instalat. Bifeaza casuta cu .ini in configuratie si il poti rula direct. Cand reinstalezi Windows, nu trebuie decat sa refaci asocierile cu fisierele; tot restul se pastreaza.
Sa montezi imaginea cu Daemon Tools inseamna un pas in plus (si inca unul complex). Cu MPC: dubluclick => enjoy.
 
VLC e bloatware? Dude, hai dă-o-n supărare... Nu vreau să fiu nepoliticos, aşa că zic doar că e cam exagerat ce spui.
LE: câţi paşi în plus îţi ia să iei de pe net un film ISO, să-l pui pe o partiţie NTFS, să-l extragi ca fişiere separate, să îl copiezi pe FAT32? Şi tu te plângi de un pas "complex" în plus?
Îmi pare rău că mă (ne) iei de prost(şti). Sincer, îmi pare rău.
 
Are 30 MB kit-ul de instalare! Cum sa nu fie bloatware?? Hai sa nu-l compar cu amovie.ocx (160 KB) ca iar zici ca sunt nerealist. Il compar cu Media Player Classic Home Cinema (adica varianta aproape-bloatware a MPC-ului original). Are < 7 MB despachetat!

30 <=> 7
Vezi vreo diferenta?

LE: câţi paşi în plus îţi ia
1) să iei de pe net un film ISO,
2) să-l pui pe o partiţie NTFS,
3) să-l extragi ca fişiere separate,
4) să îl copiezi pe FAT32?
Şi tu te plângi de un pas "complex" în plus?
Îmi pare rău că mă (ne) iei de prost(şti). Sincer, îmi pare rău.
1, 2 le faceti si voi.
3, 4 sunt de fapt un singur pas.
Raspuns: 1.
 
30 MB include şi toate codecurile; nuş' MPC ce face, dar sper că ai ţinut cont şi de asta. Suntem totuşi la sfârşit de 2009, stocarea unui gigabyte costă 28 de bani, iar tu te plângi de 27MB? Dă-mi voie, dar „absurd” este un termen prea blând pentru aceste pretenţii... Nu ai un PC embedded care să folosească la maxim 256 kB de stocare NAND şi 16 kB de memorie operaţională. Give it a break!!!!!
 
De fapt kitul VLC are doar vreo 17MB. :smile: Per total are vreo 50MB de pluginuri ca sa poti sa deschizi tot ce vrei. Inclusiv .iso-uri. Dar nu te forteaza nimeni sa folosesti toate pluginurile, nu sunt built-in. Daca dai compress in NTFS raman doar 30MB.
Eu il folosesc pentru ca dau peste tot felul de filmulete in toate formatele posibile si nu am chef de reconfigurari si instalari de codecuri. E comod si nu pare deloc bloated in operare.

Marius, ce faci cu fisierele de peste 4GB? :goofy:
 
MPC-HC contine toate codecurile de care am auzit eu si multe altele de care n-am auzit. Nu (prea) le folosesc. De aia zic ca e si asta aproape-bloatware.

ElisaDay, imi cer scuze. Din reflex citisem ce scria la .zip, nu la installer. Ai dreptate. 17 MB impachetat comparativ cu 7 MB despachetat.
 
Are 30 MB kit-ul de instalare! Cum sa nu fie bloatware?? Hai sa nu-l compar cu amovie.ocx (160 KB) ca iar zici ca sunt nerealist. Il compar cu Media Player Classic Home Cinema (adica varianta aproape-bloatware a MPC-ului original). Are < 7 MB despachetat!

30 <=> 7
Vezi vreo diferenta?
Da, văd o îngrijorătoare problemă de gândire.
- kit-ul VLC are 17 MB. Nu ştiu la ce te-ai uitat tu, dar mai uită-te.
- mi se rupe cât ocupă instalat, spaţiul de stocare e dirt cheap. Dacă mă apuc să-mi fac probleme de 30 MB versus 7, înseamnă că am timp căcălău la dispoziţie şi ar trebui să-mi (mai) găsesc un hobby.
- Baftă la vizualizarea oricărui film cu MPC fără codec-uri. Uuu, nu merge, trebuie să instalezi codecs, nasol. Alea presupun că nu ocupă spaţiu... BTW, sper că ştiai că MPC nu-ţi deschide nici un drac dacă nu ai codec instalat, chiar şi pentru DVD-uri.
- VLC chior, fără niciun fel de plugin-uri, deschide ISO direct. Sincer, nici n-am ştiut că VLC are plugins :smile:

1, 2 le faceti si voi.
3, 4 sunt de fapt un singur pas.
Raspuns: 1.
...Adică... e mai uşor să decompresezi un DVD decât să-l laşi ISO. Well done.
Şi când îl scrii pe DVD, opa buba, poate trebuie dual-layer, poate mai stă să reorganizeze fişierele pe DVD, să refacă structura, ba se buşeşte meniul (been there, done that)... Siiigur, mult mai simplu :smile:

Eu il folosesc pentru ca dau peste tot felul de filmulete in toate formatele posibile si nu am chef de reconfigurari si instalari de codecuri. E comod si nu pare deloc bloated in operare.
Plus că face streaming dumnezeieşte, cu configurarea corectă.
Marius, ce faci cu fisierele de peste 4GB? :goofy:
Nu foloseşte. Fişierele peste 4 GB sunt bloatware :cool:
 
Daca as gandi asa cum presupui tu ca gandesc, atunci da, as avea o problema ingrijoratoare de gandire.

Eu vad la tine o ingrijoratoare ignoranta.
Spatiul ocupat nu este lucrul rau in sine. Este indicatorul lucrului rau.
17-30 MB intr-un player care nu ma astept sa contina prea multa grafica, chiar si cu teme cu tot (bloatware by default), inseamna 17-30 MB de instructiuni.
Ghici ce anume trebuie din belsug pentru a le executa! N-ai ghicit? Sau ai zis "procesor"? Wrong! Trebuie TIMP!

PS: Eu despachetez fisierele peste 4 GB. Si acum nu veni cu .mkv-uri. Alea sunt absolut inutile cata vreme n-am televizor cat un perete.
 
Nu vad de ce tot compari aiurea dimensiunile, e ca si cum ai zice ca "domle, un camion Volvo plin de nisip e mai greu decat un Scania gol". No shit? VLC vine cu TOATE codecurile incluse, celelalte playere nu. Period.

Si acum nu veni cu .mkv-uri. Alea sunt absolut inutile cata vreme n-am televizor cat un perete.

La mine se vede clar diferenta de calitate si am monitor de 17". Nu mai fi carcotas :smile:.
 
Nu vad de ce tot compari aiurea dimensiunile, e ca si cum ai zice ca "domle, un camion Volvo plin de nisip e mai greu decat un Scania gol". No shit? VLC vine cu TOATE codecurile incluse, celelalte playere nu. Period.



La mine se vede clar diferenta de calitate si am monitor de 17". Nu mai fi carcotas :smile:.

Aaaa, da?!
Dovedeste!

Arata-mi un film ce poate fi deschis cu VLC si nu merge cu MPC-HC.
Arata-mi un frame dintr-un release .mkv de 6 GB si acelasi frame dintr-un release de 3 GB.
 
17-30 MB intr-un player care nu ma astept sa contina prea multa grafica, chiar si cu teme cu tot (bloatware by default), inseamna 17-30 MB de instructiuni.
Are xxMB de instructiuni. Adica nu vine cu toolbaruri, cu installere pentru cine stie ce program de curatat calculatorul de virusi, temele au cateva sute de KB, pluginurile poti sa le elimini daca nu le folosesti. Chiar nu vad o problema. Eu nu am codecuri in calculator asa ca aproape orice alt soft ne-bloatware asa cum ai spune tu este absolut inutil. Prefer sa am un soft complet, adica sa aiba tot ce-i trebuie ca sa isi faca treaba, nu chestii mai mult sau mai putin conexe si sa scot eu din el ce nu-mi trebuie decat sa am un soft ciopartit si sa ma chinui sa recompletez puzzleul.

E ca si cum ti-ar veni sistemul de operare fara nici un driver, fara interfata grafica, fara nimic, sau motocicleta fara sa si fara scarite apoi tu sa stai sa adaugi ce-ti trebuie. De ce? E mai usor sa stergi decat sa adaugi, daca tot iti faci griji pentru spatiu.
 
Eu vad la tine o ingrijoratoare ignoranta.
Spatiul ocupat nu este lucrul rau in sine. Este indicatorul lucrului rau.
17-30 MB intr-un player care nu ma astept sa contina prea multa grafica, chiar si cu teme cu tot (bloatware by default), inseamna 17-30 MB de instructiuni.
Ghici ce anume trebuie din belsug pentru a le executa! N-ai ghicit? Sau ai zis "procesor"? Wrong! Trebuie TIMP!
Dacă ai un Pentium 2, da.
30 MB de software nu înseamnă 30 MB de instrucţiuni. Geez, man, chiar aveam impresia că ştii câte ceva în domeniul ăsta.
...mă gândisem să vin cu argumente dar mi-am dat seama că e inutil. Eşti prea în vârstă ca să mai reacţionezi la argumente :smile:
...şi ca să-ţi răspund la postul din topicul "tău" (pe care nu-l mai poluez, că te oftici), nu te urăsc. Pot spune că am o curiozitate în a-ţi înţelege logica, şi cred că gândeşti mult, dar... nu în direcţia potrivită.

PS: Eu despachetez fisierele peste 4 GB. Si acum nu veni cu .mkv-uri. Alea sunt absolut inutile cata vreme n-am televizor cat un perete.
Says who? Eu văd cât se poate de clar diferenţa între un DVD şi-un 720p, chiar şi pe un monitor de 19" (care e de bun simţ zilele astea). Pe monitorul meu de 24" de acasă se vede şi mai clar diferenţa.
Dar deh, e părerea ta, e subiectivă şi ţi-o respect. Dar permite-mi să n-o susţin, ci din contră, s-o combat.
 
Hai ca downloadez si eu VLC-ul asta. Ultima oara l-am sters in 5 min. Poate s-a mai imbunatatit ceva in ultimii 5 ani de cand nu l-am mai vazut. Daca nu, cu atat mai bine. O sa am munitie cu care sa te combat asa, la obiect, nu pe MB.

Cum ii ziceam si lui SCViper: Dovedeste.
Si nu compara DVD cu 720p. Nu-i acelasi lucru. Compara .mkv cu .mkv.
 
Dovedeste.
Eu iti spun doua lucuri: 1) subiectivitate si 2) daca nu vrei, nu vrei.

Definitia bloatware contine:
many unnecessary features that are not used by end users, or just generally use more system resources than necessary, while offering little or no benefit to its users
In pachetul ala nu e nimic inutil. Nu foloseste multe resurse, cel putin nu mai mult decat e rezonabil (adica nu prea merge in mai putin). Doar pentru ca nu folosesti tu tot nu inseamna ca e inutil. Pentru mine tot Windows 98 e inutil. La motocicleta probabil ca se puteau elimina 203 suruburi fara sa iti puna viata in pericol dar nu o consideri bloated.

Dovedeste tu ca e bloatware ca tu ai facut acuzatia. Se pare ca nimeni altcineva nu considera asta. Ca sa nu mai spun ca orice sistem care se bazeaza aproape exclusiv pe pluginuri (95% din VLC e partea de plugins) e exclus aproape din oficiu de la categoria bloatware. Pentru ca nu esti fortat sa le inghiti daca vrei sa folosesti softul.

Deci parerea mea este ca pe langa atentia pe care o cauti cu atata inversunare mai ai o problema cu intelegerea sau acceptarea definitiei unor termeni.
 
mkv e doar un container, poate fi orice înăuntru, de la video frame by frame necomprimat la ultimul jaf de divx. Că se foloseşte în mod curent la H.264 e altceva.
 
Back
Top