Windows: Cum fac...?

Nu am o soluție (nici nu m-am gândit la asta, recunosc) pentru că prima idee a fost: "un stick USB ce are?". Adică la ce să cari un HDD pentru muzică dacă poți folosi un stick USB de câțiva GB pentru asta, intră mai ușor în buzunar și nu are probleme cu intrarea în standby?

Ce HDD este și ce OS? Cine îl bagă în standby, OS sau firmware din cutie?
 
Vezi dacă merge cu NoiseStopper.
Sau vezi dacă dezactivezi asta pe portul respectiv în Device Manager:
 

Attachments

  • USB.png
    USB.png
    10.5 KB · Views: 19
Nu am o soluție (nici nu m-am gândit la asta, recunosc) pentru că prima idee a fost: "un stick USB ce are?". Adică la ce să cari un HDD pentru muzică dacă poți folosi un stick USB de câțiva GB pentru asta, intră mai ușor în buzunar și nu are probleme cu intrarea în standby?

Ce HDD este și ce OS? Cine îl bagă în standby, OS sau firmware din cutie?
1. Vorbim de 300+ GB de muzică. Şi nu îl car. E legat tot timpul de desktop-ul meu. Fiindcă am găsit la preţ mic, am scăpat astfel de zgomotul unui HDD din sistem. Pe ăsta îl închid când nu mai am nevoie de el, însă în rest am pretenţia să stea turat, sau măcar să se închidă după 30 de minute de inactivitate.
2. HDD-ul e ăsta. OS: Windows 7 x64. Nu ştiu cine îl bagă în standby, cum pot afla? :smile:

Vezi dacă merge cu NoiseStopper.
Sau vezi dacă dezactivezi asta pe portul respectiv în Device Manager:
O să încerc NoiseStopper după ce mă conving că schimbarea setărilor din Device Manager nu ajută. Dar ce se întâmplă când închid HDD-ul manual? Trebuie să opresc întâi NoiseStopper. Eu căutam un permanent fix, dar dacă nu există, asta e, folosesc un workaround.
Mulţumesc pentru informaţii!
 
Am nişte "flac"-uri şi aş vrea să le normalizez. Caut ceva gen MP3gain să le fac asta în mod automat la toate. Există?
 
OK, fiindcă cu asta tot nu m-am lămurit, am o altă întrebare. Mă interesează un tool, o soluţie ca să creez un grafic tridimensional.
Axa X (de la stânga la dreapta) reprezintă evoluţia anuală/lunară în timp (luna 1, luna 2, luna 3, etc... sau anul 2001, 2002, 2003...) a valorii.
Axa Y (din faţă în spate) reprezintă evoluţia medie a valorii în fiecare oră a zilei (de la 0 la 24).
Axa Z (înălţimea) reprezintă valoarea în sine.
Exemplu, setul de valori de mai jos:
Code:
An,oră,valoare
2001,0,2
2001,1,1
2001,2,0
2001,3,0
...
2001,22,4
2001,23,3
2002,0,2
2002,1,1
...
2009,0,0
2009,1,0
...
2009,22,5
2009,23,4
Ceva de genul media valorii la ora 0 pe tot anul 2001 a fost 2, la ora 1 a fost 1, etc., etc.
...Dacă nu m-am făcut bine înţeles, vă rog să îmi spuneţi :smile:
 
Last edited by a moderator:
Nu, vreau să le normalizez doar (0dB), că unele se aud mai încet şi, în acelaşi timp, să nu fac clipping.
 
Decomprimi si recomprimi cu --replay-gain, dar s-ar putea sa nu te ajute. Volumul mediu s-ar putea sa nu fie egal intre melodii chiar daca volumul maxim este acelasi.
 
O fi de ajuns, dar cred că sunt eu tâmpit de nu-mi iese. Arată ca dracu, că am încercat. Sample ataşat.
 

Attachments

  • 3D Surface.xls
    27.5 KB · Views: 16
No offense, man, ştiu şi eu să dau un Google, am ajuns şi eu la link-ul ăla şi nu e deloc aplicabil în Excel 2007 un tutorial pentru Excel 2000 făcut de un turc acu' 10 ani :smile:
Pur şi simplu, nu se potrivesc meniurile, ferestrele, nu înţeleg nici măcar ce explică ăla pe acolo; pagina aia mai mult m-a băgat în ceaţă.
LE: Exemplu de surface graph relativ reuşit mai jos:
surface.jpg
 
Ce vrei tu e un Pivot Chart (insert->chestia in jos de la pivot table->alegi pivot chart si pe urma te distrezi cu toate setarile pana iti iese). Vezi in atasament, daca vrei surface schimbi tipul.

Pentru chestii mai complexe vezi perspective plots din R si alte prostii de-astea (dar tot trebuie sa-ti faci pivot table, cu tapply, aggregate stuff).

Vezi Handbook of Data Visualization pentru alte metode de afisare, mai clare (la surface/3d stuff, ce e in spate nu prea se vede, doar pe anumite seturi de date pot fi folosite cu succes).
 

Attachments

  • pivot chart.png
    pivot chart.png
    22.6 KB · Views: 14
  • 3D Surface_pivot chart.xls
    44 KB · Views: 8
Corect; e interesant că din PivotChart iese mai bine decât folosind direct datele brute.
Ştiu să folosesc Pivot Table/Pivot Chart, doar că mereu mi-a ieşit aiurea graficul de surface, fiindcă valorile probabil nu se pretau bine pentru aşa ceva. Poţi să vizualizezi şi valorile pe axa Y dacă alterezi scala pe axa Z. Eu am pus ca maximum 50 şi se vede mai bine suprafaţa.
Mulţam, este hint-ul de care aveam nevoie :smile:
 
Cum fac backup la niște filme (DVD) și jocuri (originale, DVD și CD) pe hard disc, preferabil .ISO sau .MDF? Am încercat AnyDVD și merge excelent, dar costă cam mult pentru ce am nevoie.
 
De cativa ani folosesc numai ImgBurn la tot ce tine de scris discuri si facut imagini. Numai de bine.
M-am lecuit de orice alt soft "pe steroizi" dupa experiente neplacute repetate cu Nero.
 
Back
Top