Windows: Cum fac...?

Întrebarea era cum imprimă aceeaşi pagină de 2 ori pe o foaie, din câte am înţeles eu.
 
Direct din readerul PDF (cam toate au optiunea sa printeze mai multe pagini pe aceeasi foaie, inclusiv Acrobat Reader) daca te intereseaza sa printezi 2 pagini consecutive pe acelasi A4 ori apoi daca vrei sa printezi de cate 2 ori aceeasi pagina, setezi sa printeze 2 copii si debifezi casuta Collate.
 
Cum fac sa printez un pdf A5 pe o foaie A4 de doua ori fara sa ajung fizic la imprimanta sa intorc foaia?
Adica pe ambele pagini ale foii (fata/spate) ca altfel nu vad de ce ai intoarce pagina. Pai trebuie sa ai o imprimanta care poate face lucrul asta.
 
Practic am un formular A5 si il trag pe A4. Vrand sa economisesc si hartie pe deasupra, vreau sa trag si pe jumatatea goala inca o data acelasi formular. Cel mai simplu pare sa ma duc la imprimanta si sa bag foile invers dupa ce am tras prima parte, ma gandeam ca se poate si software fara sa editez eu pdf-ul, dar din cate m-am jucat, nu prea merge.
 
Solutii:
1) captura de formular in .pdf si copiata de 2 ori intr-un .doc. Poti face si un tabel cu margini invizibile si 2 celule in doc-ul A4 si in fiecare celula introduci formatul A5. Dupa care scoti A4 la imprimanta.
2) faci un nou pdf A4 din 2 A5.
 
Logic, numai că nu merită să mă chinui eu să scutesc o treabă uşor de făct cu puţin legwork al altcuiva. :biggrin:
Plus că dacă nu s-a gândit nimeni la facilitatea asta până acum, e clar că nu moare nimeni fără ea, nu?
 
Daca n-ai HP..:biggrin:
 

Attachments

  • untitled.JPG
    untitled.JPG
    30.2 KB · Views: 107
Din ce zice aici, înţeleg că ar merge folosind telnet. Presupunând că ai username@domain.tld, mai întâi afli care e mailserver-ul care deserveşte domain.tld (dig domain.tld MX). Apoi faci telnet mailserver 25 şi, în funcţie de cât de securizat e respectivul mailserver, poţi încerca ce zice în link-ul de mai sus. Dacă user-ul există, MAIL FROM: mail@domain.ext ar trebui să dea 250 2.1.0 mail@domain.ext... Sender ok. Dacă nu, îţi dă probabil ceva oroare.
 
Aş fi propus soluţia asta, însă nu mai prea funcţionează de când cu lupta anti-spam. Puţine sunt serverele de mail care să dea eroare la o adresă de mail inexistentă, fiindcă prin asta se garantează că adresele la care dă OK sunt adrese valide. Până şi pe web hosting se configurează serviciul de mail cu o adresă catch-all sau blackhole - orice adresă de destinaţie e acceptată fără eroare, însă mesajele ce nu au un destinatar valid sunt fie băgate într-un cont generic, fie şterse instantaneu fără vreo notificare. Se recomandă să nu se activeze varianta în care serverul face bounce la mesaj, trimiţând înapoi un e-mail cu eroare de destinatar inexistent.
 
Buun, am o problemă asupra căreia am tot meditat şi căutat, şi trebuie să se poată, dar nu ştiu cum :smile:
Se dă un website cu "ştiri" care pot fi citite şi în format RSS. De fapt nu sunt "ştiri", ci o listă de "unexpected outages". Pică mail-ul, apare un entry acolo. Pică concentratorul VPN, alt entry. Când outage-ul e rezolvat, entry-ul acesta este şters de acolo. Până aici sper că e clar. Situaţia se complică un pic deoarece aceste entry-uri trebuie postate într-un Excel Sheet la fiecare 8 ore, dar numai cele care au fost "create" pe parcursul acelor 8 ore. Exemple (pentru un interval orar arbitrar, să zicem 00:00 - 08:00)
1. 01:15 - Pică server-ul ABC - apare entry în webpage - problema se rezolvă după 15 minute - entry-ul dispare din webpage.
2. 03:40 - pică server-ul XYZ - apare entry în webpage - problema nu se rezolvă până la 08:00 - entry-ul rămâne.
Ambele entry-uri trebuie să apară în fişierul Excel. Dacă verific webpage-ul la 08:00, văd un singur entry. Soluţia e să stau geană pe webpage şi să notez de mânuţă. Soluţia alternativă e să am un RSS reader care să "captureze" entry-urile de cum apar. Până aici am rezolvat. Acuma caut un RSS Reader care să ştie să facă export către un fişier .txt, pe care să-l import în Excel. După aia mă descurc eu cu formatări şi altele asemenea.
Ergo, am nevoie de un RSS Reader care să ştie export către fişier TXT, preferabil cu scheduling cu tot. Plus, să ştie export către un Webfolder (adică să "ştie" export către un network resource, nu numai local, ntr-o locaţie care să permită acces pe bază de username şi parolă).
So... help :smile:
 
RSS-ul se bazează în esenţă pe un XML accesat prin HTTP. Cum RSS-ul are ca scop şi funcţionează diferit decât ceea ce vrei tu să obţii, nu ştiu dacă vei avea mare succes în a găsi un RSS reader adaptabil la asta. Însă ai putea folosi wget ca să tragi XML-ul pe baza unui scheduled task şi namedate ca să-i incluzi ora/data pentru stocare/arhivare. Extragerea datelor o poţi face cu un server SQL care să facă parsing la XML-ul descărcat o dată la ţ minute cu ajutorul unui DTS, şi să-ţi memoreze într-o tabelă evenimentele după cum apar şi dispar, într-un format mai uşor de procesat.

Dacă e un serviciu standard de alertare, poate că există şi un client standard de event logging. Mă gândesc aici la HP SIM, de exemplu.
 
Am un notebook. N-are decît VGA out.
Am un TV LCD HD. Are HDMI.
Cum pot scoate HDMI din notebook? Am doar ExpressCard(/34, parcă) ca opțiuni de expanpsiune.

Idei?
 
Din VGA e cam greu sa scoti HDMI. Daca aveai DVI... Si oricum semnalul audio sta la locul lui si tot ai nevoie de cablu separat.

Pana acum nu am vazut placi de expansiune cu HDMI decat pe PCI. Nu tiu daca exista PCIe, PCMCIA sau altceva.
 
Dacă vrei să "ransformi" VGA în HDMI, chinezii simpatici au făcut asta. Presupun că se găseşte pe iBei. Posibil să şi meargă, nu-s sigur.
 
Pana acum cea mai apropiata varianta de portabilitate pe care am vazut-o era o cutie in care puteai monta o placa PCI si pe care o conectai mai departe la laptop.
 
RSS-ul se bazează în esenţă pe un XML accesat prin HTTP. Cum RSS-ul are ca scop şi funcţionează diferit decât ceea ce vrei tu să obţii, nu ştiu dacă vei avea mare succes în a găsi un RSS reader adaptabil la asta. Însă ai putea folosi wget ca să tragi XML-ul pe baza unui scheduled task şi namedate ca să-i incluzi ora/data pentru stocare/arhivare. Extragerea datelor o poţi face cu un server SQL care să facă parsing la XML-ul descărcat o dată la ţ minute cu ajutorul unui DTS, şi să-ţi memoreze într-o tabelă evenimentele după cum apar şi dispar, într-un format mai uşor de procesat.

Dacă e un serviciu standard de alertare, poate că există şi un client standard de event logging. Mă gândesc aici la HP SIM, de exemplu.

Ce-mi propui tu e prea complicat.
Entry-urile alea nu sunt automated; o persoană e anunţată de outage-ul respectiv şi adaugă manual entry-ul pe webpage; tot manual îl şi scoate atunci când primeşte confirmare că treaba s-a terminat. Faza naşpa e că, odată entr-ul scos de acolo, acesta dispare definitiv, adică detaliile se şterg de acolo, nu se arhivează. Măcar un RSS Reader care să salveze datele local se găseşte? În orice format; le copiez manual dacă trebuie...
 
Back
Top