Windows: Cum fac...?

Deci Gmail are. Sa vedem daca merge la yahoo.

Later: nu merge si pe yahoo. Si am incercat in toate felurie: cu "," intre contacte, cu ";", cu/fara "spatiu", cu "&". Nu mai stiu ce incercari sa fac. :frown:
 
Filters

Pardon our appearance during construction
We're still tweaking the Yahoo! Mail Filters option. Temporarily you'll need to access it through the Yahoo! Mail Classic interface. But, rest assured, any changes made will take effect once you've reloaded the Yahoo! Mail.

Deci da.
 
Da, ce? Ai reusit sa adaugi un filtru care sa respecte cerintele de mai sus? Cum?
Eu folosesc doar Y!Mail classic. Nu-mi place varianta noua.
 
"Deci da" era o chestiune ironică, filtrele din Yahoo Messenger sunt de-a dreptul scheletice, din păcate nu prea se poate ce vrei tu :frown:
 
Caut driveri

Se da o placa de retea wireless Asus. Pe un calculator pe care am XP SP2 cam de 6 luni este vazuta fara probleme si o pot seta. Am pus placa pe un calculator proaspat cumparat pentru parinti. Surpriza placa este vazuta, dar nu am driveri la ea. Cum CD cu driveri nu am la ea (ii primita) de 4 ore tot caut driveri la ea si nu gasesc. Problema este ca nici unde nu gasesc modelul ei. Am atasat niste poze atat cu placa si cu niste print screenuri de pe calculator care merge cu date despre placa.
Am nevoie de ajutor, va rog frumos :tongue:
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    64.2 KB · Views: 60
  • 2.jpg
    2.jpg
    80.7 KB · Views: 61
  • IMG_1634.JPG
    IMG_1634.JPG
    83.4 KB · Views: 66
  • IMG_1635.JPG
    IMG_1635.JPG
    84.5 KB · Views: 61
Nu mere să copiezi .sys-ul ăla pe calculatorul celălalt? Eventual încearcă să găseşti şi alte fişiere care aparţin de ea? Pe calculatorul părinţilor este SP2?
 
O solutie geek-ish: vezi in Device Manager ce device ID are (PCI\VEN_8086...), cauti in fisierele INF stringul, vezi ce fisiere .dat sau .sys sunt descrise in INF, copiezi totul pe computerul celalalt intr-un folder nou si instalezi de acolo. Asa ramai si cu un kit functional pe viitor.
 
Nu asa! Am eu o solutie mai eleganta.
Cauti in fisierele .INF numele placii, asa cum apare ea in device manager cu driver-ul instalat. Copiezi acel fisier pe o discheta sau intr-un director gol pe calculatorul nou si-i zici windows-ului sa caute driverul pe acea discheta/in acel director. Va gasi .INF-ul si iti va cere si celelalte fisiere necesare, pe care le copiezi in acelasi director.
In felul asta, nu trebuie sa mai 'decompilezi' .INF-uri. :smile:
 
Problema rezolvata cu kitu de la Ralink. Cu *.inf am incercat dar nu a mers din prima si am trecut imediat la alta solutie. Multumesc tuturor.
 
Vad ca tot eu sunt obligat sa scriu aici.

Am nevoie sa scriu un script in linux care la un interval de timp X sa salveze anumite situri ca apoi ele sa fie verificate. Problema sta in felu urmator, am nevoie sa ma loghez pe acele situri.
Salvarea datelor o fac cu comanda din linux: wget.
Problema este ca nu reusesc nici cum sa fac autentificarea.
Am incercat metodele:
Code:
wget user:parola@link
wget --user=numeuser --passworld=parola link (si metoda cu http-user)wget cu salvare si load de cookies
wget --post-data 'user=nume&password=parola' link
wget link/?user=numeuser&passw=parola (sau password)

Ati mai folosit wget careva? Ati reusit sa va autentificati?


Exemplu de eroare:
p1s@p1s-desktop:~/Desktop$ wget -d --user=userumeu --password=parolamea www.link.com/st/admin
Setting --user (user) to usermeu
Setting --password (password) to parolamea
DEBUG output created by Wget 1.10.2 on linux-gnu.

--20:42:14-- http://www.link.com/st/admin
=> `admin'
Resolving www.link.com... 123.123.123.123
Caching www.link.com => 123.123.123.123
Connecting to www.link.com|123.123.123.123|:80... connected.
Created socket 3.
Releasing 0x08089b00 (new refcount 1).

---request begin---
GET /st/admin HTTP/1.0
User-Agent: Wget/1.10.2
Accept: */*
Authorization: Basic cmFkdTpyYWR1
Host: www.link.com
Connection: Keep-Alive

---request end---
HTTP request sent, awaiting response...
---response begin---
HTTP/1.1 403 Forbidden
Date: Tue, 04 Dec 2007 18:42:15 GMT
Server: Microsoft-IIS/5.0
Connection: close
Content-Type: text/html; charset=iso-8859-1

---response end---
403 Forbidden
Closed fd 3
20:42:15 ERROR 403: Forbidden.
 
Pai eroarea e asta:
403 Forbidden

La linux nu prea ma pricep, dar in MS-DOS exista redirectari de genul COMANDA < input.txt > output.txt . Nu poti aplica ceva de genul asta la un utilitar gen telnet?
Poti obtine fisierul trimitand o cerere de genul
GET /adresa locala HTTP/1.0
Authorization: Basic Nume:tongue:arola codate base64

PS: M-am inselat. Nu e de la login. E vorba de drepturile de acces la director.
403 Forbidden
The request was a legal request, but the server is refusing to respond to it. Unlike a 401 Unauthorized response, authenticating will make no difference.
 
Nu asa! Am eu o solutie mai eleganta.
Mai, tu tii cu geek-ul sau cu ursul? Unde ai vazut tu geek sa incerce variante elegante daca nu presupun fisiere conf sau macar un registry?

Fisierele INF nu necesita nici un fel de decompilare, sunt fisiere text. Si e mai elegant (ca sa nu spun "mai sigur") sa citesti in ele ce fisiere sunt necesare decat sa incerci, sa citesti mesajele de eroare, copiezi cate un fisier si repeti ciclul.
 
De aia am pus 'decompilezi' intre ghilimele. Oricum, acum eu si power1style facem debugging la altceva...

Update:
Problema lui power1style s-a rezolvat inlocuind user-agent-ul de la wget cu cel de la IE. Aparent, serverul are restrictionari in ce priveste browserele.
 
Dupa lungi testari am reusit sa fac (facem, Marius '95 a avut un aport urias) sa mearga wget.
Erau 2 greseli:
1: trebuia sa setez --user-agent care l-am lasat default. L-am setat ca si cum s-ar rula de pe un Windows si a mers;
2: ca toti parametrii la php sa fie trimisi e nevoie sa fie pus linkul in " " altfel la primu & o sa se opresca din citire (& in Linux e considerat caracter special);

Marius '95 este cel care m-a ajutat si ii raman dator.
 
Cum pot să "transform" un număr (de secunde) în dd:hh:mm:ss în Microsoft Excel (2007 preferabil, dar any other version should do)? Concret, am un număr (în secunde) de genul 138000. Vreau să-l transform în dd:hh:mm:ss
Articolul ăsta nu mă ajută...

LE: Nevermind, got it here :smile:
 
Back
Top