Windows: Cum fac...?

Se dau 100 de fişiere PDF (variante de BAC :goofy:) şi o imprimantă. Cum pot face să scot prima pagină a tuturor documentelor dintr-o bucată, să ia singur fişierele la rând pentru printare, şi cea de-a doua pagină să fie printată după aceea, în acelaşi mod? Sper să se înţeleagă ce caut.

Mulţumesc.
 
Batch & Print Pro is for batching documents as retainable lists which can be automatically printed in document sequence of your choice, All associated shell printable documents are supported, e.g. PDF, MS Word, HTML, Text Files, Image formats, Excel Spreadsheets, PowerPoint Presentations and many more.

Nu l-am folosit pana acum, dar pare sa faca ceea ce ceri. Am folosit ceva asemanator dar aplicatia respectiva vine odata cu AutoCAD-ul si este doar pentru a plota desene din acesta.
 
Mulţumesc pt. intenţie, dar versiunea Trial încarcă fişierele, dau Print... şi pauză. De "cumpărat" nu l-am găsit. :frown:
 
Pare că nu. :frown:
 

Attachments

  • adobe.jpg
    adobe.jpg
    42.7 KB · Views: 136
In Windows 3.11 (da, stiu, e expirat de vreo 15 ani) exista o aplicatie numita "Recorder". Ea "inregistreaza" activitatea mouse-ului si tastaturii. Cu putina imaginatie poti crea o macrocomanda care sa iti ia fiecare fisier si sa ti-l printeze cum vrei.
 
Alternativă gratuită la acel macro recorder (care nu mai există): http://www.autohotkey.com.

Un macro recorder e un program care înregistrează acţiunile utilizatorului într-un fişier script (macro) care poate fi rulat şi repetat de ori câte ori e nevoie. Un macro conţine o secvenţă de comenzi, de obicei folosită des de utilizator; de aici şi utilitatea salvării lor ca o singură comandă.

P.S. Nu am folosit macrouri în viaţa mea. :smile:
 
Cum fac mirror la textul (de fapt întreaga pagină) din pdf-ul ataşat?
Printscreen şi jucatul cu imagini nu prea rentează, deşi rămâne ca ultimă soluţie, având în vedere numărul de pagini în care există problema (vreo 60).

LE: Fiindcă m-am trezit mai târziu, here's how I did it: Adobe Acrobat - extract pages (pentru că la pasul următor nu mă lasă să selectez ce pagini să export), save as PNG în noul document şi salvează fiecare pagină ca ... you guessed it! IrfanView, batch convert/rename, advanced options, Flip Horizontally şi print la fiecare imagine rezultată individual.
 

Attachments

  • pag194.pdf
    51.7 KB · Views: 102
Printezi cu Adobe Distiller.
Inainte de asta, intri in proprietatile imprimantei si bifezi acolo optiunea de mirror.
 
O altă întrebare ar fi cum naiba a reuşit cel care a făcut fişierul să scrie partea aia aşa.
 
S-ar putea să fi fost pregătite pentru listare pe calc. Unele tipografii mai folosesc tehnologia asta.
 
Se poate...? Ăăă, nu aşa, că de putut se poate...
:what:
Există vreun parametru care permite accesarea tab-ului "Properties" al unui fişier/target? [lame]Ceva gen "/properties" sau "ALT+..."[/lame]. Cu ALT+Enter apare tab-ul Properties al shortcut-ului, nu al target-ului.
Mai exact, vreau să am un shortcut la proprietăţile conexiunii de reţea.
 
Spawn, am găsit numai asta, dar comanda pentru afişarea proprietăţilor plăcii de reţea nu pare a fi acolo.

Dacă vrei să modifici rapid setări ale conexiunilor de reţea, atunci poţi folosi netsh.
 
Am cum să fac să-mi meargă toate conexiunile FTP când am Windows Firewall activat? Ţine de o setare greşită sau e doar un moft al firewall-ului când vine vorba de anumite servere FTP?

Menţionez că programele cu care lucrez (mai exact, FileZilla şi WinSCP) au setate permisiuni de conectare şi merg pentru anumite conexiuni. Situaţia e la fel şi dacă încerc să accesez conturile FTP dintr-un web browser oarecare.

Mesajele primite nu mă prea ajută, fiind ceva de genul:
Status: Connecting to ***...
Status: Connected with ***. Waiting for welcome message...
Error: Disconnected from server
Error: Unable to connect!
 
Încearcă să vezi dacă se schimbă ceva setând conexiunea pe Passive mode în clientul FTP.
 

Attachments

  • options.png
    options.png
    33 KB · Views: 65
Back
Top