Windows: Cum fac...?

Discussion in 'Ajutor: Software și sisteme de operare' started by Rabbit, Jun 27, 2004.

1. Neo

Neo Motan agresif Sugar daddy

După câteva ore de dat cu capul de pereți.

Cum fac să mă încadrez în 8GB RAM când jegul de Chrome ia 5GB cu 10 taburi deschise? Adică sincer acum, fuck this fucking shit.

(pe desktop am 64GB RAM deci mă doare-n paișpe, dar nu-mi vine să dau acum banii pe 16/32GB RAM pentru lappie care-l folosesc doar ocazional :biggrin:)

2. miahi

miahi Wizzard Sugar daddy

Mai închizi Chrome din când în când sau folosești Firefox.

3. Neo

Tocmai editam și am atins ctrl+Q și ultra rage că mi-am pierdut tot postul. De asemenea, that was fast :biggrin:

Cerințele sunt un browser care să facă sync cu Safari/OS X, iar Firefox o tot dă în bară cu update-urile (serios, 56 de versiuni? Știu că-s bătrân, dar mai las-o la punctul mort :biggrin:). Și la Safari nu renunț, este un browser chiar decent deși nu are acces la toate extensiile gen NoScript/uMatrix/Ghostery/uBlock și se încadrează în 16GB RAM ai lappie.

Serios, Chrome chiar îmi place dar la naiba cu consumul ăsta de RAM :frown:

4. miahi

miahi Wizzard Sugar daddy

N-am idee ce vrei să zici. Chrome e la versiunea 62.

IceCub likes this.
  5. Neo

Da, văd, una mai bună ca alta :biggrin:

6. lauru'_balauru'

lauru'_balauru' Membru Senior Sugar daddy

În afară de faptul că uneori este posibil sa mearga mai greu din cauza de swapping nu inteleg ce te deranjează. Who gives a f__k cat RAM ocupa atat timp cat functioneaza relativ decent?

Sent from my SM-G925F using Tapatalk

7. burebista

burebista Manic Miner Sugar daddy

Poti incerca niste extensii.
    OneTab
    The Great Suspender
    Tab Wrangler

8. Neo

Am încercat OneTab, de la 7GB a redus la 4GB. Dar practic este absolut penibil ce face (face un singur tab cu o listă de taburi).

9. Marius '95

Marius '95 Membru Senior Sugar daddy

Am:
    HDD0 cu DOS, XP-32bit, XP-64bit, boot manager in MBR (al lui Ranish Partition Manager, varianta compact)
    HDD1 cu Win7-64bit.

BIOS-ul se trezeste uneori ca vrea sa booteze intai de pe HDD1 in loc de HDD0. Random. Idiot. N-am ce-i face.
    Cum fac sa bootez Win7 ori cu (alt) boot manager din MBR HDD0, ori cu boot manager-ul unui WinXP, si sa sterg boot loader-ul din MBR1 astfel incat sa nu mi-l mai booteze BIOS-ul?

Last edited: Apr 16, 2018
  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice