1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Windows: Cum fac...?

Discussion in 'Ajutor: Software și sisteme de operare' started by Rabbit, Jun 27, 2004.

1. Neo

Neo Motan agresif

Paragon migrate OS to SSD.

2. dreamer

dreamer Little Devil

Hmmm, asta cu Paragon suna bine. Tried & tested?

3. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Eu am testat pe FAT32 si a facut o varza, ca a aliniat inceputul partitiei, nu zona de date, adica n-a tinut cont de sectoare rezervate si FAT-uri.
    Am testat si cu NTFS si la fel, era aliniat inceputul partitiei; despre zona de date nu stiu sa-ti spun daca era sau nu aliniata fiindca n-am nici un utilitar care sa imi spuna in ce sectoare este stocat un cluster oarecare. Teoretic ai putea verifica alinierea cautand inceputul unui fisier (Ex.: "RAR!" pentru arhive) cu un disc-editor in sectoarele SSD-ului. Daca il gasesti intr-un sector al carui numar e multiplu de 8, e ok.

4. Neo

Neo Motan agresif

De vreo 3 ori.

Marius, ești iremediabil incompetent dpdv IT, stop trying now.

5. dreamer

dreamer Little Devil

Worked like a charm. Thank! :beer:

6. Neo

Neo Motan agresif

Yep, e braindead proof, next next next finish, aliniază și partițiile și te și învață ce să faci :smile:

7. Styr

Styr Follower of the old ways

O data is si io de acord cu Ne o, programu ala e la fix.

8. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Cum fac sa instalez un driver nesemnat (RMCore64.sys) in Win7? Peste tot nu gasesc decat solutia sa downloadez nu-stiu-ce versiune OEM-izata a RMClock si sa iau din ea driverul semnat...

9. miahi

miahi Wizzard

10. IceCub

IceCub Membru Senior

Prima optiune am folosit-o acum cateva zile sa instalez un driver video (Intel 4500MHD) pe Windows 8 si pot confirma ca functioneaza. Dupa instalarea driverului e recomandat sa reactivezi optiunile alea:

P.S. vezi ca e un D in plus la DISABLE pe pagina aceea.

11. burebista

burebista Manic Miner

Am pus io acu' citiva ani fisierul RTCore64.sys pe sendspace si vad ca are aproape 20k download-uri pina acu'. :biggrin:
    E ala semnat de merge pe Vista/Seven x64.

12. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Cum conving un Win2003 sa faca shutdown la apasarea butonului power de pe carcasa?

13. puterfixer

puterfixer Administrator

Start > Control Panel > Power Options > Advanced? Presupun că tot ce ține de ACPI e activ din BIOS până-n drivere.

Și încă ceva, în Security Policy (Run > secpol.msc) > Security Settings > Local Policies > Security Options: activează „Shutdown: Allow system to be shut down without having to log on” și „Interactive logon: Do not require CTRL+ALT+DEL”.

Oprește și screensaver-ul cu logon în Registry Editor:
    [HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Desktop]
    "ScreenSaveActive"="0"

14. lauru'_balauru'

lauru'_balauru' Membru Senior

Ții butonul de power apăsat 5 secunde...

15. puterfixer

puterfixer Administrator

Cu aia convingi placa de bază, nu Windows-ul...

16. Pisoi

Pisoi Monsieur Pussycat

Seriously?

17. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Am aplicat deja toate alea. Nu vrea.
    Cred ca e din cauza ca sesiunea locala devine locked cand ma conectez la el prin remote desktop, iar in starea locked butonul nu merge.

18. puterfixer

puterfixer Administrator

Păi conectează-te folosind parametrul /console ca să accesezi consola locală, nu una din cele două sesiuni de terminale virtuale pentru Remote Desktop, și atunci vei avea și butonul respectiv.

19. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Pai asa fac. :what:

20. puterfixer

puterfixer Administrator

Group Policy Editor > User Configuration > Administrative Templates > Start Menu and Taskbar > Remove and prevent access to the ShutDown command ?

Mai sapă prin Group Policy Editor...