Windows: Cum fac...?

Styr

Follower of the old ways
Sugar daddy
Unde gasesc updateurile pe care le downloadeaza Vista?

bausto

The year of grace, 2007
Intr-un AD cu foarte multe statii cu si mai multi useri, cum pot sa aflu la ce statie este logat acum userul X?
Cu nbtstat ia o vesnicie, adica trebuie sa iau statiile la rand :smile:. Ceva care sa imi spuna direct exista?

Marius '95

Membru Senior
Sugar daddy
Cum conving un XP sa afiseze direct Task Manager-ul la CTRL+ALT+DEL?

Rabbit

Nebun
Toate XP-urile afişează direct Task Manager-ul la combinaţia respectivă de taste. Dacă dezactivezi opţiunea Use the Welcome screen din Control Panel - User accounts, poţi schimba asta.

Marius '95

Membru Senior
Sugar daddy
Pot dezactiva cumva Welcome Screen dar sa-mi apara Task Manager-ul la Ctrl+Alt+Del?

war4peace

Membru Senior
Am o "nevoie" mai ciudată... Am nevoie de un software care să mă ajute în următoarea problemă:
Folosesc monitoare mari, cu rezoluţii mari, 1600*1200 sau 1920*1280, şi doresc să am pe ecran mai multe ferestre simultan. Problema e că aceste ferestre nu au posibilitatea setării unui constraint, în sensul de a-i spune respectivei ferestre ceva de genul: "your maximum amount of space that you can take is from 1,1 to 800, 600". Vreau, spre exemplu, să împart desktop-ul în două "jumătăţi" virtuale, care să se comporte ca monitoare separate. Un dual-screen pe un singur monitor.
...sper că am fost destul de coerent :smile:

LE: Cică Microsoft dezvoltă o jucărie asemănătoare, dar care e cam pe dos faţă de ce vreau eu...

bausto

The year of grace, 2007
Ceva de genul "Tile/cascade/stack windows" (sau cum o apare cand dai click dreapta pe taskbar) nu e destul?

bogdan192

Membru Senior
Din cate stiu eu Beryl 0.1.4 are diverse optiuni de lucru cu ferestrele. Cred ca gasesti ce-ti trebuie acolo. Problema e ca e linux-based.

miahi

Wizzard
Sugar daddy
Actual Window Guard face exact ce vrei, poţi seta dimensiunea maximă a unei ferestre şi poziţia, printre multe altele, singura problemă e că nu e free.

bogdan192, faină soluţie :smile:.

fishy

Membru Senior
Unii zic ca se gasesc la Media Markt. Altii recomanda sa iei niste casti ieftine si sa inlocuiesti buretii (dar nu stiu daca te va multumi calitatea). Sau sa cauti la Media Galaxy.

war4peace

Membru Senior
Am găsit soluţia perfectă. Will buy it after 30 days, dacă mă mulţumeşte.
Deocamdată, singurul dezavantaj e că împarte ferestrele doar orizontal, nu şi vertical. Wide monitors, here I come :smile:

Spawn

Membru Senior
Aici l-ai găsit?
La ultimele versiuni de Forceware, nview Desktop Manager se activează via Control Panel. Da, merge cu Edit Display Grid (activaţi Options - Send Window şi o să apară opţiunea în submeniul nview al fiecărei ferestre)... Evident, nu se compară cu soluţiile dedicate... Uite-aici încă una; cică laptop-urile Acer ar avea un soft de genul ăsta.

war4peace

Membru Senior
Nu l-am găsit acolo, dar link-ul este foarte bun, am să mă uit şi pe celelalte soluţii.

Marius '95

Membru Senior
Sugar daddy
Alta intrebare buna:
Cum fac sa trimit o comanda Start/Stop Unit la un HDD SCSI in Windows XP?

power1style

Membru
Am de facut pe maine cautarea a unui drum de lungime maxima folosind Bellman-Kalaba. Ceva nu implementez bine si programul nu ruleaza cum trebuie. Nu stiti unde as putea gasi o implementare a lui ca sa vad ce imi scapa. Am cautat pe google dar numa notiuni teoretice am gasit.

Need help...

Top Bottom