Windows 8

Pai xeonul meu este glorified i5 si este ES si l-am luat mai ieftin decat era i5 in comert. Asta plus ce stii ca fac deja cu el in afara de gaming :wink:
 
Totul depinde de Nvidia&AMD. Daca continua sa trateze Linux cu fundul, ca pana acum, nu va deveni nici o data o platforma viabila pentru gaming.

Linus Torvalds a spus-o mai bine ca mine:

 
Last edited by a moderator:
Între timp, să ne distrăm cu o listă de titluri fără suport Linux. Hit the music, Johnny! WoW, Eve, NfS, CoD, AC, Civ, SimCity, HoMM, AoE, WC3, SC2, LoL, Dota 2 (făcut de Valve), CS, Halo, SF, TR. Vreo 3 de acolo sînt și vîrf de lance în gaming competitiv. Vreo 2 din ele fac totul, de la replay sharing, la streaming de competiții din clientul jocului, care pare a fi o tendință de viitor. Deci rofl.
 
În ziua lansării, eu am dat cei 15$ pentru oferta specială de upgrade și m-am jucat cu Windows 8 timp de vreo 2-3 ore, care au inclus instalarea lui Start8 și alte tweak-uri, gen boot-area directă în Desktop. Dacă interfața Metro m-a călcat pe nervi big time, nici interfața desktop nu mi-a plăcut și mi s-a părut un pas înapoi de la Aero. Îmbunătățirile de sub capotă or fi existând dar, pe sistemul meu quad-core cu SSD, Windows 7 boot-ează cel puțin la fel de repede. Totally unimpressed și asta vine de la un mare fan al Windows (că altfel luam o porcărie Apple în urmă cu o lună, nu un al doilea ThinkPad).

În final, m-am săturat că nu îmi mergea chiar totul perfect, ca sub Windows 7 (cum ar fi driver-ele de Dolby, sau profilele de color management pentru ecranul wide-gamut), așa că am restaurat imaginea de Windows 7. Next try: după ce scot un service pack care separă versiunea pentru touchscreen de desktop-ul tradițional și după ce reintroduc Aero. Până atunci, să se joace cu Windows Me 2012 Sinofsky și Ballmer, că eu nu am chef.
 
Da, Velkan, să ne tăvălim. Că de asta am dat link-ul, nu ca să înţelegem că gaming pentru PC este o piaţă mică şi fragilă care nu va fi un factor în supravieţuirea Windows. Sunt mari producători de jocuri care estimează că veniturile lor din versiunile PC sunt ~5-7% din încasările totale. Ubisoft a avut 12% în 2010 şi 7% în 2011. Sincer, mă mir că se mai deranjează, mai ales dacă îi asculţi bocind câte probleme au cu piratarea jocurilor pe Windows.

PS: Şi înainte să zică cineva că gamerii cumpără hardware super-scump, hardware survey Valve a stabilit că gamerul mediu are procesor dual core de 2,5GHz.
 
Da, Velkan, să ne tăvălim. Că de asta am dat link-ul, nu ca să înţelegem că gaming pentru PC este o piaţă mică şi fragilă care nu va fi un factor în supravieţuirea Windows. Sunt mari producători de jocuri care estimează că veniturile lor din versiunile PC sunt ~5-7% din încasările totale. Ubisoft a avut 12% în 2010 şi 7% în 2011. Sincer, mă mir că se mai deranjează, mai ales dacă îi asculţi bocind câte probleme au cu piratarea jocurilor pe Windows.

PS: Şi înainte să zică cineva că gamerii cumpără hardware super-scump, hardware survey Valve a stabilit că gamerul mediu are procesor dual core de 2,5GHz.

Valve hardware survey include și oameni care se joacă exclusiv chestii free sau indie, pentru care logic nu-ți trebuie cine-știe-ce configurații hardware.

Piața de PC-gaming nu este în niciun caz pe moarte, evident toți se vaită că xyz, la fel și industria muzicală, dar io de exemplu pe-aci nu prea văz magazine de jocuri PC sau magazine de muzică (exclusiv, gen) să dea faliment sau să se închidă și-s mereu cozi la case cu oameni cu 5-10+ discuri în mână :smile:

Problema cu jocurile PC este că producătorii/distribuitorii impun DRMuri absurde, dar vin tare din urmă distribuitorii care nu includ DRM (GOG.com, de exemplu) și care au tupeu să lanseze jocuri noi și foarte bune - vezi seria Witcher de exemplu - DRM-free.

DRM a fost cauza de exemplu pentru care mi-am cumpărat seria Assassin's Creed pe PS3 și nu pe PC, dacă Ubi își bagă cracii în ele de servere măcar pot băga discul în consolă și să mă joc offline. Și exemplele pot continua.

Consolele au multiple avantaje VS PC - platformă unică deci zero variații hardware de luat în considerație, compatibilitate, etc, dar și ele au început să fie cocoșate de DRM stuff. Pe de altă parte, dacă ai o consolă inexpugnabilă cum a fost PS3 toți acești ani, te cam doare-n bașcheți și producătorul este mult mai relaxat - Ubi a lansat liniștit AC fără internet DRM shit ca să dau exemplul din nou. Din cauza asta sunt preferate unui PC de developeri. De ce sunt preferate de "gameri"? Mneh, dunno, dar pot spune cu mâna pe inimă că-i mult mai comod să te joci de pe canapea pe TV decât cocoșat în scaun. FPSuri pe console? Abomination, dar comoditatea unora nu are limite și vezi aberații gen UT sau COD pe console jucate-n draci.

Chestia este că "gamerii" de pe console cam suferă de ADHD. Dacă mâine iese ceva mai mișto, migrează toți pe chestia nouă. PCul are poate fani mai puțini, dar sunt cu atât mai die-hard. Un console gamer își va lua o consolă, ceva accesorii și un TV și cam atât, că nu are nevoie de mai mult. Un PC gamer își va cumpăra upgrade-uri mult mai des și reprezintă o piață cu potențial mult mai mare. Variabilitate = profit potențial mai mare, fie că-i din plăci video, controllere diferite, plăci de sunet, monitoare, mouși, tastaturi and whatnot. Problemele sunt la producători - pentru că portează prost jocurile dezvoltate pentru console și impun DRMuri stupide - și la dezvoltatorii de sisteme de operare pentru piedicile pe care le pun.
 
Totul depinde de Nvidia&AMD. Daca continua sa trateze Linux cu fundul, ca pana acum, nu va deveni nici o data o platforma viabila pentru gaming.

Între timp, să ne distrăm cu o listă de titluri fără suport Linux. Hit the music, Johnny! WoW, Eve, NfS, CoD, AC, Civ, SimCity, HoMM, AoE, WC3, SC2, LoL, Dota 2 (făcut de Valve), CS, Halo, SF, TR. Vreo 3 de acolo sînt și vîrf de lance în gaming competitiv. Vreo 2 din ele fac totul, de la replay sharing, la streaming de competiții din clientul jocului, care pare a fi o tendință de viitor. Deci rofl.

Me clei la Linux da' pentru curiozitatea mea poa' sa-mi explice cineva ca pentru timpiti ce face chestia asta?
Nu de alta da' miine (si numai miine) e moka si mie-mi plac chestiile moka. :biggrin:
 
Cel mai probabil nu funcționează. Nu cred că-ți dai seama cât de nasol este să faci să funcționeze DX games pe Linux de exemplu fără să încalci 121038 de patente Microsoft. Și chiar dacă reușești, jocurile vor reacționa diferit. Mă rog, fingers crossed. Will download :biggrin:

LE: bă, chestia aia e pentru Mac :biggrin:
LLE: cool, e și pentru Linux :biggrin:
LLLE: ca de obicei, burebista rulz. Să vedem dacă-i dăm și un coșuleț de fructe - aka chestia aia funcționează cum trebuie.
 
E un Wine mai spălat și cu ceva suport plătit/alte servicii. Ce face în principal e să adapteze call-urile de API Windows la cele ale OS-ului gazdă.
 
Microsoft intuieste (corect zic eu) ca viitorul e in device-uri mobile. In maxim 10 ani (daca nu da vreo ciuma peste noi) o sa avem ultrabook-urile inlocuind PC-urile si apoi tabletele inlocuind ultrabook-urile. Un sistem de operare care se comporta intuitiv si coerent pe orice form factor are un viitor (vezi abordarea iOS). Unul care are sute de distributii si milioane de pachete care nu se pupa o sa ramana apanajul unei mici parti a pietei. Ce vedem acum la M$ e incercarea de a emula approach-ul Apple cu privire la chestii care au ecran. E destul de important pentru ei sa faca pasii astia. Chiar daca Win8 e un flop, chiar daca tranzitia nu e seamless, ei trebuie sa "get with the times" altfel n-or sa mai aiba cui vinde.
 
Ştiţi în ce caz mi-ar plăcea Windows 8? Dacă ar fi pe o tabletă cu 2xUSB şi un HDMI, şi când m-aş plimba cu tableta ar apărea pe ecranul ei Metro touch, iar când aş înfige în ea un LCD, un mouse şi-o tastatură s-ar stinge ecranul şi-ar apărea pe LCD Windows 7. Şi dacă s-ar putea încă un USB să înfig ş-un HDD extern şi să ia transparent aplicaţii şi date şi de pe ăla.
 
Cam așa mă gândeam și eu. Puteau doar să schimbe motorul în ceva mai bun și să lase caroseria de lux de la Windows 7. Dar nu, lor le-a trebuit struțocămilă, vehicul amfibie. Apăi să meargă ei cu amfibia la piață!
 
Eu abia am trecut complet de la Win 2003 pe Windows 7/2008 și încep să mă obișnuiesc cu interfața (și multele chestii ascunse prin ea). Nu mai am chef să schimb iar. Interfața cu widget-uri/aplicații/pătrățele e ok pentru un dashboard de telefon pentru care input device-ul e minim 10% din ecran, dar pentru PC s-a inventat mouse-ul și multitasking-ul.

Am îmbătrânit.
 
Eu cred ca interfata cu patratele din Win 8 pentru PC, e conceputa de Microsoft vizand in principal Kinect for Windows. Banuiala mea e ca ei viseaza la un PC fara mouse si tastatura, care sa fie inlocuite de voce, gesturi si orice le-o mai da lor prin cap sa creada ca ar functiona.
 
No problem, poate aşa va fi. Doar că ar trebui avut grijă mai atent de perioada de tranziţie. Şi dacă nu cei care fac cel mai mare OS de PC, atunci cine?
 
Back
Top