Windows 7

Dacă e update de Outlook Express (pe care nu îl folosesc) nu îl instalez, dacă e Security Update pentru un Remote Execution vulnerability îl pun, cam asta e ideea.
 
Întrebare: Am un Windows 7 leaked, build 7137; şi-mi vine retail-ul în vreo 2 săptămâni, se pare. Oare pot să fac upgrade sau trebuie să instalez copie curată?
 
Daca e aceeasi editie ar trebui sa mearga sa ii schimbi serialul. In alta ordine de idei, am reusit sa imi pun si eu pe "lapoptul" de la job win 7 enterprise. Prima impresie: se misca mai bine decat xp-ul care era inainte, si e vorba de un celeron m la 1600 si 1G Ram. Ocupat am 12G pe C, dar cu toate programele si update-urile instalate, 2G in hiber si pagefile. Instalarea initiala era undeva la 8G.
 
A incercat cineva Windows Virtual PC cu Windows XP Mode?

Singurul device pe care nu reusesc sa fac sa mearga e un scaner pentru care nu gasesc drivere bune pentru Win 7. Ma gandeam sa incerc in XP Mode.
 
Buna intrebare. Ma gandesc daca XP Mode poate ajuta deviceurile periferice fara driver de Win7 sa ruleze prin intermediul lui.
 
Daca e aceeasi editie ar trebui sa mearga sa ii schimbi serialul.
În cazul ăsta ar însemna că vreun an de development al Microsoft tocmai a fost aruncat pe geam? Build 7137 e un pre-beta apărut acum mai bine de un an de zile. Nu poţi să crezi sincer că nu e nici o diferenţă între un pre-beta şi un retail :smile:
 
Buna intrebare. Ma gandesc daca XP Mode poate ajuta deviceurile periferice fara driver de Win7 sa ruleze prin intermediul lui.
Ei sustin ca...:
Users can access USB devices attached to the host directly from virtual Windows XP. These devices include printers and scanners, flash memory/sticks and external hard disks, digital cameras, and more.
Intrebarea ar fi care drivere sunt folosite... :biggrin:

In plus:
Publish and launch applications installed on virtual Windows XP directly from the Windows 7 desktop, as if they were installed on the Windows 7 host itself.
 
Vezi că nu merge decât pe RTM, pe RC poți instala XP mode (adică acel .vhd cu XP-ul) dar nu și Virtual PC.
 
În cazul ăsta ar însemna că vreun an de development al Microsoft tocmai a fost aruncat pe geam? Build 7137 e un pre-beta apărut acum mai bine de un an de zile. Nu poţi să crezi sincer că nu e nici o diferenţă între un pre-beta şi un retail :smile:

In cazul asta mai bine faci un fresh install. Initial am crezut ca vrei doar sa il "legalizezi" pe cel vechi.
 
Păi şi upgrade ar fi OK, numai să meargă. Eu asta întrebam, dacă installerul ştie să actualizeze OS-ul.
 
De instalat l-am instalat dar scanerul tot nu vrea sa mearga. :biggrin:
Pentru ca sa fie vazut in XP trebuie sa existe in prealabil instalat in Win 7, ceea ce nu rezolva nimic.
Altfel, intr-adevar, e un XP banal. :smile:

Probabil ca voi apela la varianta 2...upgrade la scaner. :biggrin:
 
E si asta o varianta dar trebuie sa recunosc ca imi place mai mult 7-le decat XP-ul. In plus, scanerul e din 2002, rezolutie optica nu foarte mare (2400dpi) si l-am folosit destul de mult. Merge un upgrade.
 
Back
Top